GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 12.07.2020, svátek má Bořek
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PIVO

Pivovarům se daří, jejich prodeje rostou

 

 

Po výrazném propadu pivovarů v roce 2010 se odbyt největších producentů piva v Česku vrací do kladných čísel. Plzeňský Prazdroj s téměř polovičním podílem na trhu včera oznámil jednoprocentní nárůst produkce za loňský rok. Dvojka trhu Pivovary Staropramen dokonce osmiprocentní. Čtvrtý největší pivovar - Budějovický Budvar - zvýšil loni své prodeje o 5,5 procenta.

 

 

ilustracni foto

 

 

"Po předešlých letech poznamenaných krizí se trh začíná mírně stabilizovat," komentuje situaci generální ředitel Prazdroje Doug Brodman. Prazdroj prodal loni doma a ve světě celkem 9,9 milionu hektolitrů svých pivních značek (včetně vyšší licenční výroby v zahraničí).


Domácí odbyt Prazdroji stagnoval, lídr trhu na druhé straně dosáhl rekordního vývozu za hranice. Na celkovém mírném nárůstu má podle Brodmana zásluhu především zájem o ležáky a speciální piva.


Přes tři miliony hektolitrů uvařil loni Staropramen v pivovarech v Praze a Ostravě. Ty přímo v Česku zvýšily prodej o devět procent. Značce Staropramen pomohl například loni zahájený prodej nefiltrovaného piva a především zavedení pivní "limonády" Cool Lemon s příchutí citronu a nižším obsahem alkoholu.


Podle odhadu Českého svazu pivovarů a sladoven celkový trh loni vzrostl o jedno procento. "Ukazuje se ale, že to může být i o něco více," soudí výkonný ředitel svazu Jan Veselý.


Pivovarům - včetně trojky trhu Heinekenu, který ale výsledky ještě nezveřejnil, pomohly kromě novinek a netradičních piv hodně i rostoucí prodeje piva v PET lahvích. Ty v roce 2010 pivovary většinou dovážely, loni ale spustily vlastní stáčecí linky svých značek v Česku. O to však klesl dovoz těchto piv v plastu. Znamená to tedy, že celková spotřeba u nás nerostla tolik jako produkce pivovarů.


Jednou z výjimek je Budějovický Budvar, který jako jediný z "velké čtyřky" odmítá prodávat pivo v PET lahvích a loni mu přesto prodeje vzrostly o 5,5 procenta na 1,3 milionu hektolitrů. Z toho téměř polovinu Budvar vyvezl.

 

 

 

 Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: pet
10.02.2012 - 09:30:09

PIVO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.