GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 15.07.2020, svátek má Jindřich
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » ALKOHOLICKÉ NÁPOJE

Grants whisky z jiného úhlu pohledu

 

 


Společnost William Grants & Sons má mimořádně dlouhou tradici, jejíž počátky se datují do 2. poloviny 19. století. V této době totiž William Grant založil rodinnou palírnu, která kromě jiných destilátů vyrábí i whisky Grants. Sama whisky pochází z roku 1887 a je stále vyráběna podle původní receptury.

 

 

Grants whisky z jineho uhlu pohledu

 

 


Pro Williama Granta byly vždy důležité rodinné hodnoty, a proto začal podnikat se svým zetěm Charlesem Gordonem. Jejich spojenectví z nich udělalo největší prodejce a svoji kvalitní whisky začali i vyvážet. Od té doby je společnost William Grants & Sons rodinným podnikem ve 100% vlastnictví rodiny Grant-Gordonů, jejíž členové se dodnes aktivně podílejí na jejím chodu.


Grants whisky je nejstarší skotská míchaná whisky, která se v rodinné palírně vyrábí podle původní receptury již po 5 generací. Jeden z nejdéle sloužících mistrů míchačů v celé branži byl David Stewart - své povolání vykonával neuvěřitelných 35 let. Po něm převzal jeho pozici Brian Kinsman, kterého David Steward připravoval na tuto funkci téměř 10 let. Brian je teprve šestý master blender v historii whisky Grants.

 

Jak se pije Grants whisky ve světě


• Grants whisky je opravdovým fenoménem ve své kategorii a je známa po celém světě. Na každém místě má také svou speciální tradici, ať už se týká formy popíjení nebo místa, kde se pije.

 

o Brazílie: whisky se pije v podobě long drinků s ledem a kokosovou vodou.


o Čína: zde je servírována jako short drink se sladkým ledovým zeleným čajem.


o Vietnam: je považována za ideální doplněk k oblíbeným pokrmům z mořských plodů.


o USA: velmi oblíbené jsou koktejly z whisky, comeback těchto drinků zažívá San Francisco, Chicago a New York.


o Jižní Afrika: nápoj je popíjen nejčastěji se sodou nebo vodou a ledem. V barech je velmi oblíbený drink s názvem Grants Gingerspice (led, Grants Family Reserve, zázvorové pivo, Angostura bitters - aromatický přípravek určený k dochucení míchaných nápojů).


o Bulharsko: skotská whisky je považována za party drink a často se míchá s energetickými nápoji.


o Austrálie: zde se whisky běžně podává při oblíbeném stolování pod širým nebem.

 

Další zajímavosti o společnosti William Grants & Sons


• Rok 2010 byl rekordním pro export skotských whisky, jejichž celosvětový prodej činil cca 3,45 bilionu liber, což znamená 10% nárůst oproti roku 2009. Jako reakci na tento trend představila značka Grants, nejstarší rodinná skotská whisky, první světovou mapu whisky, aby tak zdůraznila její vzrůstající popularitu. Odhaduje se, že každou vteřinu je vyexpedováno 36 lahví tohoto lahodného moku. Mapa byla vytvořena ke 100. výročí cesty Charlese Gordona, který se vydal na rok do světa, aby rodinnou whisky představil.


• Pro Grants whisky je typická trojúhelníková láhev, jejímž designérem je Hans Schleger. Tento tvar má symbolizovat tři elementy, a to skotskou vodu, vzduch a ječmen, ze kterých se Grants whisky vyrábí. Trojúhelníkový tvar láhve též představuje tradici, odkaz předků a kvalitu whisky.


• Láhev Grants whisky nese erb Grantovy rodiny s dvojicí svalnatých starověkých lovců a heslem Stand Fast (Neustoupit). Na láhvi nechybí označení Est. 1887 (Založeno 1887). Nová etiketa slovy symbolizuje dědictví pěti generací výrobců whisky - Independent Family Distillers For Five Generations (Nezávislá rodinná palírna po pět generací) a jako výraz úcty k zakladateli rodinné firmy zobrazuje portrét Williama Granta.


• Grants whisky každý rok spolu s celým Skotskem oslavuje narození nejslavnějšího a nejmilovanějšího skotského básníka Roberta Burnse. Svátek připadá na 25. ledna, jelikož v tento den se roku 1759 básník narodil. Jedná se o tradiční skotský svátek plný hudby, poezie, jídla a samozřejmě chutné whisky, který se již déle než dvě stě let slaví nejen v samotném Skotsku, ale také v různých koutech světa.

 

Portfolio Grants whisky zahrnuje Grants Family Reserve, novinky loňského roku Grants Ale Cask a Sherry Cask, Grants 12 Year Old, velmi oceňovanou Grants 18 Year Old a ultra prémiovou Grants 25 Year Old.

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

19.01.2012 - 12:05:41

ALKOHOLICKÉ NÁPOJE
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.