GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 19.07.2019, svátek má Čeněk
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ

Malým podnikatelům se zlepší přístup k zárukám

 

ilustrační fotoMalí a střední podnikatelé mohou od dnešního dne, tedy od 15. 3., žádat o záruky za investiční úvěry i pro ty obory podnikání, u kterých to dosud nebylo možné. Na tento program zvýhodněných záruk je pro letošní rok vyčleněna 1 miliarda korun.

Program byl rozšířen na množící se žádosti podnikatelských organizací a podnikatelů. Původně se totiž vztahoval pouze na oblasti průmyslu a stavebnictví, takže zájemci podnikající v jiných oborech neměli k těmto zárukám přístup.

Rozšířená zvýhodněná záruka za úvěry se vztahuje například na restaurační a ubytovací služby, cestovní ruch, zdravotnictví, obchod a řadu dalších služeb, které malí a střední podnikatelé poskytují především na místní úrovni.

Přihlášky je možné podávat u Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), která spravuje státní programy na podporu malého a středního podnikání.

Při podávání žádosti je třeba předložit především podnikatelský záměr a příslib poskytnutí úvěru od některé z komerčních bank. Dále je potřeba doložit, že zájemce nemá závazky vůči státu, tedy vůči finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně, různým státním fondům a podobně. Podle charakteru projektu může být požadováno například i povolení od stavebního úřadu a podobně.

Ze stejných důvodů - tedy na základě množících se žádostí podnikatelů a živnostníků - došlo k rozšíření oborů i u záruk za provozní úvěry od listopadu loňského roku.

"Nabídka záruk, které ČMZRB nyní poskytuje, tvoří široký vějíř, zahrnující prakticky všechny obory podnikání, a to jak u provozních, tak investičních úvěrů," uvedl generální ředitel banky Ladislav Macka.

Na záruční programy jsou pro rok 2010 vyčleněny celkem dvě miliardy korun. V loňském roce bylo poskytnuto 604 záruk za provozní úvěry ve výši 2,9 miliardy korun, a 274 záruk za investiční úvěry v hodnotě 3,4 miliardy korun. ČMZRB tedy v roce 2009 poskytla celkem 878 záruk v hodnotě 6,3 miliardy korun, což znamená podpoření úvěrů od komerčních bank ve výši 9 miliard korun.

Záruky za investiční úvěry u nově zařazených oborů, stejně jako záruky za provozní úvěry, jsou financovány ze státního rozpočtu.

Záruky za investiční úvěry vztahující se pouze na obory průmyslu a stavebnictví jsou financovány ze strukturálních fondů EU v rámci Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI).Dalším programem, který Českomoravská záruční a rozvojová banka poskytuje začínajícím podnikatelům je program START, který je financován ze strukturálních fondů EU v rámci OPPI.

"Je určen pro začínající podnikatele s maximálně dvouletou podnikatelskou historií," říká generální ředitel Ladislav Macka.

 

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

reklama:

 

Hlavní strana   Články od nejnovějšího   Aktuálně   Alkoholické nápoje   Pivo   Víno   Nealkoholické nápoje

 

Káva/Čaj  

Potraviny/Kuchyně  

Technologie/Zařízení   

Hotel/Wellness/Spa  

Restaurace/Inspirace  

Podnikání/Užitečné 

 

 

Akční nabídky

Nové výrobky

Publikace •

Recepty

Kalendář akcí

Inzerce •

Databáze dodavatelů Nápoják

                 

 

 

        

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Ladislav Henek
15.03.2010 - 11:00:04Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 8 plus 1 je
 

PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

27.05.2009 - Tip na víkend: Prague Food Festival

Přestavte si, že sedíte v rozkvetlém parku, na jedné straně ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

08.04.2010 - Stát zakázal prodej lihovin ve více než šestilitrovém balení

Vlastní kolek musejí mít nyní také malé "placatice", které dosud ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2019 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.