GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 01.04.2020, svátek má Hugo
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » NEALKOHOLICKÉ NÁPOJE

Naučte se rozumět čaji

 

 

Lze jen těžko určit, který druh čaje, zda černý, zelený nebo ovocný je mezi spotřebiteli nejoblíbenější. Pokud ale na snídani nabízíte více druhů čaje, měli byste být schopní svým hostům o každém z nich říct alespoň základní informace.

  

 

ilustracni foto

 

 

Česká republika je zemí, kde ve spotřebě teplých nápojů sice dlouhodobě vede káva, hned ale následována čajem. Přitom zhruba před pěti lety byla spotřeba kávy oproti čaji přibližně dvojnásobná. Preferován byl spíše čaj ovocný, černý aromatizovaný, černý a také zelený. Dnes se spotřeba čaje čím dál více dotahuje na kávu. V druzích čajů stále vede ovocný, následován čaji zelenými a aromatizovanými. V restauracích a kavárnách je navíc tato skupina doplněna čaji černými, které v domácnostech ustupují. V hotelích, kde je největší poptávka po čaji právě v době podávání snídaní, je však právě černý čaj na prvním místě, následován čajem zeleným a ovocným.


CENA JASNĚ DEFINUJE KVALITU


Zákazníci mnohdy požadují vysokou kvalitu čaje, avšak za cenu, která toto neodráží. Ve specializovaných obchodech s čaji platí, že cena jasně definuje kvalitu. Papírové sáčky plněné prachem, tedy podřadnou kvalitou čaje, by se opravdu ve vaší nabídce objevit neměly. "Společnost Lipton splňuje požadavky náročných odběratelů i díky více než 100leté zkušenosti v tomto oboru, výzkumu a zavádění nových postupů v pěstování a míchání čaje," říká tea business developer Tomáš Neuberg ze společnosti Unilever.


Další z firem dodávajících do Ho-reca segmentu vysoce kvalitní čaje je společnost Revolution, která za balení čajů do Infuser Bag (nylonového sáčku) dostala v roce 2003 ocenění. Nylonové sáčky plní pouze celolístkovým čajem v kvalitě TGFOP (první lístek na větévce, nejmladší a nejbohatší na cenné látky). Čaje Revolution nejsou uměle dochucovány, jsou zcela přírodní. Směsi jsou namíchány tak, aby měly příznivý a blahodárný účinek pro zdraví. Filozofii produkce kvalitních čajů ctí i společnost Crabtree & Evelyn. Vynikají dobrou chutí, krásným balením a pečlivým přístupem k výrobě.


ČAJ VYTVÁŘÍ ATMOSFÉRU


Nejen hotelové a lázeňské restaurace, ale většina gastro provozovatelů, kteří v nápojové nabídce čaj mají, by se neměla spokojit jen tak s ledasčím a měla by vybírat pro své hosty z řady kvalitních čajů. "Z nabídky čajů značky Lipton pro profesionály bych určitě doporučil novinky, které rozšiřují nabídku řady zelených čajů, a to čistě zelený, zelený s příchutí citrusových plodů a černý čaj aromatizovaný s příchutí čerstvých jahod," říká Tomáš Neuberg. English Breakfast Tea - směs čajů z Keni, Indie a Srí Lanky od společnosti Crabtree & Evelyn zase dodá klasické anglické snídani sílu a hloubku svým přirozeným aromatem, jemně doplněným vůní citronu. Earl Grey - Indonéský čaj s typickým bergamotovým aroma od stejné společnosti je zase skvělý pro pití s mlékem, bylinné čaje jsou pak 100% organické a bez kofeinu, ovocné čaje zase příjemně osvěží.


Pravidelné pití čajů napomáhá při detoxikaci organismu a právě touto cestou propagace se vydala společnost Revolution. A tak v jejich nabídce naleznete hned několik čajů vhodných také pro wellness a spa, jako např. Dragon Eye Oolong - pomocník pro redukci váhy, Honeybush caramel - pro urychlené vyplavení škodlivin z těla, Citrus spice herbal - pro krásnou a svěží pleť a novinky Orange Chocolate Green Tea (vynikající po čokoládové masáži) nebo Acai Green Tea (pro dokonalé okysličení tkání).


JAK SE SPRÁVNĚ K ČAJI CHOVAT


V profesionálním segmentu je v podstatě nevyhnutelností hygienické balení čajových sáčků. Odběratelé by se v široké nabídce měli orientovat podle ceny a podle způsobu balení čaje. Ne všechna hygienická balení dostatečně chrání samotný sáček před vlivem vnějšího prostředí. Jedná se hlavně o papírové přebaly, které hermeticky neuzavírají obsah. Čaj je velmi náchylný přijímat různé vůně a pachy, nesmí nasáknout vlhkost a neměl by přijít na světlo. Čaje Revolution jsou proto baleny v nepropustném sáčku a následně v krabičce. Luxusní balení je v plechových dózách, nebo nyní v nově v T mini - tabatěrkách. Čaje Lipton jsou zase z tohoto důvodu baleny v metalizované fólii, která perfektně chrání čajový sáček před vnějšími - pro čaj nežádoucími vlivy z vnějšku.

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Věra Nováková
13.05.2011 - 09:45:11

REKLAMA

banner

Nejčtenější články

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

26.12.2009 -

reklama:
všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.