GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 09.04.2020, svátek má Dušan
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » HOTEL/WELLNESS/SPA

Rekordní počet hostů tržbám lázní nepomohl

 

 


ilustracni foto

Do lázní v Česku přijelo loni 676 tisíc klientů. Nejvíce v historii. Lázeňští hosté si ale leckdy zkracují pobyty a lázním klesají příjmy.

 

Tuzemské lázně mají za sebou rekordní rok. Alespoň z pohledu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který vyčíslil loňskou návštěvnost českých lázeňských ubytovacích zařízení na rekordních 676 tisíc domácích a zahraničních klientů. Meziročně je to o čtyři procenta více a padl i dosavadní rekord z roku 2008.


Představitelé řady lázní však upozorňují, že nárůst počtu klientů nedoprovází odpovídající růst počtu přenocování, který je pro tržby v ubytování rozhodující. Jinými slovy - lidí sice přijelo celkově víc, ale zkracují své pobyty.


Nejvíce hostů, a to jak zahraničních, tak domácích, jezdí v Česku do lázeňských zařízení v Karlovarském kraji, kam míří skoro 60 procent všech lázeňských návštěvníků Česka. Především díky sedmiprocentnímu nárůstu počtu klientů lázní na Karlovarsku na 397 tisíc zaznamenaly loni české lázně rekordní čísla. Statistický úřad však do údajů zahrnuje nejen klasické léčebné lázně, kterých je u nás necelých 90, ale i desítky lázeňských hotelů, poskytujících balneo, wellness a relaxační pobyty.


U obou typů zařízení, a nejvíc právě na Karlovarsku, se loni projevil celkový vzestup počtu návštěvníků z rusky mluvících zemí.


Zástupci klasických léčebných lázní ale dvakrát optimisticky loňský rok nevidí. Výrazně jim totiž klesají počty pacientů, kterým lázeňský pobyt platí zdravotní pojišťovny. A ne vždy je nahradí hosté, kteří si pobyt platí sami.


Podle ČSÚ sice vzrostly v průměru všech lázeňských ubytovacích zařízení i počty noclehů, ale pro klasické lázně to tak úplně neplatí. V nich se podle předloňských údajů Ústavu zdravotnických informací zdrží klient v průměru 15 dnů, v lázeňských hotelích přibližně jen pět dnů. "Lidí přijelo o něco více, to je pravda. Ale počty přenocování klesly. Tržby většiny lázní tedy spíše stagnovaly nebo klesly," říká ředitel Lázní Jáchymov a prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha. "Příliš nám nepomůže, když host přijede na jednu noc, vyfotí si památky, nasnídá se a zase odjede," dodává šéf jáchymovských lázní, které loni utržily půl miliardy korun a k jejichž akcionářům patří například finanční skupina Penta či ostravský podnikatel Martin Burda.


O stagnaci tržeb mluví i v Lázních Mariánské Lázně, které patří do maďarského řetězce Danubius. "Pokles na tržbách, způsobený menším počtem pojištěnců zdravotních pojišťoven, se nám podařilo vyrovnat vyšším počtem hostů z rusky mluvících zemí," potvrzuje šéf společnosti Leo Novobilský.


Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury se lázeňská zařízení až příliš zaměřují na klasické léčebné pobyty a poněkud zanedbávají relaxační a wellness programy pro většinovou zdravou populaci. "Nevím, kde k tomu pan Okamura přišel. Z našich celkových téměř 28 tisíc klientů bylo 18 tisíc Čechů, kteří si platili sami některý z relaxačních pobytů. Samoplátci nám pomohli v tržbách vyrovnat propad počtu pacientů od pojišťoven," reaguje Jiří Dědek, vedoucí marketingu Lázní Luhačovice, které patří prakticky celé finančníkovi Martinu Burdovi.

 

Příliš nám nepomůže, když host přijede na jednu noc, vyfotí si památky, nasnídá se a zase odjede.
Eduard Bláha, ředitel Lázní Jáchymov a prezident Svazu léčebných lázní ČR

 

VEDE KARLOVARSKO
Rekordní návštěvnosti českých lázní pomohl loňský nárůst počtu hostů v zařízeních na Karlovarsku (na snímku Lázně Jáchymov). Do regionu míří 60 % všech lázeňských návštěvníků Česka.

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Miroslav Petr
16.02.2011 - 08:42:25

REKLAMA

banner

Nejčtenější články

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

26.12.2009 -

reklama:
všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.