GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 02.04.2020, svátek má Erika
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PIVO

Případ uzavřen: Značka Budweiser v EU patří do Českých Budějovic, rozhodl soud

 

Soudní dvůr Evropské unie vynesl definitivní verdikt v letitém sporu o značku.

 

 

ilustracni foto

 


Budweiser, Budvar, Anheuser-Bush InBev, sporZnačka Budweiser patří jednoznačně českobudějovickému pivovaru, tedy alespoň v celé EU. Soudní dvůr Evropské unie vynesl definitivní verdikt ve sporu českobudějovického pivovaru Budvar a amerického Anheuser-Busch o registraci značky "Budweiser" v EU.

 

Pivovar Anheuser-Busch si tímto verdiktem nemůže registrovat výraz Budweiser jako ochranou známku EU, řekl soud EU. Podpořil tak argumenty Budějovického Budvaru.

 

"Jelikož žádný z důvodů kasačního opravného prostředku není opodstatněný, soudní dvůr zamítá kasační opravný prostředek společnosti Anheuser-Busch v celém rozsahu," uvedl tribunál v prohlášení.

 

Soud také připomněl, že OHIM zamítl přihlášku k zápisu ochranné známky americké společnosti z důvodu, že přihlašovaná známka byla totožná se starší známkou českobudějovické firmy.

 

Celý spor se táhne již více než deset let, tedy od doby, kdy společnost ze Spojených států požádala o registraci u Úřadu pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM). Ten ovšem podpořil námitky českobudějovického výrobce piva a značku "Budweiser" pro piva a další alkoholické a nealkoholické nápoje nezaregistroval.

 

Americká společnost se poté obrátila se žalobou k druhému nejvyššímu soudu v evropské sedmadvacítce, kde ovšem v březnu loňského roku neuspěla. "Právo na obchodní užívání výrazu Budweiseru pro pivo již totiž bylo přiznáno v Německu a Rakousku českému pivovaru Budějovický Budvar," vysvětlil soud tehdejší verdikt.

 

 

Definitivní verdikt

 

Rozhodnutí soudního dvora definitivně ukončuje celý spor v EU, protože jde o odvolání Anheuser-Busch. Pokud by soud dal za pravdu odvolávajícímu se Anheuseru, znamenalo by to, že v některých členských státech unie by oba podniky začaly užívat stejnou známku, což by mohlo odstartovat novou vlnu sporů.

 

Pivovar v Budějovicích, který němečtí přistěhovalci pojmenovali Budweiser, byl založen v roce 1895. Americký Anheuser-Busch ale zavedl svoji vlastní americkou značku Budweiser v roce 1876.

 

Oba pivovary bojují o značku Budweiser a její různé obměny již více než 100 let. Většina sporů ale spadá do nedávných let, kdy Budvar zvýšil export.

 


reklama:
reklama

 

Loni Budvar zvýšil zisk

 


Českobudějovický Budvar loni zvýšil svůj zisk před zdaněním meziročně o dvě pětiny na 298,6 milionu korun. Čtyřce mezi tuzemskými pivovary rostly i tržby - o 1,2 procenta na 2,4 miliardy korun.

 

Minulý rok zaznamenal pokles výroby celý pivovarnický sektor. "Celkové objemy prodejů klesly o šest procent a z toho logicky poklesly i tržby. Na pozadí těchto výsledků si náš pivovar vedl dobře, protože přestože jsme zaznamenali pokles prodejů o 2,8 procenta na 1,2 milionu hektolitrů, tak se naše tržby zvýšily," řekl ředitel pivovaru Jiří Boček.

 

Budvar vyváží 45 procent své produkce do zahraničí, to je nejvíc mezi českými pivovary. Jeho podíl na českém exportu vzrostl z 15,7 na 19,1 procenta. Export (celkem do 58 zemí) meziročně poklesl o 0,3 procenta, to považují představitelé podniku v době ekonomické krize za úspěch. Globální spotřeba piva stagnovala, v západní Evropě klesla o 2,5 procenta a ve východní o sedm procent. Pivovar ale posílil také podíl na české výrobě ze 6,6 na 7,1 procenta.

 

Budějovický Budvar vítá rozhodnutí soudu v Lucemburku

 

České Budějovice, 29. července 2010 - Druhý nejvyšší soud Evropské Unie v Lucemburku dnes definitivně potvrdil své dřívější rozhodnutí, které firmě Anheuser-Bush InBev brání v registraci obchodní značky „Budweiser" (tzv. komunitární ochranné známky) v Evropské unii.


„Rozhodnutí soudu v Lucemburku rozhodně vítáme. Považujeme jej za logickou reakci na stav, kdy má Budějovický Budvar registrovanou ochrannou známku s prvkem Budweiser ve většině členských zemí EU," říká Petr Samec, tiskový mluvčí Budějovického Budvaru, n. p. Budějovický Budvar má nyní registrovanou ochrannou známku s prvkem Budweiser v celkem 19 členských státech Evropské unie. „Toto rozhodnutí výrazně stabilizuje naši známkoprávní pozici v EU. Pokud by totiž byla komunitární známka registrována pro našeho konkurenta, vedlo by to k souběžnému užívání známek v některých členských zemích, což by mohlo vyvolat novou vlnu soudních sporů," dodává Mgr. Helena Lejtnarová, právnička Budějovického Budvaru.


Soudní spory Budějovického Budvaru o značku Budweiser trvají již více než 100 let - od roku 1907. Český pivovar v nich má výrazně pozitivní bilanci. V letech 2000-2009 bylo definitivně ukončeno 115 soudních sporů a správních řízení, 82 z nich skončilo ve pospěch Budějovického Budvaru. V současnosti zbývá k dořešení 22 sporů ve 14 zemích.

 

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: hal
29.07.2010 - 19:43:31Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 7 plus 5 je
 

PIVO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

26.12.2009 -

reklama:
všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.