GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 05.04.2020, svátek má Miroslava
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » VÍNO

Svatomartinské 2010 je na světě!!!

 


Svatomartinske 2010 11. listopadu v 11 hodin již pošesté nastává čas na otevírání prvních lahví vína nového ročníku - Svatomartinského. Letos na milovníky vína čeká v obchodech, restauracích a vinotékách po celé zemi rekordních až 1 750 000 lahví bílého, růžového a červeného Svatomartinského vína, tedy o cca 50% více než loni.

 

„Spotřebitelé se naučili vnímat Svatomartinská vína jako kvalitní vína a první možnost seznámení se s novým ročníkem vín. V posledních letech jsme zaznamenali také potěšující skutečnost, že si mnoho lidí přes příjemně pitelná svěží Svatomartinská vína nachází cestu k moravským a českým vínům obecně," říká ke Svatomartinským vínům ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec.


Letos se o možnost používat značku Svatomartinské přihlásilo 98 vinařských firem, které dodaly k senzorickému ohodnocení rekordních 310 vzorků vín. Na základě posouzení nezávislých komisí může přijít letos na trh 238 Svatomartinských vín od 90 vinařských firem o celkovém objemu až 1 750 000 lahví. Mezi odrůdami je nejvíce zastoupena Müller Thurgau se 74 vzorky, následuje Svatovavřinecké s 62 vzorky, Modrý Portugal s 51 vzorky, dále letošní odrůdová novinka Muškát moravský s 21 vzorky, Veltlínské červené rané s 18 a cuvée s 12 vzorky.


Neklamným poznávacím znamením Svatomartinských vín je kromě loga Martina na koni na etiketě také jednotná záklopka na hrdle láhve. Výrobci záklopek mají povoleno vydat jednotlivým výrobcům Svatomartinských vín pouze tolik záklopek, kolik odpovídá množství vyrobeného Svatomartinského vína. Vinařský fond jako vlastní značky Svatomartinské víno tak má přehled, kdo, kolik a jakých Svatomartinských vín uvádí na trh.


„Spotřebitelé se nemusí bát ani šroubovacích uzávěrů na lahvích Svatomartinských vín, protože i ta jsou povolena a dokáží uchovat vysokou kvalitu vína. Důležité je, aby na obou typech záklopek byl nápis Svatomartinské 2010," upozorňuje na pro někoho možná ještě nezvyklý šroubovací uzávěr Svatomartinských vín Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra.


První otevírání láhví nového Svatomartinského proběhne jako každý rok na Martina 11. listopadu v 11 hod. na slavnostních akcích v Čechách a na Moravě, ve vinotékách a restauracích po celé zemi a čím dál častěji také v domácnostech. Největší ochutnávku Svatomartinských vín v republice a slavnostní přípitek letošními Svatomartinskými víny pořádá 11.11. od 11 hod. Vinařský fond opět v Brně na Náměstí Svobody. Další Svatomartinské akce můžete navštívit také v Bořeticích, Kutné Hoře, Kyjově, Uherském Hradišti, Židlochovicích, Mikulově, Bzenci, Čejči, Hovoranech, Hustopěčích, Němčičkách, Šardicích, Vlaticích, Velkých Pavlovicích, Zbirohu, ale i Praze a v mnoha dalších obcích a městech.


Stejně jako v loňském roce překročí Svatomartinská vína a jejich oslavy hranice České republiky. 11. listopadu tak proběhne Svatomartinský košt také v Bratislavě a letos poprvé se Svatomartinská vína budou otevírat až v dalekém Tokiu.


Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Vinaři doporučují, aby se mladá vína vypila do Velikonoc, do kdy si uchovávají svou příjemnou svěžest.


Značka „Svatomartinské" byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již pošesté společně s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Značku „Svatomartinské" mohou využít všichni vinaři registrovaní v České republice, kteří splní všechna náročná kritéria. Hodnocení, které rozhodlo o přidělení označení „Svatomartinské" proběhlo v Národním vinařském centru, o.p.s. ve Valticích 21. a 27. října.

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

11.11.2010 - 16:27:15

VÍNO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

26.12.2009 -

reklama:
všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.