GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 11.07.2020, svátek má Olga
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » INSPIRACE/RESTAURACE

Praha-Kábul zpátečníRestaurant KabulRestaurant Kabul
Karolíny Světlé 14, Praha 1
tel.: 224 235 452


Nejkratší let z Česka do Kábulu trvá třináct hodin a stojí přes třicet tisíc. Jestli si chcete udělat výlet do Afghánistánu levněji a za kratší dobu, stačí sejít z pražského Smetanova nábřeží do přilehlých uliček. Pár metrů čtverečních Afghánistánu se v Praze skrývá za dveřmi domu u kostela Svatého Kříže Menšího, kde visí jednoduchá cedule "Restaurant Kabul".Střední východ je tady zhmotněn ve všech svých podobách: na zdech visí koberečky se vzory sytých barev, z reproduktorů zní táhlé tóny orientálních drnkacích nástrojů a na provoz od jednoho ze stolů dohlíží majitel Hasib Saleh. Stejně jako on, i všichni číšníci v Kabulu pocházejí ze Středního východu. V nevelkém lokále tak kromě češtiny a angličtiny občas prolétne pár slov v afghánském jazyce dárí.V dárí je ostatně zčásti psaný i jídelní lístek. A jídla v Kabulu po své domovině nejen znějí, ale i chutnají. Když si objednáte badongane siah, dostanete talíř pokrytý tlustými šťavnatými plátky lilku, které se spodní polovinou koupají v jogurtu ochuceném česnekem a kořením. V podobné úpravě tu mají taky špalky dýně, kadu. Kuchař umí dužniny obou plodin připravit tak, že se na jazyce doslova rozplývají.Restaurant KabulK vegetariánským pokrmům se skvěle hodí trojúhelníčky teplého afghánského chleba, který se v Asii často používá k nabírání jídla místo příboru. Touhle jedlou "lžící" si můžete přihrnout třeba taky koftu, aromatické mleté maso s kousky mrkve a cibule, nebo sabzih, špenát připravený s kořením a česnekem.Jídelní lístek v Kabulu nemá sekci "předkrmy". Zřejmě nejlépe je, velikostí i sytostí, zastoupí právě bezmasá jídla. Když jsme s tímto záměrem poprvé objednávali, číšník si to přebral po svém a přinesl všechno naráz, tedy i masa, která měla být hlavními chody. Když jsme čtyři talíře vměstnali na stůl, došlo nám, že právě takhle si to v Kabulu užijeme nejvíc. Obyčejný oběd tu může být orientální hostinou, při níž každý uždibuje ze všech talířů.Nejrychleji byly během těchto malých hostin prázdné talíře s plněnými taštičkami, ať už to byly důrazně kořeněné mantu nebo hutnější, zvané ashak, zakryté kousky mletého masa a polévané jogurtem. Těsto taštiček je jednoduché, připravené jenom z mouky, vody a soli a chuť pokrmu dávají teprve ostatní suroviny: červené fazole, hovězí maso, pórek nebo cibule. Výsledek je efektní, jednoduchý a lahodný.Restaurant KabulNekomplikovaně a skvěle umí v Kabulu připravit i maso. Na evropský vkus je možná jehněčí trochu halabala odblaněné a na kuřecím občas zbude fous šlachy, ale jinak jsou místní kebaby excelentní. Kousky masa napíchané na dlouhé jehle jsou šťavnaté a v případě jehněčího mají šmrncovní ovčinový ocas.Jídlo v Kabulu je stejně pestré jako koberečky, kusy oblečení a obrázky rozvěšené po stěnách. Hosté se sem vracejí znovu a znovu, aby vyzkoušeli všechny chutě a vůně, které se rodí v kuchyni skryté za barem.A každý z těch, kteří sem přichází znovu, se těší nejen na slanou část hostiny, ale i na tu sladkou.
V Kabulu mají totiž bezkonkurenčně nejlepší baklavu, jaká se dá v Praze ochutnat. V kuchyni ji lehce ohřejí, a na talířku tak oříšky s medem po krajích vytékají z vrstev tenoučkého těsta filo. Většinou to netrvá moc dlouho. Tahle skvostná sladká lahůdka zmizí rychle i ve zdánlivě plném žaludku.Jídla v kabulu po své domovině nejen znějí, ale i chutnají.

Hodnocení

***

Lahodné a autentické orientální jídlo

MEZITITULEK: Ceník
Hlavní jídla 70 - 250 Kč
Dezerty 50 - 60 Kč
Lahve vína 220 - 800 Kč

 

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

reklama:

 

Hlavní strana   Články od nejnovějšího   Aktuálně   Alkoholické nápoje   Pivo   Víno   Nealkoholické nápoje

 

Káva/Čaj  

Potraviny/Kuchyně  

Technologie/Zařízení   

Hotel/Wellness/Spa  

Restaurace/Inspirace  

Podnikání/Užitečné 

 

 

Akční nabídky

Nové výrobky

Publikace •

Recepty

Kalendář akcí

Inzerce •

Databáze dodavatelů Nápoják

                 

 

 

        

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Petra Pospěchová
10.02.2010 - 08:30:14Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 4 plus 6 je
 

REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.