GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 27.05.2020, svátek má Valdemar
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » POTRAVINY/KUCHYNĚ

Adventní fantazie

 

 

ilustracni fotoPředvánoční půst si můžete po cimrmanovsku okořenit myšlenkami na lahůdky, které vás čekají po něm. Aspoň si důkladně rozmyslíte, jaký knedlík a které zelí letos připravíte ke svatoštěpánské kachně.


Adventní čas je dobou, kdy se křesťané postí. Tahle tradice má pragmatický důvod: v adventním období se omezovala spotřeba potravin v hospodářstvích, aby o nadcházejících svátcích bylo z čeho vařit a péct.


V 21. století ve střední Evropě bychom už hru na "teď ušetřím, pak budu mít dost" hrát nemuseli, ve světle nekončící dluhové krize se to ale jeví být zajímavým experimentem. Může být nácvikem na případnou ekonomickou apokalypsu nebo prostě pokusem, jestli to dnes ještě vůbec jde.


Co s uspořeným časem, který získáte nejezením či skromnější konzumací? Příznivci Járy Cimrmana vědí, že schází-li nám něco, uchylujeme s k fantazírování o tomto objektu. A stejně jako si Frištenský se Šofrem a Poustkou vlezli při dobývání severního pólu pod deku a vyprávěli si o požáru Národního divadla, můžete se vy během půstu konejšit představou laskomin budoucích. Krupkový kuba se z perspektivy hladového nejeví jako špatný námět ke snění.


Jaký je však gastronomický ekvivalent požáru Národního divadla? Ten je třeba hledat až mezi jídly o prvním nebo druhém svátku vánočním. Pro mě jím je pečená kachna, kterou každý rok děláme na Štěpána. Nebesky křupavá kůrka, dva druhy knedlíků a dva druhy zelí - to by snad ke kýženému požáru stačit mělo.


Myslet na kachnu je zkraje prosince výhodné nejen proto, že vám imaginárně naplní žaludek. Touhle dobou je totiž ideální čas k objednání opeřenců na svátky. Těsně před Vánoci už mají farmáři seznamy objednávek dlouhé jak Lovosice a na opozdilce se kachny nedostanou.


Prosincové období "před kachnou" je ideální ještě k jedné věci: ladění receptu na aktuální rok. Staročeská kuchařka Marie Úlehlové-Tilschové stran kachen a hus uvádí jednoduché pravidlo: "Maso živí, brambory nebo knedlíky sytí a zelenina chrání". A tohle pravidlo je to jediné, kterým se vždycky řídím. Variací skýtá dostatek a o jeho rozumnosti nelze pochybovat.


Jak tedy naložit s masem? Kachna má sama o sobě příjemnou chuť a je dost tučná na to, aby ji stačilo posolit, okmínovat a dát péct. Jestli vám tahle cesta připadá moc prostá, pusťte si fantazii na špacír. Kachna se dobře snese s jablky, hruškami, sušenými švestkami, pomeranči nebo rozinkami, cokoliv z toho stačí přidat do pekáče nebo dovnitř vykuchané kachny. Stejně dobře poslouží i na čtvrtky nakrájená cibule, červená i hnědá, která při pečení s kachnou hezky zkaramelizuje.


V rozletu se nemusíte mírnit ani při přípravě zelí. Červené či bílé? Nebo obě? A když červené, tak s jablkem, kouskem hořké čokolády nebo radši trochou červeného vína? A bílé spíš z hlávky nebo z nakládaného zelí? A nebo nechejte hlávky být a zelí připravte netradičně z kedluben, které vám vydržely ve sklepě. Je jemnější, nicméně pikantní.


Poslední dilema se týká "sytící" přílohy. Při vší úctě k bramborám si myslím, že pečené kachně lépe sluší knedlíky. Což ovšem v zemi, která je knedlíkovou velmocí, není dostačující odpověď. Vybrat jeden knedlík ze všech možných je skoro nemožné, jak ukázala naše rodinná tradice, a tak jsme se přiklonili ke kombinaci bramborový-houskový. Do Štěpána je ale daleko, takže mám dost času přemýšlet nad tím, jestli letos nevpašovat do obvyklé kompozice místo houskového kynutý a jestli by místo bramborového nebyl náhodou lepší jihočeský bosák. Gastronomické adventní problémy naštěstí nemají špatné řešení.


Štěpánská kachna s kedlubnovým zelím


(rozpis na 4-6 porcí)


1 kachna
1/2 kg kedluben
1 cibule
sádlo, ocet a med
sůl a kmín


Kachnu očistíme, omyjeme a osušíme zvenku i zevnitř. Posolíme a posypeme kmínem a položíme prsíčky dolů na pekáč lehoučce vymazaný sádlem. Vložíme do trouby vyhřáté na 180 stupňů.
Občas podlijeme a pečeme, dokud kachna nezačne červenat, podle velikosti to bude trvat asi hodinu.


Pak propícháme vidličkou tučná místa, aby lépe pouštěla sádlo. Až ho pustí, sesbíráme jej sběračkou z pekáče. Pak teplotu zvýšíme na 200 stupňů a kachnu otočíme a dopečeme dozlatova, stačit by mělo půl hodiny.


Zatímco se kachna peče, připravíme knedlíky podle chuti a kedlubnové zelí. Oloupeme cibuli a nakrájíme na kostičky, kedlubny taktéž oloupeme a nakrájíme na nudličky.


V rendlíku rozehřejeme sádlo, lehce na něm opečeme cibuli a pak přidáme kedlubny. Lehce okořeníme kmínem a solí a necháme dusit, dokud nezměknou. V případě potřeby podlijeme trochou horké vody. Na konec zakápneme trochou octa, a pokud je třeba, jemně dosladíme medem.

 

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Petra Pospěchová
09.12.2011 - 09:21:34

POTRAVINY/KUCHYNĚ
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

20.08.2010 - Jak se loni dařilo pražským hotelům

Společnost Labartt Hospitality ve spolupráci s ...

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.