GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 15.07.2020, svátek má Jindřich
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » VÍNO

Les Grands Councours du Monde Strasbourg 2011

 

 

 

Les Grands Councours du Monde Strasbourg 2011Znovínské Rulanské šedé světovým šampionem ve Francii, 8 medailí pro Českou republiku a dvě pro Slovensko

 

Tisková zpráva, zdroj: Dr. Luboš Bárta


Palais des Congres et de la Musique ve Štrasburku hostil před vánoci mistrovství Evropy sommelierů ASI, nyní se stal dějistěm tří mistrovských světových soutěží - Riesling du Monde, Pinot Gris du Monde a Gewurztraminer du Monde nejen pod souborným názvem Les Grands Concours du Monde, ale především pod patronací a jako oficiální soutěž OIV.


Po třídenním hodnocení byla v katerorii Pinot Gris udělena jen jediná velká zlatá medaile. Šampionem Pinot Gris du Monde se stal Pinot Gris Rulanské šedé slámové víno 2009 z vinařství Znovín Znojmo a.s. Vedle titulu světového šampiona pro Znovín získali moravští vinaři mezi 73 medailemi soutěže Pinot Gris du Monde další dvě zlaté medaile, a to Josef Valihrach za Rulandské šedé 2009 výběr z hroznů barrique a LIVI Dubňany za Pinot Gris 2009 výběr z hroznů.


Mezi 112 udělenými medailemi v Riesling du Monde patří další tři zlaté medaile moravským vinařstvím - Znovínu Znojmo za ledový Ryzlink rýnský 2009, Zámeckému vinařství Bzenec za Ryzlink rýnský 2009 pozdní sběr a Vinařství U Kapličky za Ryzlink rýnský 2010 pozdní sběr, stříbro přijde poštou Spielbergu do Archlebova za polosuchý Ryzlink rýnský Austerlitz pozdní sběr 2009. Ze slovenských ryzlinků je pozlacený Bobulový výber 2008 z Žitavských vinic a postříbřený Výber z hrozna 2009 z trnavského vinařství Mrva & Stanko.


A ve voňavé kategorii tramínů si ze 78 celkem udělených medailí ozdobí krásnou zlatou oválnou samolepkou své láhve Tramínu 2009 pozdní sběr Mikrosvín Mikulov.


Devět sedmičlenných komisí s převahou zahraničních degustátorů (za Českou republiku Iva Kováříková a Luboš Bárta) pod vedením profesora Alex Schaeffera, emeritního prezident a rektora Union des Oenologues de France, hodnotilo po tři dny tři samostatné odrůdové soutěže - 443 Ryzlinky (pro nás Ryzlinky rýnské), 253 vína z odrůdy Pinot Gris (Rulandské šedé) a 275 Tramínů (Gewurztraminer) z 19 zemí tří kontinentů. Vedle tradičních producentů, jako jsou Francie, Německo, Lucembursko či Rakousko tu soutěžila i vína z Kanady, USA, Jihoafrické republiky, pro vypsané odrůdy netradiční vína španělská a řecká, vína z vinařsky exotických zemí, jako je Norsko, Belgie, Nizozemí či Rusko a sebevědomě byla zastoupena střední a východní Evropa víny z ČR, Slovenska, Maďarska, Slovinska a Rumunska. Účast vín z České republiky a Slovenska organizovala redakce časopisu SOMMELIER, která se ve spolupráci s tiskovou agenturou soutěže Avenuedaleopub postarala o nebývalou publicitu našich vín ve Francii.


„Již před několika měsící jsme se s ředitelkou soutěže Christine Collins domluvili na partnerství mezi štrasburskými soutěžemi a naším Sauvignon Forem. Když se nám podařilo shromáždit a odeslat téměř 60 soutěžních vzorků, bylo by škoda této příležitosti nevyužít. Připravili jsme proto v předstihu tiskové materiály o historii a současnosti našeho vinařství, které Christine ve francouzštině a angličtině zařadila do oficiálního press kitu soutěže a novináři je rádi převzali do svých zpráv, poprvé mne na to první den soutěže upozornil starosta Scherwilleru," vysvětlil Dr. Luboš Bárta, šéfredaktor magazínu SOMMELIER. „Po vyhlášení znovínského vína šampionem světové soutěže Pinot Gris jsem reportérům dlouho odpovídal na jejich otázky a představil jim nejen současnou úroveň vinařství u nás, ale také připomněl skvělé úspěchy na soutěžích v celém světě. S lehkou nadsázkou jsem na otázky o exportu našich vín odpověděl, že jako patrioti jsme rádi, když si svá krásná vína můžeme vypít doma sami, sami máme málo a tak ještě jednou tolik vín dovážíme - třeba z Alsaska, které je charakterem i odrůdami podobné těm našim vlastním. To se Francouzům dobře poslouchalo a tak se moravská vína následující den opět objevila na stránkách francouzských novin." Jak napsaly noviny DNA (Dernieres Nouvelles dAlsace), východní Evropa zazářila nejen účastí téměř 60 vín z Čech a Slovenska, ale především jejich kvalitou.


Soutěže pořádala společnost Strasbourg Événements, na organizaci se účinně podílela Unie francouzských enologů a sommelieři z Union de la Sommellerie Francaise, reprezentované nejlepším sommelierem světa roku 1989 Serge Dubsem.

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: WineOfCzechRepublic
19.04.2011 - 13:19:59

VÍNO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.