GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 05.07.2020, svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » VÍNO

Slovenští výrobci tokajského budou opět používat označení Tokaj

 

lovenští výrobci tokajského budou opět používat označení Tokaj    Slovenští výrobci tokajského vína budou moci od června opět používat na lahvích označení Tokaj. Návrat k původnímu pojmenování proslulých vín jedinečné oblasti umožnil Brusel a posléze změna zákona. Od minulého roku totiž mohli výrobci uvádět jen přídavné jméno tokajský či jako lokalitu Tokajská vinařská oblast. 


    Vinaři návrat původního názvu vítají. Výraznější vliv na prodej se ale neočekává, řekli ČTK oslovení producenti.


    "Název Tokaj je pro zahraniční odběratele srozumitelnější než tvary tokajský či tokajské, prodeji v zahraničí by to tedy mohlo pomoci," řekl jeden z vinařů a výrobců vína Jaroslav Ostrožovič ze společnosti J&J Ostrožovič.


    Dodal ale, že až 99 procent slovenského tokajského vína se prodává na domácím trhu. Návrat k původnímu názvu podle Ostrožoviče prodej na Slovensku nijak výrazně neovlivní, protože dosavadnímu označení Slováci rozumějí.


    Obnovu starého názvu přivítal předseda představenstva společnosti In Vino Tokaj Milan Lančarič. "Uvedení značky na vinětách určitě pomůže obchodu a mělo by se projevit zvýšením prodejnosti," odhaduje Lančarič. In Vino Tokaj má zhruba 30 hektarů tokajských honů, i když s pěstováním a výrobou vína začala firma teprve nedávno.


    Změna zákona a návrat k označení Tokaj vinařům nezvyšuje náklady na výrobu etiket a nové viněty se podle Ostrožoviče na lahvích objeví postupně. Někteří vinaři dokonce používají stále etikety původní, například Tokaj Macik Winery se 40 hektary vinic v regionu.


    Část tokajských vinařů se ale dívá do budoucna opatrně. "Nevíme, jaké kroky Maďarsko udělá. Jejich jediným cílem totiž je, aby Tokaj na Slovensku nebyl," varuje Ostrožovič.


    Značku Tokaj si na oficiálním portálu Evropské komisie E-Bacchus v minulosti zaregistrovalo Maďarsko. Po nedávné iniciativě Bratislavy se začátkem roku podařilo v registru prosadit označení Vinařská oblast Tokaj místo původního Tokajská vinařská oblast. Evropská unie tak Slovensku uznala právo na označení Tokaj podobně jako předtím Maďarsku. Slovenští poslanci schválili změnu zákona v dubnu.


    Slovensko se o ochrannou známku Tokaj pře s Maďarskem dlouho. Kromě názvu se obě země nemohly dohodnout také na rozloze vinařské oblasti na Slovensku. Zatímco se podle slovenských expertů dá tokajské vyrábět v zemi na 907 hektarech, podle maďarské strany je to 565 hektarů. Celá tokajská oblast podle katastrálních území obcí má na Slovensku přibližně 1400 hektarů.


    Specifickou chuť tokajskému vínu dává ušlechtilá plíseň, která je pro oblast charakteristická. Ta se na hroznech vytváří zejména během teplého a vlhkého podzimu.


    Na Slovensku jsou schválené tři odrůdy tokajského vína, které může být jen z bílého. Slovenští vinaři nabízejí Furmint, Lipovinu a Muškát žlutý. Maďarsko má schválených sedm odrůd, region tam má rozlohu několik tisíc hektarů.
    Tokajská vinařská oblast je nejmenší ze šesti vinařských regionů Slovenska. Lahev kvalitního tokajského vína se obvykle pohybuje mezi 12 až 15 eur (až 390 Kč).

 

 
 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: ČTK
31.05.2010 - 10:38:42Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 9 plus 6 je
 

VÍNO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.