GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 15.08.2020, svátek má Hana
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » VÍNO

SZPI: Templářské sklepy Čejkovice prodávaly klamavě označená vína

 

 

ilustracni foto

 Templářské sklepy Čejkovice prodávaly klamavě označená vína. Uvedla to dnes v tiskové zprávě Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Podle inspekce firma vyrobila přes milion litrů vína neznámého původu. Vína pak na trh uváděla jako jakostní odrůdová nebo odrůdová vína tuzemské provenience.


Templářské sklepy Čejkovice se závěry inspekce nesouhlasí. Firma dnes v tiskové zprávě uvedla, že u veškerých vykupovaných hroznů jsou všechny průvodní doklady stvrzující nákup hroznů v souladu s právními předpisy. V inspekcí zmiňovaném případě výkupů od BJ. VITIS s.r.o. mají být na všech výkupních lístcích uvedena čísla vinic, což je podle firmy nezaměnitelný a nejspolehlivější údaj pro identifikaci původu hroznů. Templářské sklepy podle ředitele firmy Pavla Pastorka při výkupu i v těchto případech zkontrolovaly jak existenci vinic, tak skutečnost, že nebyl přečerpán limit pro výkup. "Proti zveřejnění nepravdivých informací se budeme bránit právními prostředky," řekl ČTK Pastorek. Podle něj SZPI nedoložila, že by Templářské sklepy Čejkovice uváděly do oběhu vína vyráběná z hroznů neznámého původu. Vinařské družstvo se rovněž obává, že se mohlo stát terčem konkurenčního boje na českém trhu.


Firmě inspekce uložila stáhnout z tržní sítě veškeré množství všech šarží jakostních odrůdových vín a odrůdových vín ročníku 2009, u kterých existuje důvodné podezření, že byly vyrobeny z hroznů neznámého původu. Vína těchto šarží nesmí ani uvádět do oběhu.


Templářské sklepy Čejkovice nakoupily přes 1250 tun hroznů od brněnské společnosti BJ VITIS s.r.o., která není pěstitelem hroznů. U těchto hroznů podle inspekce není znám jejich původ. "Na žádném výkupním lístku ani na žádném obchodním dokladu vystaveném při nákupu hroznů od dodavatele BJ VITIS, s.r.o. nebyl uveden povinný údaj o pěstiteli," uvedla Patra Hoferková z oddělení komunikace SZPI. Společnosti BJ VITIS podle inspekce hrozny dodala další brněnská firma, DOAL STAV s.r.o., která se však na adrese svého sídla nevyskytuje a ani nepřebírá poštu.


Při samotné výrobě vína byly podle Hoferkové k hroznům neznámého původu přimíseny také hrozny známého původu, které tím byly znehodnoceny. Celkový objem vyrobeného jakostního odrůdového vína a odrůdového vína tuzemské provenience ročníku 2009 neznámého původu se tak pohybuje kolem 1,080 milionu litrů.


Templářské sklepy podle inspekce nevedly řádně a průkazně vinařskou evidenci. "Není možné zjistit, které šarže vína byly vyrobeny z hroznů neznámého původu," uvedla Hoferková. Z tohoto důvodu se zákaz uvádět vína do oběhu a nařízené stahování z tržní sítě vztahuje na všechny šarže jakostního vína odrůdového a odrůdového vína tuzemské provenience ročníku 2009, které byly vyrobeny z hroznů těch odrůd révy vinné, které dodala společnost BJ VITIS, s.r.o. (Rulandské modré, Modrý Portugal, Muškát moravský, Sauvignon, Tramín červený, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé a Irsai oliver).


"Případ Templářských sklepů i předchozí případ společnosti Vinium mne velmi zneklidňuje. Úroveň našeho vinařství se v posledních letech nesmírně zlepšila, takové excesy všechny naše poctivé vinaře i naše vinařství velmi poškozují," řekl k případu ústřední ředitel potravinářské inspekce Jakub Šebesta. Se zmiňovanými firmami bude podle něj zahájeno správní řízení, neboť jednání společností poškodilo nejen spotřebitele, ale také vinohradníky a vinaře.

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: ČTK
17.11.2010 - 13:34:13

VÍNO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

26.12.2009 -

reklama:
všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.