GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 12.07.2020, svátek má Bořek
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » POTRAVINY/KUCHYNĚ

Zelené zlato stočené do sklenice

 

 

Zelene zlato stocene do sklenice, foto: flickr.comKdo ho uvidí poprvé, může z leknutí utrousit něco v tom smyslu, že vyjetému motorovému oleji neholduje. Olej s temně hnědozelenou barvou, která se proti světlu mění v červenou, je však vyhlášenou delikatesou.


Dýňový olej se v jižním Štýrsku lisoval už od 18. století, tenkrát se ovšem musela dýňová semínka pracně loupat. Postupem času tu vyšlechtili štýrské olejnaté dýně, jejichž semínka jsou bez slupek, respektive s téměř neviditelnou slabou průhlednou slupkou. Olej byl pro svou tmavou barvu považován nejdřív za podřadný a vyráběl se jen podomácku k vlastnímu užití. Teprve po válce nastal přelom a olej se začal prodávat i lisovat ve velkém.


Pěstování dýní s bezslupkovými semínky se postupně rozšířilo i v jiných zemích (u nás zejména na jižní Moravě) a k dnešní velmoci patří Čína. Ovšem aby mohl být olej označen bílozeleným pruhem s ochranou původu EU, musí být splněno několik kritérií. Dýňová semínka musejí pocházet z vymezeného území Rakouska a stejně tak je vymezená úzká oblast, kde se může olej lisovat.

 


Nic naplat, štýrská půda s vulkanickým původem a střídání horkých dnů s chladnými nocemi dělají své. Ostatně je to stejné jako s vínem. Pěstovat se dá na různých místech, chutnat stejně však nikdy nebude. U nás prodává značkový štýrský dýňový olej řetězec Drogerie DM a Spar.


Tento olejový zázrak obsahuje nenasycené mastné kyseliny, karoten, stopové prvky, minerální látky, vitaminy, a tak není divu, že působí na zdraví člověka jako blahodárný elixír. Je přirozeně bezcholesterolový a díky vysokému obsahu vitaminu E má antioxidační účinky. Klinicky ověřené je dokonce příznivé působení na prostatu. Olej je hustý, má lahodné aroma po pražených oříšcích. K získání 1 litru oleje je třeba asi 2,5 kg dýňových semínek a na ty je třeba sklidit zhruba 30 až 35 olejnatých dýní.


Při své cestě do Štýrska jsem navštívila několik mlýnů, kde se dýňový olej lisuje, a nakoukla do tajů jeho výroby. Dýňová semínka se nejprve rozemelou a vyhnětou do hmoty podobné tvárnému těstu. Poté se směs praží a vzniká typické aroma oleje. Rozehřátá opražená dýňová směs se plní do válcovitých nádob s malými dírkami po obvodu a přitom se prokládá placatými kamennými koly, která se starají o rovnoměrné lisování. Následně se tlakem zespodu nádoby ze směsi vylisuje čistý panenský dýňový olej. Bez přidaných chemických látek a konzervantů. Typické pro místní výrobu je, že se olej nevyrobí po sklizni ve velkém naráz, ale vyrábí se v malých dávkách v průběhu celého roku, aby ho zákazník dostal vždy čerstvý. V jižním Štýrsku můžete navštívit zhruba 30 mlýnů, kde se olej lisuje po celý rok.


Je určen hlavně k použití zastudena, ale zvládne i krátkou šetrnou tepelnou úpravu. Zahřát se smí maximálně do 120 stupňů. Nenahraditelný je do salátů, na uzené maso, sýry, skvělé jsou z něj tvarohové pomazánky, a pokud jím pokapete krémovou polévku, zaručeně každý misku vylíže.


Štýrskou specialitou jsou míchaná vajíčka s dýňovým olejem a pesto z dýňových semínek a dýňového oleje. Olej je skvělý i do hlavních chodů, na krémová rizota, k rybě, na brambory, a dokonce i do sladkostí. A pokud se vám stane, že vám kapka ukápne na oblečení či ubrus, buďte v klidu. Nepotřebujete žádné zázračné bělicí přípravky na praní, stačí, když daný kus látky vystavíte na několik hodin na sluníčko. To si s flekem zaručeně hravě poradí.


Špagety s pestem z dýňového oleje a semínek

(pro 4 osoby, příprava 20 min.)


500 g špaget
100 ml dýňového oleje
50 g dýňových semínek
20 g parmezánu
4 stroužky česneku
sůl


Těstoviny dejte vařit podle návodu.


Dýňová semínka opražte na suché pánvi. Až začnou praskat, vyskakovat a zlátnout, jsou hotová. Semínka přesypte na talíř a nechte zchladnout.


Do sekací nádoby tyčového mixéru nebo robotu dejte na malé kostky pokrájený sýr, stroužky česneku a semínka. Nadrťte nadrobno a promíchejte se lžičkou soli. Zalijte dýňovým olejem a promíchejte.


Scezené těstoviny promíchejte s dýňovým pestem a rozdělte do talířů. V uzavřené skleničce vám pesto výdrží v lednici pár dnů.

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Lenka Požárová, foto: flickr.com
16.08.2011 - 20:36:42

POTRAVINY/KUCHYNĚ
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.