GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 09.04.2020, svátek má Dušan
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » VÍNO

Letošní Svatomartinská vína budou vonět po broskvích, třešních i pivoňkách

 

 

Letosni Svatomartinska vina budou vonet po broskvich...25. října proběhlo na odborném pracovišti ve Valticích první kolo hodnocení Svatomartinských vín ročníku 2011. Hodnotitelé tak byli první, kteří měli příležitost ochutnat a posoudit kvalitu letošního ročníku. Podle skladby dosud přihlášených vzorků budou nést etikety letošních Svatomartinských vín nejčastěji název odrůdy Müller Thurgau a Svatovavřinecké.


Přesněni řečeno, více než polovina vzorků bílých vín, přihlášených do prvního kola hodnocení, je odrůdy Müller Thurgau. Přestože tato velmi oblíbená odrůda bude bílým Svatomartinským vínům dominovat, dobře se ujala i novinka loňského ročníku, Muškát moravský, a i jinak méně známou odrůdu Veltlínské červené rané vyhledává stále více spotřebitelů.


V letošním roce díky ideálnímu počasí dozrály hrozny do výjimečné jakosti, která se odrazí také v kvalitě Svatomartinských vín. Bílá a růžová vína budou plná, harmonická, příjemně pitelná s decentní kyselinkou a s jemným aromatickým profilem.


„Vůně a chuť u odrůdy Müller Thurgau bude převážně broskvová, popř. ananasová, Veltlínské červené rané můžeme očekávat lehce banánové s medovými tóny a v Muškátu moravském hledejme většinou vůni a chuť mandarinek, černého bezu a samozřejmě muškátu," poodhalil očekávání Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra.


Růžová vína si získala oblibu nejen v letních měsících, kdy nadchnou svou svěžestí, ale mají své nezastupitelné místo také v nabídce Svatomartinských vín.


„Růžová Svatomartinská vína si letos ponesou nádech přezrálých třešní, jahod a červeného rybízu," přibližuje dále své dojmy z prvního kola hodnocení Marek Babisz. „Červená vína budou obecně svěží, ovocitá, se sametovým koncem. Vůně a chuť u odrůdy Svatovavřinecké bude připomínat přezrálé švestky až do povidel, odrůda Modrý Portugal zaujme hlavně květinovou vůní pivoněk a fialek," uzavírá sommelier.

 

1. kolo hodnocení v číslech:


Do prvního kola hodnocení přihlásilo 91 firem 246 vzorků, což už překračuje loňský celkový počet přihlášených vín (238). 214 vzorků uspělo a získalo oprávnění používat značku Svatomartinské. Zbylých 32 vzorků hodnocením zatím neprošlo.


„Vína, které hodnocením neprošla, nebyla vůbec špatná, jen jim většinou scházelo několik dní k tomu, aby po všech stránkách vyhověla náročným kritériím. Tyto vzorky budou mít ale ještě možnost ucházet se o značku Svatomartinské v druhém kole 1. listopadu, čímž získají tolik potřebný čas," komentoval průběh hodnocení Marek Babisz.

 

Výsledky hodnocení prvního kola:

 

Odrůda

Lahví

Müller Thurgau

637 000

Veltlínské červené rané

103 000

Muškát moravský

153 000

Svatovavřinecké rosé

699 000

Modrý Portugal rosé

35 000

Svatovavřinecké

259 000

Modrý Portugal

542 000

 

 


Už po prvním kole hodnocení tak vinaři získali možnost uvést na trh přes 2 400 000 lahví, a to ještě projde hodnocením 1. listopadu dalších cca 150 vzorků vín. Celkový počet lahví však bude o něco nižší, protože ne všichni vinaři všechna přihlášená vína také prodají, nicméně už teď se ukazuje, že prvotní odhad rekordního množství 2 000 000 dodaných lahví Svatomartinských vín na trh nebyl nijak přehnaný.


Značka „Svatomartinské" byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již posedmé společně s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

 

 

 

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

26.10.2011 - 07:31:26

VÍNO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

26.12.2009 -

reklama:
všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.