GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 27.05.2020, svátek má Valdemar
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » HOTEL/WELLNESS/SPA

Jak na spa s indiánskou příchutí


Cílem wellness je především dosáhnout celkového uvolnění těla a vnitřní rovnováhy klienta. Způsobů, jak toho dosáhnout, je mnoho. Indiánská tradice k tomu využívá základní prvky přírody.

 

 

ilustrační foto

 

 

Rituály používané kmeny severoamerických indiánů k navrácení a poté udržení zdraví vycházejí z dosažené harmonie mezi člověkem a přírodou, resp. základními prvky přírody: ohněm, zemí, vodou a vzduchem. Převzít exotické a pro naše podmínky netradiční koncepty wellness je krátkozraké a příliš to nefunguje. Daleko lepší je ze staré a staletími prověřené kultury se poučit a pochopit její smysl. Díky tomu je možné vytvořit léčebné rituály s prvky indiánské tradice a respektem k její filozofii v takové podobě, aby je za vlastní přijal i člověk z kultury zcela odlišné.

 

Síla země

 

V USA je spousta oblastí spa, které při ošetření vycházejí z léčebných rituálů indiánských předků: jako příklad poslouží používání léčivých účinků bylin nebo pouštních rostlin, jóga s indiánskými prvky nebo řada meditačních cvičení využívajících indiánskou hudbu. Žádný div, že jednotlivé cviky nesou velmi poetické názvy, např. strom, letící sokol, vlk nebo měsíc. Vše v duchu motta "Tělo v pohybu - duše odpočívá".

 

Element země spojují indiáni se stálostí, vytrvalostí a stabilitou. Podle jejich mytologie je jim navíc země matkou, nebe otcem, slunce praotcem a měsíc pramatkou. Ve wellness se tento element promítl do používání horkého písku, drahých kamenů nebo masáží horkými kameny. S elementem země jsou také spojeny byliny, takže ošetření za využití léčivých bylin jsou samozřejmostí. Zdrží-li se klient déle, je možné k meditaci a vitalizaci vnitřní energie využít sílu stromů jejich objímáním. Jde to ale i bez nich - za pomoci speciální meditační hudby vhodné k tomuto elementu.

 

Rituály blízké duši i tělu

 

Element vzduchu symbolizuje svobodu, pohyb a lehkost a pro indiány také navíc duši jako takovou. Do indiánských rituálů se promítl v podobě ovívání orlími pery nebo používání vonných silic speciálních bylin. V oblasti wellness nacházíme tento element všude, kde se pracuje s vonnými oleji, s inhalacemi a různými dechovými cvičeními, výjimkou nejsou ani masáže ptačími pery nebo nejrůznější bioenergetická cvičení na vyrovnání těla a duše. Pomocníkem je opět vhodná meditační hudba.

 

Element ohně představuje změnu, různorodost a vitalitu a také rituály jsou spojovány s vykuřováním nebo iniciačními tanci. Indiáni z kmene Hopi navíc používají ušní svíčky, které našly své místo také v západní medicíně a u řady wellness specialistů. Element vody naproti tomu symbolizuje transformaci a pohyb; oba tyto elementy představují důležitý očišťující proces v životě člověka. A kde je najdeme ve wellness? Všude, kde přijdete do styku s vodou, párou nebo teplem: tedy všechna bazénová zařízení a vodní léčebné postupy, sauny nebo horké, vlhké či suché zábaly.

 

podle zahraničních materiálů

 

Indiánské wellness v praxi

 

S trochou kreativity můžete svým klientům nabídnout "wellness po indiánsku" - stačí mít jen správný koncept a příslušné propriety:

 

1. pozdrav - Přivítejte své klienty nápojem s aloe vera, šťávou z agáve nebo bylinkovým čajem (např. lapacho) a promluvte si s nimi o jednotlivých druzích ošetření.

 

2. kouřový rituál - Navoďte tu správnou atmosféru doutnající šalvějí, např. na žhavých uhlících ve speciální hliněné míse nebo pomocí šalvějového olejíčku v aromalampě.

 

3. peeeling - Začněte ošetření důkladným vyčistěním kůže za pomoci vhodné kosmetiky, např. směsi vyrobené ze šťávy z agáve a peelingového písku, kterou poté řádně osprchujete nebo smyjete chladnou vodou se třemi až pěti kapkami šalvějového oleje.

 

4. koupel - Na 10-12 minut ponořte klienta do koupele o teplotě 38 °C a s přídavkem aloe vera. Na závěr mu chladnou vodou osprchujte lýtka, předloktí a obličej - podpoříte jeho krevní oběh.

 

5. horký pískový zábal - Ještě před zábalem ošetřete kůži klienta tělovým mlékem s výtažky z agáve nebo aloe vera - nešetřete, část mléka se vsákne do prostěradla, do kterého poté klienta pořádně zabalíte. Plátěné sáčky naplňte pískem, nahřejte je v troubě a postupně jimi klienta obklopte. Pozor na teplotu, musí být příjemná! Klienta nechte odpočívat cca 20-25 minut.

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 

  
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

09.06.2010 - 16:17:28Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 6 plus 10 je
 

REKLAMA

banner

Nejčtenější články

20.08.2010 - Jak se loni dařilo pražským hotelům

Společnost Labartt Hospitality ve spolupráci s ...

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.