GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 20.11.2018, svátek má Nikola
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PIVO

Senát navrhl, aby se spotřební daň u piva od ledna nezvyšovala

 

ilustrační fotoSenát navrhl snížit na původní úroveň spotřební daň u piva, která se má od ledna zvýšit o 50 haléřů na půllitr. O návrhu v rámci novely zákona o spotřebních daních nyní rozhodne sněmovna. Ministr financí Eduard Janota se k návrhu vyjádřil neutrálně až odmítavě.
    Proti zvýšení daně pro příští rok, kterou přinesl vládní protikrizový balíček, protestovali představitelé malých pivovarů. Pro řadu z nich by to prý mohlo být likvidační. Podle předsedy jejich svazu Jiřího Fuska většina menších pivovarů nebude moci cenu piva zvýšit, protože mají dlouhodobé smlouvy s obchodními řetězci.
    Návrh na vrácení sazby daně u piva do podoby před jejich navýšením o 33 procent prosadila ODS s pomocí čtyř sociálních demokratů a dvou senátorů za TOP 09. "Z hlediska státního rozpočtu je jeho dopad zcela zanedbatelný," uvedl senátor ODS Jaroslav Kubera, konkrétní sumu ale neuvedl. Návrh označil za kompromisní vzhledem k nulové spotřební dani u vína. Některé pivovary kvůli tomu chtěly přejmenovat pivo na sladové víno, Janota tento krok už dříve odmítl jako nesmysl.
    Podle propočtů Českého svazu pivovarů a sladoven se spotřební daň u hektolitru desetistupňového piva od ledna zvýší ze 240 na 340 korun, tedy o 42 procent. Další tlak na zdražování piva prý přinese plošné zvýšení DPH o procento. Například pivovar, který ročně vyrobí 100.000 hektolitrů piva, bude muset státu za rok podle svazu zaplatit o deset milionů korun více na daních.
    Senátoři se také postavili proti poslaneckému doplnění vládní novely, podle něhož by podnikatelé, kteří plní některé zkapalněné ropné plyny do tlakových nádob o hmotnosti náplně do 40 kilogramů včetně, budou muset používat investičně náročné měřicí systémy. V rámci doprovodného usnesení vyzvali ministerstvo financí k administrativním i legislativním opatřením proti daňovým úniků při nakládání se zkapalněnými ropnými plyny.
    Vládní novela měla původně v duchu evropských směrnic vytvořit právního rámce pro unijní elektronický systém, který by měl kontrolovat dopravu výrobků podléhajících spotřební dani. Systém sledování vznikl hlavně kvůli boji s daňovými podvody u spotřební daně. Spolu s tím budou nahrazeny současné papírové průvodní doklady elektronickými. Podle Janoty by měla být novela vzhledem k doporučením EU přijata do konce roku s účinností nejpozději do 1. dubna
    Poslanci v rámci novely od daně navrhli osvobodit tabákové výrobky pro zkoušky jejich kvality za podmínky, že budou při testech spotřebovány, zničeny nebo znehodnoceny. Daň se nebude muset platit rovněž za tabákové výrobky, které odebere jako vzorky celní úřad.

 

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

reklama:
 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: ČTK
10.12.2009 - 19:26:28Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 7 plus 6 je
 

PIVO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

14.06.2010 - Léto svádí k mámení

I když to venku na léto moc nevypadá, podle kalendáře ...

08.04.2010 - Stát zakázal prodej lihovin ve více než šestilitrovém balení

Vlastní kolek musejí mít nyní také malé "placatice", které dosud ...

04.06.2010 - Jak začít se sushi

Přinášíme osm rad pro všechny kdo se chtějí naučit dělat ...

05.03.2010 - Se šéfkuchařem u řezníka

Jak vybrat co nejlepší maso, který kus hovězího se bude ...

21.06.2010 - Brambory známé i neznámé

Mezi oblíbené přílohy nejenom v našem kraji určitě patří brambory. ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2018 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.