GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 31.05.2020, svátek má Kamila
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PIVO

Senát navrhl, aby se spotřební daň u piva od ledna nezvyšovala

 

ilustrační fotoSenát navrhl snížit na původní úroveň spotřební daň u piva, která se má od ledna zvýšit o 50 haléřů na půllitr. O návrhu v rámci novely zákona o spotřebních daních nyní rozhodne sněmovna. Ministr financí Eduard Janota se k návrhu vyjádřil neutrálně až odmítavě.
    Proti zvýšení daně pro příští rok, kterou přinesl vládní protikrizový balíček, protestovali představitelé malých pivovarů. Pro řadu z nich by to prý mohlo být likvidační. Podle předsedy jejich svazu Jiřího Fuska většina menších pivovarů nebude moci cenu piva zvýšit, protože mají dlouhodobé smlouvy s obchodními řetězci.
    Návrh na vrácení sazby daně u piva do podoby před jejich navýšením o 33 procent prosadila ODS s pomocí čtyř sociálních demokratů a dvou senátorů za TOP 09. "Z hlediska státního rozpočtu je jeho dopad zcela zanedbatelný," uvedl senátor ODS Jaroslav Kubera, konkrétní sumu ale neuvedl. Návrh označil za kompromisní vzhledem k nulové spotřební dani u vína. Některé pivovary kvůli tomu chtěly přejmenovat pivo na sladové víno, Janota tento krok už dříve odmítl jako nesmysl.
    Podle propočtů Českého svazu pivovarů a sladoven se spotřební daň u hektolitru desetistupňového piva od ledna zvýší ze 240 na 340 korun, tedy o 42 procent. Další tlak na zdražování piva prý přinese plošné zvýšení DPH o procento. Například pivovar, který ročně vyrobí 100.000 hektolitrů piva, bude muset státu za rok podle svazu zaplatit o deset milionů korun více na daních.
    Senátoři se také postavili proti poslaneckému doplnění vládní novely, podle něhož by podnikatelé, kteří plní některé zkapalněné ropné plyny do tlakových nádob o hmotnosti náplně do 40 kilogramů včetně, budou muset používat investičně náročné měřicí systémy. V rámci doprovodného usnesení vyzvali ministerstvo financí k administrativním i legislativním opatřením proti daňovým úniků při nakládání se zkapalněnými ropnými plyny.
    Vládní novela měla původně v duchu evropských směrnic vytvořit právního rámce pro unijní elektronický systém, který by měl kontrolovat dopravu výrobků podléhajících spotřební dani. Systém sledování vznikl hlavně kvůli boji s daňovými podvody u spotřební daně. Spolu s tím budou nahrazeny současné papírové průvodní doklady elektronickými. Podle Janoty by měla být novela vzhledem k doporučením EU přijata do konce roku s účinností nejpozději do 1. dubna
    Poslanci v rámci novely od daně navrhli osvobodit tabákové výrobky pro zkoušky jejich kvality za podmínky, že budou při testech spotřebovány, zničeny nebo znehodnoceny. Daň se nebude muset platit rovněž za tabákové výrobky, které odebere jako vzorky celní úřad.

 

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

reklama:
 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: ČTK
10.12.2009 - 19:26:28Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 8 plus 5 je
 

PIVO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

20.08.2010 - Jak se loni dařilo pražským hotelům

Společnost Labartt Hospitality ve spolupráci s ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.