GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 25.05.2020, svátek má Viola
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » ALKOHOLICKÉ NÁPOJE

Vývoz skotské whisky loni stoupl na rekordních 3,13 miliardy GBP 

 

 Sklenice a láhev s whisky Hodnota vývozu skotské whisky loni vzrostla na rekordních 3,13 miliardy liber (95 miliard Kč) a objem vývozu se zvýšil o čtyři procenta na 1,1 miliardy lahví. Uvedla to Asociace skotské whisky (SWA), která nedávno schválila nová pravidla pro označování whisky a ochranu před padělky.

 

  Největším trhem skotské zůstávají Spojené státy, kam loni dodávky vzrostly o 13 procent na 419 milionů liber. Dodávky tak vyrovnaly dosud rekordní hodnotu z roku 2007, přestože ekonomická recese odrazovala pijáky od návštěv barů a restaurací.

 

   O 18 procent se zvýšila hodnota vývozu whisky do Střední a Jižní Ameriky, z toho o 73 procent do Venezuely. Export do Afriky se zvýšil o šest procent, naproti tomu hodnota vývozu do Evropské unie klesla o jedno procento. Export do Asie se snížil o devět procent, z toho do Jižní Koreje o 24 procent.

 

   Odvětví v poslední době podniklo kroky k vyjasnění otázek označování a ochrany před padělky. Šéf SWA Gavin Hewitt očekává, že nová pravidla přispějí k dalšímu růstu odbytu a pomohou jak výrobcům, tak spotřebitelům. "Do značné míry to ochrání skotskou před padělky a zajistí, aby spotřebitelé věděli, co pijí a měli jistotu, že pokud si něco vyberou, tak to také dostanou," řekl Hewitt agentuře Reuters.

 

  Nová pravidla byla schválena v listopadu a zahrnují požadavek, aby sladové whisky z jediné palírny byly plněny do lahví ve Skotsku a jasně udávaly, ze které palírny pocházejí. Většina sladových whisky se jmenuje podle palíren, které se zase jmenují podle svého místa. Podle Hewitta však existují whisky označené podle míst, kde palírny nejsou. Pravidla rovněž určují, jak označovat whisky podle kategorie a stáří.

 

  Výrobci například nebudou nadále moci označovat whisky slovem "pure" - čistá, protože z něj není patrné, zda jde o sladovou whisky z jedné palírny, sladovou míchanou nebo běžnou míchanou whisky. Sladové míchané jsou směsí sladových čili ječmenných whisky z různých palíren, neobsahují však žádnou obilnou, tedy pšeničnou nebo kukuřičnou whisky. Ty tvoří naopak značný podíl u míchaných typů, jimž vévodí nejznámější světové značky jako Johnnie Walker nebo Ballantines.

 

  Kvůli novým pravidlům musel například koncern Diageo změnit označení své populární značky sladové míchané whisky Johnnie Walker Green Label, jejíž slogan zní "The Art of Pure Malt" (Umění čistého sladu). Výrobci mají na změnu značení dva roky.

 

  Skotská whisky se podílí na britském exportu potravin a nápojů celou čtvrtinu. U Skotska dosahuje podíl whisky v této kategorii 80 procent.

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: ČTK
19.04.2010 - 09:26:21Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 7 plus 2 je
 

ALKOHOLICKÉ NÁPOJE
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

20.08.2010 - Jak se loni dařilo pražským hotelům

Společnost Labartt Hospitality ve spolupráci s ...

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.