GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 15.07.2020, svátek má Jindřich
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » VÍNO

Češi si oblíbili vzácnější odrůdy vína. Zájem o Merlot vzrostl o 23 %

 


ilustracni foto V České republice se z pití vína stává módní trend. Přibývá totiž konzumentů, kteří si víno vybírají nejen podle barvy a ceny, ale i podle původu, odrůdy nebo chuti. Příkladem toho je obliba modré odrůdy Merlot, která meziročně vzrostla téměř o čtvrtinu. Podle statistik vinařství Blatel, které je největším tuzemským producentem této odrůdy, se poptávka po Merlotu v uplynulém roce zvýšila o 23 %. Hlavním důvodem je jeho výjimečná dřevnatá chuť a ojedinělost v místních klimatických podmínkách.


Ačkoliv se odrůda Merlot v tuzemsku dříve nepěstovala nebo se vyskytovala velmi zřídka, v současnosti představuje jednu z velmi oblíbených odrůd pro výrobu červeného vína. „V posledních třech letech jsme zaznamenali prudké zvýšení poptávky po Merlotu. V roce 2011 jsme prodali necelých 17 tisíc litrů Merlotu. O rok později téměř dvojnásobek a v minulém roce se počet dokonce zvýšil na 40 tisíc litrů," uvedla Monika Kořínková, marketingová ředitelka Vína Blatel, které je největším producentem Merlotu v České republice. „Díky své neobvykle jemné kouřové vůni a kořenité chuti s tóny sladkého dřeva a jemnou tříslovinou se hodí k hovězí pečeni, steakům nebo ke zvěřině," dodala Kořínková.


V České republice se odrůda Merlot pěstuje na ploše o rozloze téměř 72 hektarů. Mezi hlavní pěstitelské oblasti patří například Mikulovsko, Velkopavlovicko nebo Slovácko. Ty mohou vinné révě poskytnout poměrně dobré klimatické podmínky. „Kvůli pozdnímu dozrávání vyžaduje Merlot pěstování na nejteplejších stanovištích, v těch nejlepších vinařských tratích," vysvětlila Monika Kořínková z Vína Blatel. „V blatnické viniční trati plachty se této odrůdě daří nejlépe. Možná je to tím, že zde měl dříve svou vinici i Jan Amos Komenský, který ji v roce 1604 zdědil po svém otci," uzavřela s nadsázkou Kořínková.


Odrůda Merlot pravděpodobně pochází z francouzského regionu Bordeaux. Vznikla spontánním křížením odrůd Cabernet Franc a Magdeleine Noire des Charentes, o které se až do roku 1996 soudilo, že z vinic vymizela. Při zakládání nové vinice v Bretani, na pahorku Mont Garrot byl objeven neobvyklý keř. Ačkoliv byl nejprve považován za divoce rostoucí révu, analýza DNA prokázala, že se jedná o doposud neznámou odrůdu. Její název byl poté odvozen od svátku svaté Magdalény, 22. července, kdy se bobule v hroznech začínají barvit. Cabernet Franc je středně pozdní moštová odrůda, která se pro svou kvalitu v současnosti využívá při šlechtění nových odrůd, mezi které v tuzemsku patří například Cabernet Moravia či Erilon.

 

 

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

18.03.2014 - 21:52:19

VÍNO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.