GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 10.07.2020, svátek má Libuše / Amálie
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PIVO

Pivo České republiky 2012: Šest piv na stupních vítězů

 

 

Pivo Ceske republiky 2012: Sest piv na stupnich vitezuTři první, dvě druhá a jedno třetí místo. To je skvělá bilance cen, které si z prestižní degustační soutěže Pivo České republiky 2012 odvezly domů pivní značky z portfolia HEINEKENU. Bodovat se přitom podařilo všem třem našim pivovarům: Starobrnu, Krušovicím i Velkému Březnu. Nejvíce cen pivovary získaly v kategorii tmavých výčepních piv, kde Starobrno Černé, Krušovice Černé a Březňák tmavý výčepní zcela ovládly stupně vítězů. Ceny se předávaly uplynulou sobotu.


Ocenění nejvyšší, tedy první místa, podle rozhodnutí degustátorů patří pivům Starobrno Černé, Starobrno Medium a Hostan Naše pivko. Všechna vítězná piva se vaří v pivovaru Starobrno.


Starobrno Medium je nejoblíbenějším pivem z portfolia starobrněnského pivovaru vůbec. V Českých Budějovicích obstálo v silně obsazené kategorii světlých ležáků, kam jednotlivé pivovary přihlásily celkem 35 vzorků piv. Starobrno Medium je světlé pivo s 4,7% alkoholu. Vyrábí se z nejjemnějšího žateckého chmele a nejlepšího moravského sladu. Spotřebitelé na Mediu oceňují neobyčejně lahodnou, plnou a jemně chmelovou chuť i dokonalý říz.


Pivo Starobrno Černé soutěžilo v kategorii tmavých výčepních piv. Tmavé výčepní pivo s 3,8% alkoholu má tradiční a neměnnou chuť. Je charakteristické plným sladovým tónem a pikantností po napití. Starobrno Černé je velmi oblíbené i mezi ženami.


Hostan Naše pivko soutěžil rovněž v hojně obsazené kategorii světlých výčepních piv, kde degustátoři posuzovali celkem 31 přihlášených vzorků. Hostan Naše pivko je klasické výčepní pivo vyráběné tradičním způsobem za použití nejlepšího moravského sladu a žateckého chmele. Vyznačuje se kvalitním řízem, jemnou hořkostí i sladovou vůní. Je lehké, po napití s jemnou chmelovou harmonií. Naše pivko oceňují především milovníci tradiční chuti a kvality piva. V případě Hostanu Naše pivko jde už o druhé vítězství ve stejné soutěži v řadě. Vloni mu v Budějovicích patřila rovněž zlatá příčka.


Druhá místa z Českých Budějovic patří pivům Krušovice Černé a nealkoholickému pivu Fríí. Krušovice Černé se vyznačují plností, výraznou karamelovou chutí a jemnou chmelovou hořkostí. Pro výrobu Krušovic Černých se používají speciální druhy ječných sladů (český, barevný, karamelový a mnichovský), které pivu dodávají jeho typickou tmavou barvu. Krušovice Černé jsou dlouhodobě nejoceňovanějším pivem ve střední Evropě.


Další stříbrné ocenění patří nealkoholickému pivu Fríí. V kategorii nealkoholických piv se sešlo celkem 15 vzorků. Za svou vyváženou chuť Fríí vděčí klasické metodě řízeného kvašení a dokvašování, při němž pivovarníci používají stejné kvasinky jako při výrobě ostatních piv, což má rozhodující vliv na chuť a vůni Fríí. Nápoj je charakteristický vyšší plností se střední intenzitou hořkosti a nemá jako některá jiná nealkoholická piva mladinovou příchuť.


Jedna bronzová medaile putuje na sever Čech, do pivovaru ve Velkém Březně za Březňák tmavý výčepní. Jde o tmavé pivo příjemně lahodné karamelové chuti, čisté vůně a typické tmavé barvy. Také Březňák se vaří podle tradiční receptury ze čtyř druhů sladů.

 

 

Degustační soutěž Pivo České republiky 2012 je součástí Slavností piva, které se letos už pošestnácté uskutečnily na českobudějovickém výstavišti. Každoročně se konají pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje a primátora statutárního města České Budějovice. Letos se soutěže účastnilo celkem 52 pivovarů, které do ní přihlásily 280 vzorků. Soutěžilo se celkem v osmnácti kategoriích. Anonymní degustace prováděli kvalifikovaní odborníci minulý týden od středy do pátku, ceny byly slavnostně předány v sobotu 2. června.

 

Heineken je třetí největší pivovarnickou skupinou na světě a evropskou jedničkou mezi výrobci piva. V roce 2003 se součástí skupiny Heineken Česká republika stal pivovar Starobrno a v roce 2007 se působnost skupiny rozrostla o Královský pivovar Krušovice a. s. V polovině roku 2008 byla úspěšně dokončena akvizice společnosti Drinks Union, a. s. V roce 2009 bylo Starobrno, a. s. fúzováno do společnosti Královský pivovar Krušovice a. s. Na počátku roku 2010 byla do obchodního rejstříku zapsána změna obchodní společnosti, kterou byla společnost Královský pivovar Krušovice a. s. přejmenována na Heineken Česká republika, a. s. V současné době je Heineken Česká republika třetím nejsilnějším hráčem na domácím trhu s pivem, v exportu se řadí mezi nejdůležitější vývozce piva.

 

 

 

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

08.06.2012 - 06:48:44

PIVO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.