GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 10.08.2020, svátek má Vavřinec
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » VÍNO

Koukněte se na svět růžově!

 

 

ilustracni fotoLetní večery lákají k ochutnání svěžího růžového vína. Ale jak ho správně vybrat a vypít? Dobrým vodítkem, jak se nesplést, je sáhnout po moravském nebo českém růžovém. Naše rosé jsou vynikající, což dokazují i četná ocenění ze světových soutěží. A jak si růžové nejlépe vychutnat? Řeknete si, že je to jednoduché, ale vlastně jde o tajemnou alchymii, kde si správným postupem můžete vykouzlit nezapomenutelný zážitek.


Obecně je důležité, abyste víno otevřeli při správné příležitosti. Růžová vína jsou lehká a hodí se na odpolední a podvečerní pití v horkých letních dnech. Je to víno společenské, takže více zachutná mezi přáteli. Moravská růžová jsou nejlepší jako mladá vína, výborně se například hodí k letnímu grilování. Důležitá je samozřejmě teplota. Růžová vína by se měla podávat ideálně v rozmezí 8 - 12 stupňů Celsia. Jakkoli teplé letní dny svádí k chladnějším nápojům, neměli bychom růžová vína přechlazovat. Volba sklenice je tak trochu oříškem. Možná nebudete mít vhodnou sklenici zrovna po ruce. Budete-li mít ale možnost, nalijte rosé do sklenice ve tvaru rozvitého tulipánu. Nebude-li to možné, použijte sklenici na bílé víno, růžová vám to pro jednou odpustí. Je-li už víno nalité, pokochejte se širokou škálou barev, od růžovošedé přes lososovou, pivoňkovou až po malinovou a před prvním douškem vychutnejte vůni. A jaké volit pořadí, chcete-li pro své přátele připravit malou ochutnávku růžových vín, poradí hlavní sommelier Národního vinařského centra, ing. Marek Babisz. „Začít bychom měli méně aromatickými lehčími odrůdami např. Modrý Portugal, André či Rulandské modré, které jsou příjemně svěží s jemnými nádechy ovoce a květin a příjemně nás naladí na další vzorky. Ze začátku ochutnávky určitě sáhněme po suchých vínech, aby nám cukr zbytečně neomámil chuťové pohárky. Zde se nemusíme bát vína trochu více vychladit. Postupně přejdeme k plnějším vínům odrůd, která vynikají jako Zweigeltrebe, Merlot nebo Frankovka. A na závěr si můžeme dopřát plná aromatická vína odrůd Cabernet Sauvignon nebo Cabernet Moravia, která se svým charakterem blíží až vínům červeným. Nahlédnutí pod pokličku moravských a českých výrobců růžových vín můžeme zakončit vínem polosladkým, které báječně splní úlohu sladké tečky".


Už se čtyřmi nebo pěti odrůdami tak dokážeme pro přátele či rodinu vykouzlit skvělý zážitek, plný objevování podmanivých chutí a vůní růžových vín.


A jak vám rosé zachutnala? O své dojmy se můžete podělit facebooku: http://www.facebook.com/ruzovecz. Pokud vás růžová vína zaujala, více o nich naleznete na: www.ruzove.cz.

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

18.06.2012 - 09:53:22

VÍNO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

26.12.2009 -

reklama:

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.