GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 14.08.2020, svátek má Alan
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » POTRAVINY/KUCHYNĚ

Ovoněné máslo

 

 

Ovonene maslo, foto: flickr.comBylinkové máslo dá lehkou chuť šťavnatému steaku nebo masu pečené ryby, stejně tak je skvělé na čerstvé bagetě k snídani. Pokud si ho připravíte doma, můžete si jej vyladit přesně podle svého: do másla lze přidat nejen česnek nebo petrželku, ale i chilli papričky, citronovou šťávu či šafrán.


V Divoké kachně od Henrika Ibsena je postava Hjalmara Ekdala, která krom jiného vyčnívá mezi ostatními nebývalou spotřebou másla. Na krajíc si ho vždy natírá groteskně tlusté vrstvy a také se másla stále dožaduje.


Někdy si připadám, jako bych se do téhle hry propadla. "Já nevím, co se tady sní másla," říkávají moji blízcí stejně jako Hjalmarova manželka Gina. Kdybych měla vybrat jedno jídlo, o kterém budu živa do konce svých dnů, byl by to dobrý chleba s čerstvým máslem. Se spoustou čerstvého másla.


Neopakovatelnou jemnou chuť tohoto ušlechtilého živočišného tuku miluji nejen na chlebu - stačí, aby na mě "vykoukla" ze sušenky nebo koláčového těsta. Žádný jiný tuk jej nedokáže důstojně zastoupit.


Začátek devadesátých let si proto pamatuji jako dobu temna. Kostky másla tehdy u nás v lednici nahradily plastové vaničky s různými rostlinnými tuky, které šly snadno roztírat, a odevšad se na nebohé spotřebitele valila reklama vyzdvihující jejich zdravotní přednosti.


Naštěstí se celkem brzy ukázalo, že tahle módní vlna je podobně životaschopná jako kdysi popularita dederonových košil. Prostor, který v chladicích vitrínách obchodů zabíraly margaríny, se postupně začal menšit a máslo znovu dobylo ztracené pozice.


Moje dlouhodobé okouzlení posléze prohloubily cesty po Evropě. Irsko, kde jsem studovala, se mně v chuťové paměti dodnes zhmotňuje nejen v podobě čerstvých ústřic ze sobotního trhu v Dublinu, ale také neopakovatelnou chutí másla ve zlaté fólii, které se vyrábí z mléka volně se pasoucích krav. Jako kdyby v té nažloutlé kostce byly zaklety bylinky a trávy, jež krávy během roku sežvýkaly.


Další země, která mi rozšířila obzory, byla Francie. Dodnes si pamatuji, jak jsme si v Paříži poprvé mazali na kousky bagety máslo ovoněné česnekem a bylinkami. Stejně nezapomenutelný byl o pár let později steak, na kterém se zrovna rozpustil oříšek ochuceného másla.


Bylinkové máslo tehdy u nás bylo nekřesťansky drahé, čas od času jsme na něj uškudlili z nevelkého studentského rozpočtu. Chvíli trvalo, než mi došlo, jak luxusní delikatesu dostat do naší lednice častěji - prostě si ji udělat doma.


Pokud si dobře vybavuji, moje první domácí máslo bylo ďábelsky česnekové. Neměla jsem vůbec představu, kolik česneku a petrželky dát, a s tím prvním jsem to jednoznačně přepískla.


Ve výsledku šlo o takový model, který s vaším dechem udělá něco podobného jako řízný bramborák.
České časopisy o jídle tehdy ještě byly na houbách, a tak jsem poměry postupně ladila metodou pokusů a omylů. Výběr bylinek na brněnském Zelném trhu se tehdy pohyboval na ose pažitka-libeček-petržel, takže do rozmanitých francouzských originálů měla moje másla docela daleko.


Teprve postupně, jak se nabídka zeleného koření u nás rozšiřovala, mně došlo, jak se dá s chutí másla čarovat. Má-li být laděno do středomořského stylu, může se do něj přidat bazalka, oregano nebo troška fenyklu. Rustikálnější a výraznější chuť získáte nasekanou šalvějí, koprem nebo chilli papričkami. První dvě zmíněné bylinky máslo doslova předurčují k podávání s rybou.


A potom jsou tu samozřejmě příchuti exotické: citronová tráva nebo šafrán. Šafránové máslo je naprosto skvělé v kombinaci s jehněčím. Arabské jehněčí špízy šiškebab, které jsme loni v létě dělali na grilu a potírali šafránovým máslem, jsou od mého prvního superčesnekového másla chuťově vzdáleny desítky světelných let.


Domácí bylinkové máslo


250 g másla
6 stroužků česneku
hrst hladkolisté petrželky
3 snítky tymiánu
1 hrsti pažitky
1 špetka soli


Máslo necháme povolit na kuchyňské lince. Není třeba jej rozehřívat, mělo by prostě jenom změknout za pokojové teploty.


Česnek oloupeme a utřeme na jemno. Pažitku omyjeme, osušíme v utěrce a nasekáme na drobné kousky. Totéž uděláme i s lístky hladkolisté petrželky. Lístky tymiánu stáhneme ze snítky a nasekáme. Pokud máme jen sušený, rozemneme jej mezi dlaněmi.


Takto připravené bylinky spolu se solí a česnekem důkladně zašleháme do másla tak, aby v něm byly rozmístěny rovnoměrně.


Máslo položíme na pečicí papír, vytvarujeme do válečku a zavinuté do papíru uložíme do lednice, aby ztuhlo.


Podáváme na čerstvé bagetě, necháme rozpustit na steaku nebo na pečené rybě.


Jak tuto luxusní delikatesu dostat do lednice častěji? Prostě si ji udělat doma.

 

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Petra Pospěchová, foto: flickr.com
28.05.2012 - 09:07:07

POTRAVINY/KUCHYNĚ
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

26.12.2009 -

reklama:
všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.