GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 05.04.2020, svátek má Miroslava
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » VÍNO

Národní soutěž Salon vín již podesáté

 

Salon vin - logoStejně tak jako každý rok se i letos bude konat soutěž „Salon vín České republiky“. Letošní 10. ročník však překvapí několika novinkami a dosud rekordním počtem přihlášených vín. Posuzováno bude 520 vzorků z 96 moravských a českých vinařství.


„Salon vín České republiky je už tradičně nejvyšší soutěží vín u nás. Samozřejmou podmínkou přihlášky vína do Salonu vín ČR je jeho úspěch na některé z nominačních soutěží (jsou jimi vybrané soutěže jednotlivých vinařských podoblastí ČR a nejprestižnější celostátní soutěže vín). Desátý ročník soutěže přinese určité inovace. Vzorky se budou tentokrát hodnotit dvoukolově, z prvního kola vzejde 200 nejlepších vín, která postoupí do kola druhého. Výsledkem druhého kola bude výběr sta vín, která získají titul „Salon vín České republiky 2010“. Novým užitečným nástrojem je také speciální program vyvinutý Národním vinařským centrem, pomocí něhož budou degustátoři jednotlivé vzorky hodnotit.,“ říká Marek Babisz, hlavní sommelier NVC.První kolo soutěže proběhne ve dnech 11. – 13. 1. 2010 v degustačním sále Národního vinařského centra. Druhé kolo se uskuteční 18. a 19. 1. 2010 u kulatých stolů, kde bude z dvoustovky vín úspěšných v 1. kole vybrána elitní stovka. Tato vína se budou moci pyšnit medailí s logem „Salon vín ČR 2010“. Výsledky pak budou slavnostně vyhlášeny 26. 2. 2010 ve Valticích.„Vína budou hodnotit špičkoví degustátoři, mezi nimi nestor moravského a českého vinařství prof. ing. Vilém Kraus, CSc., který bude zároveň čestným předsedou poroty celého klání. Předsedou soutěže bude ing. Josef Balík, PhD. z Mendelovy univerzity v Brně,“ uvádí Babisz. Z odrůd, která budou mít v 10. ročníku největší zastoupení, můžeme jmenovat např. Rulandské šedé (42 vzorků), Chardonnay (38 vzorků), Ryzlink rýnský (38 vzorků), Sauvignon (32 vzorků) a Rulandské modré (30 vzorků).Ve dnech 18. a 19. 1. 2010, tedy v rámci druhého kola soutěže, bude probíhat paralelní laická degustace médií a partnerů NVC. Tito účastníci ohodnotí vzorky zároveň s odbornou komisí a své výsledky budou mít možnost srovnat.


reklama:


Pro veřejnost bude expozice Salonu vín otevřena v sobotu 27. 2. 2010 a stejně jako v minulých letech návštěvníci v nabídce naleznou několik degustačních programů. V loňském roce uvítalo na degustaci přes jedenáct tisíc návštěvníků, mezi jinými významnými osobnostmi i prezident Slovenské republiky a hejtman Jihomoravského kraje.Salon vín České republiky je nejvyšší soutěží vín v ČR, zastřešuje systém nominačních soutěží. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum, o.p.s. ve spolupráci se Svazem vinařů ČR. Na vlastní soutěž navazuje celoročně otevřená veřejná degustační expozice nejlepších sta vín, umístěná ve sklepních prostorách státního zámku ve Valticích.Novinky 10. ročníku Salonu vín České republiky• Dvoukolý systém výběru vín – první kolo probíhá v degustačním pracovišti NVC v degustačních kójích. Je vybráno nejlepších 200 vín postupujích do dalšího kola, z něhož vzejde 100 nejúspěšnějších.
• Nový, zcela unikátní systém hodnocení (pro první kolo) – každý degustátor má k dispozici malý přenosný počítač (netbook), do kterého značí svá hodnocení jednotlivých vzorků. Celkové vyhodnocení probíhá zcela automaticky díky speciálnímu programu vyvinutému Národním vinařským centrem.
• U vín, které postoupí do druhého kola, proběhne kontrola analytických hodnot rychlou analýzou (systém Winescan).Stručná statistika hodnocení Salonu vín České republiky 2010Vína dle největšího zastoupení odrůd:
• Rulanské šedé – 42 vzorků
• Chardonnay – 38 vzorků
• Ryzlink rýnský – 38 vzorků
• Sauvignon – 32 vzorků
• Rulandské modré - 30 vzorkůVína dle největšího zastoupení ročníků:
• Ročník 2008 – 362 vín
• Ročník 2007 – 115 vín
• Ročník 2006 – 33 vín

 

 

 

reklama:

 

Hlavní strana   Články od nejnovějšího   Aktuálně   Alkoholické nápoje   Pivo   Víno   Nealkoholické nápoje

 

Káva/Čaj  

Potraviny/Kuchyně  

Technologie/Zařízení   

Hotel/Wellness/Spa  

Restaurace/Inspirace  

Podnikání/Užitečné 

 

 

Akční nabídky

Nové výrobky

Publikace •

Recepty

Kalendář akcí

Inzerce •

Databáze dodavatelů Nápoják

                 

        

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

11.01.2010 - 08:15:12Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 5 plus 6 je
 

VÍNO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

26.12.2009 -

reklama:
všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.