GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 06.07.2020, svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » HOTEL/WELLNESS/SPA

Dohodnuto: Hvězdičky hotelů v Evropě budou stejné

 

Pařížský hotelZástupci sedmi hotelových asociací se dohodli na společné klasifikaci hotelů v Česku, Rakousku, Německu, Maďarsku, Nizozemsku, Švédsku a Švýcarsku.

Evropské hotely směřují k jednotnému systému přidělování hvězdiček. Zástupci sedmi hotelových asociací dnes oznámili dohodu o společné klasifikaci v České republice, Rakousku, Německu, Maďarsku, Nizozemsku, Švédsku a Švýcarsku. V budoucnu by se měly zapojit i další země.

Systém má podle Václava Stárka z Asociace hotelů a restaurací ČR dát klientům jasnou informaci, co od hotelů v různých zemích čekat. Dosud se v každé zemi přidělují hvězdičky podle jiných kriterií, takže úroveň hotelů - byť mají stejný počet hvězdiček - se různí.

V České republice se začne nový systém uplatňovat od příštího roku, hotely tak budou muset své hvězdičky obhajovat. "Budeme rádi, když budou podmínky sjednoceny a klient bude vědět, do čeho jde," řekl Jaroslav Kepka z vedení pražského hotelu Kings Court, který se chce do systému zapojit mezi prvními.

Nová klasifikace je založena na 270 kritériích, sledují se například šířka postelí, rozsah stravování, služby portýra, připojení k internetu, délka služby na recepci nebo doba podávání snídaně. Podle Stárka oficiální klasifikaci využívá v České republice necelých šest stovek ubytovacích zařízení, všechna již prý projevila zájem o přestup k novému mezinárodnímu hodnocení.

Zástupci všech zúčastněných asociací označili novinku za milník v evropském hotelovém byznysu. Ještě před 15 lety byla myšlenka jednotné klasifikace jednoznačně odmítnuta s poukazem na odlišné geografické a historické podmínky v jednotlivých zemích. Švédský "šéfhoteliér" Rikard Bergsten vyjádřil naději, že do dvou let se dnes stvrzená aliance Hotelstars Union rozroste ze sedmi na 15 zemí.

 

Hotel může mít maximálně pět hvězdiček. Pro jejich dosažení musí mít například nepřetržitě otevřenou recepci, dveřníka, alespoň metr široké postele nebo službu praní a žehlení prádla. Naopak host v jednohvězdičkovém zařízení se musí například spokojit se společným záchodem pro několik pokojů.

V České republice je podle Českého statistického úřadu 7800 ubytoven nejrůznějšího druhu, zhruba třetinu tvoří penziony. Systém hvězdiček společně zavedly v roce 2004 organizace z oblasti cestovního ruchu, například státní agentura CzechTourism, ministerstvo pro místní rozvoj, Sdružení obrany spotřebitelů a Asociace hotelů a restaurací.

Nynější česká certifikace, platná od roku 2006, vyprší s koncem roku, takže podle AHR je nyní pro přechod k novému systému nejvhodnější doba. 

 

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

reklama:
 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: hal, ČTK
15.12.2009 - 06:53:30Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 3 plus 4 je
 

REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.