GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 29.05.2020, svátek má Maxim
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » HOTEL/WELLNESS/SPA

Role nahoty ve spa a wellness


Byť jsme součástí Evropy, víceméně homogenního kontinentu, je vztah k nahotě v prostorách spa a wellness v jednotlivých zemích odlišný. Jak tedy skloubit požadavky "nahých" a "nenahých" návštěvníků, aby se ve společných prostorách cítili příjemně?

 

ilustrační foto


Konkrétním příkladem může být německé město Baden-Baden, které díky blízkosti francouzských hranic láká do svých zrekonstruovaných římských lázní Caracalla Francouze ze Štrasburku. Ti si pomalu zvykají na německý způsob využívání společných prostor lázní, jako je sauna a parní lázeň. Pařížan ale zůstane šokovaný, když se nejenom v sauně, ale i ve společných sprchách a na chodbách setká s nahými návštěvníky.


Pokud jsou germánské národy nakloněné tendenci nudity a upřednostňují aspekt zdravotní, ostatní Evropané vyznávají jinou spa etiketu. Podle nich nahota ve společných prostorách není přípustná a při individuálních procedurách musí být respektování intimity každého klienta dodržováno. Čím vyšší standard spa a wellness centra, tím je kladen větší důraz na individuální přístup k návštěvníkovi a ohledy obsluhujících terapeutů na permanentní požadavek bezpečí (tedy i ochrana intimity) a pohodlí.


Rozdíly v přístupu k nahotě ve spa se budou projevovat nejen v jednotlivých zemích, ale i krajích (stejný vztah nebude mít ve Francii klient ze západního Alsaska anebo z konzervativnější Bretaně či pyrenejského Katalánska), a především bude záležet konkrétním zařízení, jaká pravidla si zvolí, tedy jakou klientelu bude chtít uspokojovat.

 

KAM S PLAVKAMI A KAM BEZ

 

Zatímco bazén a vířivka jsou navštěvovány v plavkách, pro sauny a parní lázně jsou zvoleny nejčastěji způsoby dva: v plavkách pro ty, kdo je nechtějí svlékat a oblékat a jejich přítomnost na těle jim nevadí; v prostěradlech (či elegantněji v pareích) pro ty, kteří se chtějí cítit volní. V obou případech je zachována diskrece pro ostatní, kteří se chtějí dělit o společné prostory a nepřejí si vidět nahotu a být s ní v kontaktu.


Tento pohled je důležitý pro každé zařízení, které si chce zachovat všechny typy klientely a dopřát všem hostům, aby se cítili příjemně. Je samozřejmě možné i rozšířit nabídku centra o určité hodiny (půldny, dny) vyhrazené pouze pro příznivce nudismu. Pravidla takového provozu by měla být jasně komunikována klientům a umístěna v recepci, v šatně, případně v hotelovém pokoji tak, aby klient byl ušetřen jakýchkoli rozpačitých, trapných či jinak stresujících momentů. Platí si přece za pohodu duše i těla.


PŘEDEJDĚTE TRAPNÝM SITUACÍM


Nedávné setkání s klientkou, která seděla ve vířivce nahá a kolem rozpačitě přešlapovalo několik dalších mužů a žen v plavkách, kteří s rozdílnými pocity váhali, zda se k ní připojit, mi potvrdilo, jak důležité je informovat klienty o zásadách užívání prostorů. Pochopit je nutné nejen nahou klientku, která byla zřejmě zvyklá na podobné užívání vířivky v jiném zařízení, pochopitelné jsou i pocity váhavců, kteří zažili Hola hola party a nevěděli, co jim paní nahotou komunikuje. Anebo také těch, kteří berou vířivku jako velkou vanu a asi by je nenapadlo vlézt si do vany s cizím nahým člověkem, se kterým se následně dělíte o prostor, o vodu a o dotyky.

 


reklama:
reklama


ZÁSADY "NAHÉHO" PŘÍSTUPU VE SPA A WELLNESS


Jde-li návštěvník vašeho spa nebo wellness na individuální proceduru do vyhrazené kabiny, jeho cesta ze šatny většinou v koupacím plášti či pareu může být v plavkách nebo bez nich. Terapeut za ním zavře kabinu, tak aby nemohl kdokoli další vstoupit a rušit klienta při relaxaci. Návštěvníkům by každopádně mělo být doporučeno sundat si plavky, ať už se jedná o vodní či suchou proceduru. V tomto případě by měl terapeut nabídnout klientovi prádlo na jedno použití v ženském nebo mužském modelu, které host může, ale nemusí (v arabských zemích doslova musí) použít.


Úroveň zařízení může host posoudit také podle toho, s jakými ohledy k němu přistupuje terapeut při výkonu procedury. Správně je pokrývkou zakryto celé tělo a odhalena pouze masírovaná či jinak ošetřovaná část. Výjimkou mohou být protokoly většinou asijského původu, kde se provádějí hmaty s olejem přes celé tělo, které musí tedy zůstat obnaženo. V kabině musí být v tomto případě zajištěna dostatečně vysoká teplota. Výjimkou je také například peeling nebo masáž pod Vichy sprchou, kde přikrytí není možné. Při hydromasáži i manuální masáži je ale tělo pod stálým proudem vody o teplotě cca 38 stupňů, klient tedy chladem netrpí.


Jakékoli převlékání v kabině se má odehrávat bez přítomnosti terapeuta. Ten se na moment svlékání či oblékání klienta vzdálí na chodbu, aby se klient cítil volně a příjemně, jako ve své koupelně. Bez problémů jsou pak procedury, které klient přijímá ve vlastním oblečení, jako je reflexní masáž plosky nohy, indická masáž hlavy, shiatsu, thajská masáž (neolejová) nebo amma masáž. K těmto a podobným procedurám se doporučuje přijít v pohodlném vlastním oblečení, někdy se dokonce oblečení nejvhodnější pro danou masáž v centru přímo nabízí. Na rozdíl od výše jmenovaných procedur, tyto nelze provádět ani v plavkách, ani na nahém těle.

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Hana Cathala
29.06.2010 - 07:23:51Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 6 plus 9 je
 

REKLAMA

banner

Nejčtenější články

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

20.08.2010 - Jak se loni dařilo pražským hotelům

Společnost Labartt Hospitality ve spolupráci s ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.