GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 12.07.2020, svátek má Bořek
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » VÍNO

Nová apelace Víno originální certifikace - VOC Bzenec

 

Listopad roku 2017 se stal významným milníkem pro vinaře Bzenecka a blízkého okolí, protože v tomto měsíci udělilo Ministerstvo zemědělství spolku VOC BZENEC, z.s., po splnění všech podmínek povolení, přiznávat vínům označení vína originální certifikace „VOC BZENEC“. Tímto umožnilo Bzeneckým vinařům samotným garantovat pro milovníky vína kvalitu a jedinečnost vlivu regionu (terroir) ve svých vínech.


 

Označení vína originální certifikace, bude možné přiznat vínům pocházejícím od členů spolku, která splní stanovené podmínky a budou při anonymním hodnocení shledána vysoce kvalitními a senzoricky odrážejícími vliv regionu. Označení „VOC BZENEC“ bude možné přiznávat vínům z odrůd Ryzlink rýnský a Rulandské bílé. Hrozny pro výrobu vína „VOC BZENEC“ je možné pěstovat ve stanovách vymezeném území, které prochází katastrálním územím obcí: Bzenec, Čeložnice, Kostelec, Kyjov, Medlovice, Moravany, Osvětimany, Polešovice, Skoronice, Újezdec, Vážany, Vlkoš, Vracov, Vřesovice, Domanín, Hostějov, Hýsly, Ježov, Kelčany, Labuty, Moravský Písek, Ořechov, Skalka, Syrovín, Těmice, Žádovice, Žeravice,

V současnosti jsou členy spolku tři zakládající subjekty, CHATEAU BZENEC, spol. s r.o., Zámecké vinařství Bzenec s.r.o. a společnost Vinum Moravicum a.s.

„Systém VOC už prokázal, že má smysl i v České republice. Přenechání vyšší odpovědnosti samosprávám vinařských seskupení je určitě cestou správným směrem. VOC, která vznikla již před pár lety, jsou toho důkazem. A protože jsou viditelná i na poli marketingu, daří se jim úspěšně pronikat do povědomí spotřebitelů. Vína VOC jsou postavena na společných jmenovatelích regionálního charakteru a typičnosti vín. Současná VOC tak vytváří velmi dobrý základ pro vytvoření budoucího apelačního systému v ČR,“ sdělil prezident Svazu vinařů JUDr. Tibor Nyitray.

Průkopníky ve vínech originální certifikace v republice jsou vinaři ze Znojemska. „Rozvoj VOC v České republice je zcela přirozený. Vznikají sdružení vinařů, která si sama definují, jaká vína jsou pro daný terroir typická. Výčet VOC je dnes už poměrně široký - VOC Znojmo, VOC Mikulov, VOC Modré hory, VOC Blatnice, VOC Valtice, VOC Mělník, VOC Pálava, VOC Slovácko a VOC Kraví Hora a naposledy také VOC Bzenec. To mimo jiné znamená, že se systém ujal a je pro vinaře a jistě i také pro spotřebitele zajímavý. Jasně je zde vidět vysoký potenciál,“ dodal Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: WineofCzechRepublic
16.02.2018 - 10:29:01

VÍNO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.