GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 11.07.2020, svátek má Olga
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » HOTEL/WELLNESS/SPA

Na bio si v hotelech ještě počkáme

 

 

ilustracni fotoPřesto, že biotrend svou zlatou éru započal již před dvěma lety, jeho obliba se podle chování trhu opět vrací. V Německu jsou již biopotraviny nedílnou součástí nabídky hotelů a lázní. Zda má tento trend potenciál i u nás, odhaduje odborník na ekologické zemědělství a spolumajitel společnosti Sonnentor ČR Tomáš Mitáček.


OTÁZKA: Jaký je váš názor na bioprodukty?


Bioprodukty jsou výstupy z kontrolovaného ekologické zemědělství a to je bezesporu svými technologickými postupy řešení pro dlouhodobý, setrvalý a udržitelný rozvoj na Zemi. Jde o systém hospodaření, který však nelze zkratkovitě vnímat jen jako konvenční hospodaření s vyloučením průmyslových hnojiv, pesticidů a GMO. Jedná se o variabilní technologický proces, který pracuje na udržení a zvýšení úrodnosti půdy, zvířata nedeklasuje na pouhé výrobní prostředky, při zpracování biopotravin se nepoužívají chemická aditiva atd. V kontextu ekologického zemědělství není v žádném případě cesta někam zpět, ale naopak je to udržitelná cesta kupředu, ale jiným způsobem.


OTÁZKA: Jakou si myslíte, že mají bioprodukty budoucnost a šanci se trvale usadit na českém trhu, potažmo v českých hotelech a lázních?


Bioprodukty na českém trhu mají v dnešní době již své nezastupitelné místo a setrvale rostoucí poptávka po bioproduktech i v naší republice je toho dokladem. I když podíl bioproduktů na našem trhu je neustále velmi malý (v řádu desetin procent), překročení 5% hranice zastoupení bioproduktů ve spotřebním koši sousedního průměrného obyvatele Rakouska nebo Německa je jistě k zamyšlení. Je jisté, že bioprodukty si pomalu najdou své místo i v hotelech a lázních, tak jako tomu je v sousedních německy mluvících zemích. Řetězec Biohotels je zatím výjimkou s maximálně environmentální konstrukcí již samotné stavby hotelu a plným bufetem výhradně z bioproduktů. Ve většině wellness hotelů u našich západních sousedů jsou biopotraviny běžnou součástí denního menu. S ohledem na specifičnost ekologického zemědělství v ČR pravděpodobně dojde k trochu jinému scénáři při zavádění bioproduktů do restaurací hotelů a lázní než u našich sousedů. U nás nedojde v takové míře k využití lokálních nebo tradičních regionálních biosurovin, protože existují v minimální míře. Spíše se dá očekávat, že se do těchto zařízení budou dostávat přes pochutiny - jako je biovíno, biokáva nebo biočaj, popřípadě součásti snídaňového bufetu.


OTÁZKA: Co si myslíte, že nejvíce zpomaluje případný rozmach poptávky po bioproduktech?


Největší brzda je možná v samotných spotřebitelích, kdy se již nedokáží rozpomenout, jak chutnají opravdové přírodní potraviny bez barviv, aromat a konzervantů a překrásných obalů. Trh s bioprodukty neprodělává často nazývaný bioboom, nýbrž kontinuální rozvoj. Domnívám se, že je jen otázkou času, kdy se bioprodukty stanou obecným standardem pro všechny potraviny, samozřejmě se jedná o vizi na desetiletí. Trh s bioprodukty je přesto dlouhodobě jediným odvětvím se stabilním růstem. Jeho rozmach je však pozvolný, poněvadž je technologicky více náročný než jakákoliv jiná výroba.


OTÁZKA: Pozorujete nárůst v odběrech vašich biovýrobků hotely a restauracemi oproti loňskému roku?


Ano, na příkladu provozoven biorestaurací zdravého životního stylu Rebio v Brně, Vegetariánské restaurace Maranatha v BB centru a jiných zaznamenáváme velký nárůst zájmu o čaje Sonnentor. Individuální objednávky lázeňských domů například v Luhačovicích, Mariánských Lázních apod. také evidujeme. Vidíme zde výrazný prostor zejména pro naše bylinkové čaje. Domníváme se, že spojením výjimečného čaje se špičkovou lázeňskou péčí, kterou jsme jako Češi schopni standardně poskytnout, lze dosáhnout synergických efektů. Zaznamenáváme zajímavý trend, sypané čaje ustupují nálevovým sáčkům. Logické vyústění tohoto trendu spatřujeme v rostoucí oblibě nové formy čajového obalu. Zvýšený zájem o pyramidální sáčky se zdá být rozumným kompromisem mezi sypaným čajem a klasickým sáčkem. Rostoucí poptávka po bylinkových čajích a směsích bylinkových čajů je trendem čajové sezony 2010/11. Nižší tempo růstu spotřeby jednodruhových čajů bílých a zelených kompenzuje doslova boom v oblasti směsí těchto klasických jednodruhových čajů s bylinkami. O to více nás těší například zvýšený zájem o směsi černého čaje, který jde paradoxně proti všeobecnému trendu pití černého čaje.


OTÁZKA: Principy ekologického zemědělství - proč jsou důležité, proč na nich záleží?


Napadá mě jediné - bojím se, že jde už opravdu o možnost přežití.

 

Bio není móda.
"Dělat bio není pro mne jen záležitost podnikání, ale i životní filozofie. Je to můj životní styl, úcta k přírodě, koloběh toho, co se zas a znovu vrací, neustále se obnovující život," říká Tomáš Mitáček.

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Věra Nováková
23.03.2011 - 09:30:43

REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.