GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 05.04.2020, svátek má Miroslava
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PIVO

Plzeňskému Prazdroji se loni propadl prodej piva o šest procent

 

 

ilustracni fotoPrazdroj loni prodal 9,9 milionu hektolitrů piva, z toho 7 milionů hektolitrů se vypilo v tuzemsku.

Pokles prodeje piva se loni nevyhnul ani největší tuzemská pivovarnická skupině plzeňskému Prazdroji. Ten oznámil, že za loňský rok prodal o 6 procent piva méně. V absolutním množství se propadl na 9,9 milionu hektolitrů.


Prazdroj oznámil, že za výrazným propadem prodejů stojí dramatické zvýšení spotřební daně v roce 2010 v kombinaci s obtížnými ekonomickými podmínkami na pivním trhu.


Domácí prodej Prazdroji klesl o osm procent na sedm miliónů hektolitrů. Prazdroj má téměř poloviční podíl na celkové tuzemské produkci. Ovládané pivovary v Plzni, Nošovicích a Velkých Popovicích uvařily loni celkem 7,9 miliónu hektolitrů.


Dařilo se ale exportu (především značek Pilsner Urquell a Velkopopovický Kozel), který vzrostl o šest procent na 840 tisíc hektolitrů. Pětiprocentní propad na dva milióny hektolitrů zaznamenala licenční výroba v zahraničí.


„Zvýšení spotřební daně na pivo o 33 procent v kombinaci s nižším disponibilním příjmem zapříčinily nižší spotřebu. Nepříznivý vliv na naše prodeje měl vloni i pokles návštěv hospod a celkově nižší spotřeba čepovaného piva v hospodách a restauracích, na které se projevil také pokles počtu zahraničních turistů," komentuje výsledky generální ředitel Prazdroje Doug Brodman.


Tuzemský pivovarnický gigant, ovládaný světovou dvojkou SABMiller, brzdí svůj pokles nejen zlepšením exportu, ale například mírně lepším prodejem jedenáctistupňových piv. Nebo prodejem piva v žádaných PET lahvích - konkrétně lacinějších značek Primus a Klasik. Dosud je plnil v Maďarsku, letos v Plzni ale investicí za 150 miliónů postaví vlastní PET plnicí linku v Plzni.


Prazdroj má posunutý fiskální rok od dubna do března, hospodářské výsledky tedy budou známy až v polovině roku. V minulém období utržila skupina 15,4 miliardy, meziročně o 2,5 procenta méně, a vydělala 4,7 miliardy hrubého.


Jaký Prazdroj, takový celý trh

 

Výsledky Prazdroje, kterému patří z celkové produkce tuzemských pivovarů téměř padesátiprocentní podíl, mají zásadní vliv na celý trh. Domácí osmiprocentní propad Prazdroje odpovídá i pivovarnickým svazem odhadovanému propadu celého trhu. To by znamenalo pokles z 18,6 miliónů předloni celkem uvařených hektolitrů na zhruba 17,1 miliónů. Nejméně v novodobé historii Česka.


Celkový trh mohou ovlivnit ještě výsledky dalších předních společností - Pivovarů Staropramen (zhruba 15 procent trhu), Heinekenu (14 procent) a Budvaru (přibližně 7 procent trhu). Ale i v pořadí dalších velkých a ryze českých skupin jako je K Brewery a PMS Přerov. Údaje sice ještě nezveřejnily, ale ne všechny z nich zaznamenaly loni pokles nebo tak velký pokles jako Prazdroj.


Budvar loni vyvezl ve své historii rekordních skoro 605 tisíc hektolitrů, je to zhruba polovina celkové produkce a za rok tedy národní pivovar uvařil zhruba jen o dvě až tři procenta méně než předloňských 1,27 miliónu hektolitrů.


Skokan roku - K Brewery?


Produkce rostla spíš menším pivovarům, například Bernardu o malý zlomek na 204 tisíc hektolitrů, Svijany zvýšily výstav piva o 13 procent na 437 tisíc hektolitrů. Titul „skokan roku 2010" v nárůstu uvařených hektolitrů bude zřejmě patřit skupině K Brewery, která si loni polepšila o 18 procent a celkový objem produkce sedmi ovládaných pivovarů se blíží 900 tisícům hektolitrů.


Pivovarům z K Brewery (jihlavský Ježek, protivínský Platan, Klášter Hradiště, Rychtář Hlinsko, Janáček Uherský Brod, Vysoký Chlumec a Černá Hora) přitom loni klesl export o nějakých 100 tisíc hektolitrů a je tedy zřejmé, že domácí odbyt skupiny vzrostl o víc než celkový výstav.


Letos chce už K Brewery, ovládaná finančníky Martinem Burdou a Grzegorzem Hótou, dodat do hospod a obchodní sítě 1,1 miliónu hektolitrů piv. „Nebude to jednoduché. Začátek roku totiž vypadá z hlediska prodejů horší než loňské první měsíce," připouští obchodní ředitel K Brewery Otakar Binder.

 

 

                            Výsledky skupiny Plzeňský Prazdroj 
                  (pivovary v Plzni, Nošovicích a Velkých Popovicích)

Objemy prodejů (mil. hl)                

2006    2007   2008   2009   2010  

Tuzemsko

8,11 8,15 7,9 7,55 7

Zahraničí   

Licenční výroba            

1,79    1,91    1,9     2,2      2
 

Export

0,79 0,85 0,88 0,79 0,84
 

Zahr. prodeje celkem

2,58 2,76 2,79 2,99 2,84

Celkem                                        

10,69   10,9    10,7   10,53   9,84

 

 

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 


 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Miroslav Petr
18.02.2011 - 08:42:53

PIVO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

26.12.2009 -

reklama:
všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.