GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 31.05.2020, svátek má Kamila
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » ALKOHOLICKÉ NÁPOJE

Pálit načerno kořalku je letos mnohem snazší

 

Vlastnit doma destilační zařízení už není trestný čin. Likérky varují: Přijde boom domácí nelegální produkce.

 

ilustrační foto


Nejen krize a pokles poptávky táhnou dolů v Česku zisky likérek. Tuzemští výrobci a pěstitelské pálenice teď očekávají až desetiprocentní pokles tržeb vlivem rozšířeného nelegálního pálení v domácnostech. Od letoška totiž platí novela zákona o povinném značení lihu, která posuzuje držení nepřihlášeného destilačního zařízení jenom jako přestupek. Do loňska šlo ještě o trestný čin s vážnějšími trestními důsledky pro přistiženého hříšníka.

 

"Není už trestné mít doma destilační kolonu. Jen v případě, že by vám celníci dokázali, že ji používáte, což by musela být náhoda. Znamená to výrazný nárůst lidí, kteří si doma destilují ovoce načerno. A o to víc poklesne legální prodej destilátů a zájem o služby pálenic," uvádí například Pavel Dvořáček, šéf největšího dodavatele ovocných destilátů v Česku, vizovické společnosti Rudolf Jelínek. Ročně v Česku zpracuje na standardní pálení - pro obchodní síť - na 11 milióonů kilogramů ovoce a lidem za úplatu a sníženou spotřební daň vypálí na 320 tun doneseného ovoce. Dvořáček počítá, že firmě klesnou tržby vlivem spotřeby domácí, načerno pálené kořalky zhruba o deset procent.

 

Předseda Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner z božkovského Stocku připomíná, že úleva z přísných pravidel přišla v nejméně vhodnou dobu. Tedy v roce, kdy zájem o "domácí" výrobu roste sám o sobě v reakci na zvýšení spotřební daně, a tudíž výrazné zdražení legálních lihovin. "S výjimkou zemí, jako je třeba Srbsko, nikde taková shovívavost k domácímu pálení neplatí," říká Steiner. V Česku se ročně ve zhruba pětistovce pěstitelských pálenic spotřebuje kolem pěti milionů kilogramů ovoce a destiléři a oficiální pálenice odhadují, že lidé si doma kromě toho vypálí nelegálně zhruba téměř stejné množství.

 

A to především na Moravě. "Neznám tu skoro nikoho, kdo si pálenku kupuje. A kontroly? Ty dorazí maximálně jen na základ udání," říká anonymně pracovník jedné z pálenic na Zlínsku.

 

Změnu zákona nepovažují za dobrou ani pálenice v Kyjově. Tamní zahrádkářský svaz loni, v roce dlouho nevídané dobré úrody, investoval 1,7 milionu korun do moderního, počítačem řízeného nového destilačního zařízení. Loňská produkce 13,5 tisíce litrů přepočteného stoprocentního alkoholu se už letos nemusí opakovat. "Je nad slunce jasné, že zmírnění zákona tu přinese obrovský nárůst domácího nelegálního pálení. Většina lidí ale o téhle změně zákona zatím neví," říká Blažej Zajíc z kyjovského svazu zahrádkářů.

 

Likérkám už vlivem zdražení i rostoucího podílu nezdaněného alkoholu na trhu letos výrazně klesají prodeje. V některých případech v prvních měsících letošního roku až na polovinu. Nárůst domácího pálení sám o sobě však likérky nezlikviduje. To si myslí i Dvořáček z vizovického Rudolfa Jelínka. "Ale je to nečekaná rána v čase, kdy se musíme vyrovnat s dalšími vlivy propadu," říká.

 

Celníci však tvrdí, že jsou schopni rozšíření černého trhu bránit. "Vlastnit destilační zařízení sice už není trestným činem, ale jeho provozování podléhá řadě nutných povolení, včetně povolení k provozování daňového skladu, musí mít instalované měřiče a podobně," vyjádřil se mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

 

Zájem o pěstitelské pálení, tedy službu se sníženou spotřební daní, rok od roku roste. Oficiálních pálenic stále přibývá, registrovaných je už skoro šest set. V nynější sezoně, která začala loni v červenci a skončí za měsíc, již celníci vyměřili pálenicím daň za téměř 587 milionů korun, oproti předchozím 399 milionům.

 

 

Pěstitelské pálení

 

Rok od roku více
V Česku je oficiálně registrováno na 550 pěstitelských pálenic, ročně jich kolem 20 přibývá. Zákazník si může nechat vypálit z doneseného ovoce až 30 litrů stoprocentní lihoviny - pálenice započítává do ceny jen polovinu sazby spotřební daně.

 

Stát inkasuje stamiliony
Pěstitelské pálenice za právě končící roční sezonu vypálily cca 4,5 milionu litrů 100% lihu, státu zaplatí téměř 600 milionů korun na daních. Za předchozí období stát vybral 399 milionů korun ze tří milionů litrů.

 

Doma načerno
přepálí lidé ročně 2,5 - 5 milionů kilogramů ovoce. Jde o odhad výrobců destilátů.

 

 

  
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Miroslav Petr
02.06.2010 - 11:11:42Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 3 plus 4 je
 

ALKOHOLICKÉ NÁPOJE
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

20.08.2010 - Jak se loni dařilo pražským hotelům

Společnost Labartt Hospitality ve spolupráci s ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.