GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 13.07.2020, svátek má Markéta
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » VÍNO

Nejlepší víno České republiky bylo vybráno

 

 

ilustracni foto

Mikulov - Zástupci Národního vinařského centra, Svazu vinařů České republiky a hodnoticí komise vyhlásili krátce po ukončení druhého, závěrečného kola hodnocení absolutního Šampiona Salonu vín - Národní soutěže vín 2012, nejvyšší soutěže vín v České republice. Šampionem, tedy vůbec nejlépe hodnocených vínem celé soutěže, se stal pro rok 2012 Ryzlink vlašský 2009, výběr z hroznů, vinařská obec Dolní Dunajovice, viniční trať Kraví hora od akciové společnosti Vinné sklepy Valtice.

 

Šampion Salonu vín - Národní soutěže vín 2012 postoupil z nominačního kola Národní soutěže vín - vinařské podoblasti mikulovské do prvního kola a dále do finálového kola Salonu vín - Národní soutěže vín 2012, které proběhlo dnes, 10. ledna 2012, v Mikulově. Porota jej v konkurenci dvou set finalistů soutěže vyhodnotila jako absolutně nejlepší víno v České republice pro rok 2012. Šampion se stal zároveň vítězem kategorie bílých vín se zbytkovým cukrem do 12 g/l.

 

 „Jedná se o minerální, velmi vyvážené víno s krásnou strukturou a dlouhou dochutí, typické pro nejlepší vlašské ryzlinky z vápencových půd okolí Pálavy. Jsme velmi rádi, že jsme ve velmi silné konkurenci naší nejprestižnější soutěže tento titul získali," řekl, mgr. ing. Marek Šťastný, generální ředitel Vinných sklepů Valtice, a.s. „Vína ve výběru šampiona byla velmi vyrovnaná. Chtěl bych ocenit velmi vysokou úroveň nejen bílých, ale i červených vín," dodal předseda hodnocení doc. ing. Josef Balík, PhD.

 

V prvním kole Národní soutěže vín bylo na základě nominací z podoblastních předkol hodnoceno 464 vín od 85 vinařských firem, z nichž postoupilo 200 do 2. kola. Kromě titulů Šampiona, vítězů jednotlivých kategorií a medailí byla vybrána podle jednotlivých vinařských oblastí a podoblastí České republiky také stovka moravských a českých vín pro rok 2012, oceněných titulem „Salon vín České republiky".

 

Konečné výsledky soutěže, a tedy i složení Salonu vín ČR pro rok 2012, budou představeny 14. února v Praze, otevření nového ročníku expozice Salonu vín ČR se uskuteční 24. února 2012 na zámku ve Valticích.

 

Záštita

 

Záštitu nad Salonem vín - Národní soutěží vín 2012 převzal, stejně jako loni, prezident České republiky, Václav Klaus. „Záštita prezidenta republiky vyzdvihuje prestiž soutěže jako nejvyšší soutěže vín v ČR," sdělil ředitel Národního vinařského centra ing. Pavel Krška. Stejně jako v loňském roce i letos přislíbila účast při slavnostním otevírání Salonu vín manželka prezidenta republiky, paní Livia Klausová.

 

Tradice a význam soutěže

Salon vín - Národní soutěž vín ČR je nejvyšší soutěží vín v ČR. Pořádá ji Národní vinařské centrum, o.p.s., a jako jediná soutěž vín u nás má oficiální garanci profesní svazové organizace - Svazu vinařů ČR. Ročník 2012 bude již 12. ročníkem, takže Salon vín - Národní soutěž vín ČR je nejen nejprestižnější, ale také jednou z nejstarších soutěží vín v ČR.

 

Systém Salonu vín - Národní soutěže vín

 

Salon vín - Národní soutěž vín - je finální soutěží celého systému Národní soutěže vín. Systém se skládá z 5 oblastních soutěží: 4 soutěže ve vinařské oblasti Morava podle jednotlivých podoblastí (znojemské, mikulovské, velkopavlovické a slovácké podoblasti) a soutěž vinařské podoblasti Čechy. Tyto soutěže nominují nejlepší vína do finální soutěže - Salonu vín - Národní soutěže vín ČR.

 

Vlastní hodnocení Salonu vín - Národní soutěže vín ČR 2012 je dvoukolové. V prvním kole vyberou degustátoři 200 nejlepších vín, jež postoupí do druhého, finálového kola. V něm vybere degustační komise nejlepší stovku vín pro Salon vín a dále vína s titulem „Šampion" a „Vítězové kategorií".

 

Výběr degustátorů a systém hodnocení

 

V komisích soutěže každý rok zasednou naši nejlepší degustátoři. „Technickou stránku hodnocení zajišťuje unikátní počítačový systém vyvinutý Národním vinařským centrem, ale zásadním faktorem pro objektivní ohodnocení přihlášených vín vždy zůstává výběr degustátorů," vysvětluje hlavní sommelier Národního vinařského centra ing. Marek Babisz. „Salon vín ČR má už takovou tradici, že se účast v hodnoticí komisi stala prestižní událostí i v očích našich nejlepších degustátorů. Díky tomu lze garantovat, že nejlepší moravská a česká vína hodnotí také nejlepší moravští a čeští degustátoři," dodává.

 

Důležitým a zcela zásadním atributem soutěže je požadavek na předchozí nalahvování přihlašované partie vína a odběr a zapečetění vzorků přímo u výrobce vína organizátorem soutěže, který má právo na výběr libovolných 6 lahví z přihlašované partie. K hodnocení se používá stobodový systém OIV (Mezinárodní organizace pro révu a víno se sídlem v Paříži) podle standardu z roku 2009.

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

11.01.2012 - 06:18:26

VÍNO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.