GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 13.07.2020, svátek má Markéta
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » VÍNO

Pátý roční soutěže Vinařství roku 2013 zná své finalisty

 

 

 

Paty rocni souteze Vinarstvi roku 2013 zna sve finalisty

Sestava devíti kandidátů, kteří budou letos bojovat ve třech kategoriích v soutěži o titul Vinařství roku 2013, je již známa. Pořadatel soutěže Svaz vinařů ČR ocení celoroční práci a úspěchy těch nejlepších v kategoriích malé, střední a velké vinařství. Prestižní vinařská soutěž pak vyvrcholí 27. března v pražském Veletržním paláci Národní galerie. Celkového vítěze a držitele titulu Vinařství roku 2013 spoluurčí svými hlasy letos poprvé veřejnost.

 

 

Proti předchozím letům byl upraven systém hodnocení, do kterého se nyní zapojují mnohem více odborníci z okruhu vinařů, pedagogů, sommelierů, novinářů, segmentu Horeca i obchodníků. Z hodnocení 18 nezávislých významných osobností vinohradnicko-vinařského oboru vzešel v uplynulém týdnu žebříček firem, z nichž se vždy 3 nejlepší probojovaly do finále v kategoriích rozdělených podle velikosti společnosti. Ve finále soutěže o titul „Vinařství roku 2013“ budou bojovat následující vinařské společnosti:

 

 

KATEGORIE MALÁ VINAŘSTVÍ (produkce do 50.000 l)

* Vinařství Glosovi

* Víno J. Stávek

* Vinařství Proqin, s.r.o.

 

 

KATEGORIE STŘEDNÍ VINAŘSTVÍ (produkce 50.001 – 250.000 l)

* Moravíno, s.r.o.

* Sonberk, a.s.

* Vinařství Vladimír Tetur

 

KATEGORIE VELKÁ VINAŘSTVÍ (produkce nad 250.000 l)

* Vinné sklepy Valtice, a.s.

* Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.

* Znovín Znojmo, a.s.

 

 

Zásadní změnou proti minulým ročníkům je, že vinařství budou letos rozdělena do třech kategorií podle velikosti produkce vína. „Chceme poskytnout rovné šance všem vinařstvím, právě s přihlédnutím k jejich velikosti“, uvádí prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray a dodává: „do letošního ročníku mohli navrhnout k přihlášení vinařství jednak oborové organizace a vinařské spolky, ale opět měla možnost zaslat přihlášku i samotná vinařství“.

 

 

Z 9 nominovaných potom na konci února vybere odborná porota vítěze v kategorii malé, střední a velké vinařství. Porotu budou tvořit zástupci vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného školství, enogastronomie, somelierství a odborného tisku, kteří budou opět u jednotlivých vinařství posuzovat objektivní a subjektivní kritéria.

 

 

Na rozdíl od jiných vinařských soutěží v ČR je soutěž o titul Vinařství roku postavena na komplexním posuzování vinařských společností – tedy nejen na základě kvality vyráběného vína, ale také podle toho, jak svým podnikáním přispívají k pozvednutí, rozvoji a modernizaci oboru vinařství. A které z vinařství má tedy největší šanci na úspěch? „Zjednodušeně řečeno je to vinařství, které produkuje nejlepší vína a současně je nejlépe řízeno“ vysvětluje Tibor Nyitray.

 

 

Vítěze letošního ročníku „Vinařství roku 2013“ poprvé spoluurčí široká veřejnost svým hlasováním v soutěži „Mediatel Vindemia publica 2013“, kdy budou lidé vybírat z devíti nominovaných vinařství a prostřednictvím internetu jim zasílat hlasy. Titul Vinařství roku 2013 bude udělen jednomu z vítězů jednotlivých kategorií (malé vinařství, střední vinařství, velké vinařství), které při hlasování veřejnosti získá největší počet hlasů od veřejnosti.

 

 

Kompletní výsledky letošního ročníku Vinařství roku budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru 27. března 2014, který se tentokrát uskuteční v prostorách Malé dvorany Veletržního paláce Národní galerie.

 

 

Během večera budou mít hosté možnost seznámit se nejen s víny všech devíti finalistů, ale také degustovat stovku vín, která vzešla ze soutěže Salon vín – Národní soutěž vín ČR a budou v roce 2014 umístěna ve stále expozici Salonu vín na zámku ve Valticích.

 

 

Vinařství roku má díky přispění předních českých výtvarníků vždy také charitativní rozměr. Výtěžek z prodeje jejich uměleckých děl spojených s vinařskou tématikou bude věnován obecně prospěšné společnosti DIALOG JESSENIUS.

 

 

Držiteli titulu Vinařství roku se v uplynulých letech stala vinařství Vinselekt Michlovský a.s., Bohemia Sekt, a.s., Malý vinař – František a Hana Mádlovi a Znovín Znojmo, a.s.

 

 

Soutěž vyhlašuje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR, hlavních partnerů Erste Corporate Banking, Tesco Stores ČRa.s.., a Mediatel spol. s r.o. a Mercedes – Benz Česká republika, s.r.o

 

 

Záštitu nad akcí převzal primátor Hlavního města Prahy RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D.

 

 

Podrobné informace na www.vinarstviroku.cz

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

18.02.2014 - 21:44:09

VÍNO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.