GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 14.08.2020, svátek má Alan
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ

Křivda a nekalé praktiky v hlavní roli

 

 

ilustracni fotoV každé době je předpokladem úspěšného fungování pracovních týmů manažer, který se svými podřízenými pravidelně oboustranně komunikuje a jeho styl řízení je spíše demokratický než nařizovací. Předpokladem pro přijetí manažera jako přirozené autority v týmu je, aby se stal vzorem především v chování, které vyžaduje od svých lidí. O tom by měl přesvědčit nejen na pracovišti, ale i mimo něj.


Bohužel už není tajemstvím, že koncentrace psychopatů na manažerských postech bývá tak vysoká, že uvažování o etice chování patří spíše do oblasti science fiction. V souvislosti s podnikatelskou a manažerskou etikou se často hovoří o tzv. společenské odpovědnosti, povinnosti být prospěšným pro společnost, minimalizovat negativní účinky svého chování. Každý vrcholový manažer může mít přesně definovaný cíl, dobře propracovanou strategii, precizně připravenou organizaci firmy, ale pokud nemá vůdčí schopnosti, nedokáže vzbudit u lidí důvěru a nedokáže je strhnout svým směrem, zůstane jeho vztah k lidem pouze ve formální rovině a lidé budou vesměs pracovat proto, aby se realizovali a aby si vydělali peníze. Všichni manažeři jsou skutečně vůdci v tom smyslu, že svou práci mohou udělat pouze s pomocí členů svého týmu. Otázka zní, zda za manažerem skutečně lidé půjdou, zda ho budou ochotně a rádi následovat, aby naplnili jeho vizi, resp. vizi podniku. V tom, zda lidé skutečně ochotně, rádi a s čistým svědomím následují vedoucího skupiny, vidím ten jemný, přesto významný rozdíl mezi člověkem, který jakožto manažer lidi spíše řídí, člověkem, jenž je vůdcem a specifickým typem vůdce - diktátorem. Existují v podstatě dvě skupiny manažerů, pokud se bavíme o vedení lidí. Kdo pochopí rozdíl mezi těmito dvěma skupinami manažerů, pochopí rozdíl mezi manažerem a vůdcem, stejně jako význam věty: "Ne každý manažer je také vůdcem." Každý skutečný leader (lídr, vůdce) má určité charakteristické znaky.


MEZITITULEK: NEZAPOMÍNEJTE NA ETIKU A DOBRÉ VYCHOVÁNÍ


Chceme-li mít v životě úspěch, a to jak profesní, tak osobní, bez umění dobře vycházet s lidmi okolo sebe nemáme šanci. Normy společenského chování (nebo jinak řečeno "slušné chování", což ovšem pro svoji relativitu není přesný termín) většinou nevznikly v důsledku nějakého rozhodnutí, právních a normativních aktů, ale vyvinuly se přirozeně, na základě společenské nutnosti a potřeby. Na jejich formě a obsahu se podílejí vlivy geografické, klimatické, historické, národnostní, politické, hospodářské, místní, módní - zkrátka vlivy všeho, co působí na náš život. Jak se měnily tyto podmínky, a měnila se struktura společnosti, měnil se i společenský kodex. Bez respektování obvyklých zásad dříve nebo později každý narazí - a někdy docela tvrdě. Kromě toho je třeba se zmínit i o chování soukromém, jež je samozřejmě také nesmírně důležitou složkou manažerova projevu, mj. proto, že mnohé společenské situace jsou prolínáním soukromého a profesního chování a "shození" se soukromé bude mít nepochybně vliv i na přijímání manažera jako profesionála. Je to vlastně souhrn pravidel, norem, zvyklostí, tradic, nepsaných zákonů atd., jež určují obvyklé a přijatelné mechanismy našeho chování ve společnosti.

 

JAK VYPADÁ NESCHOPNÝ MANAŽER


Při řízení podniku je slušnost výhodou. Mnohé studie ukázaly, že nejschopnějšími vedoucími pracovníky jsou obvykle ti, kteří naslouchají svým zaměstnancům a jednají s nimi důstojně. Jejich rozhodnutí jsou založena na přesných a úplných informacích a slušném chování.


Naproti tomu neschopní manažeři se odlišují od těch slušných, následujícím způsobem:


- Nevytvářejí prostor pro vyjádření názorů partnerů na vyšší nebo stejné společenské úrovni, shazují a potlačují projev podřízených.


- Projevují se nedostatkem taktu, ohleduplnosti a úcty k lidem.


- Přikládají větší význam vlastní osobě nežli ostatním (já, já, já).


- Jsou hrubí.


- Své neznalosti, neprofesionalitu a nezvládání manažerské profese "skrývají" za arogantním a sprostým chováním.


Tito neschopní "rádoby" manažeři se zbavují tzv. "nadbytečného" personálu různými způsoby. Prvním manažerem, kterého se chtějí zbavit, je většinou ředitel nebo vedoucí nějakého podniku. Když už nevědí, jak na slušného člověka, který se ničím neprovinil, "vytáhnou" tzv. zastrašovací metodu formou: "Jsme najatí majitelem, abychom vás zlikvidovali", to pak takto oslovený manažer opravdu neví, jak to takovíto hoši myslí. Má se bát o svůj život a život svých blízkých či je takto vyřčená věta myšlena a vztahována "pouze" k jeho profesní činnosti. Dále, když se dotyčný ozve a začne se bránit, následuje dopis ve formě výpovědi.


JAK SE ZBAVIT "NADBYTEČNÉHO" PERSONÁLU


Takovýto vedoucí pracovník většinou obdrží následně výpověď pro nadbytečnost, dle § 52 odst. C) ZP s tím, že vám je většinou určena počáteční doba výpovědi. S tímto se toho moc dělat nedá, jen se spoléhat na slušnost společnosti, že vám odstupné, které vám tímto přiřkla a náleží dle ZP, bude vyplaceno. Takto "ukolébaný" již bývalý vedoucí pracovník je ve většině případů poslán na dovolenou. Společnost ale otočí a s jasným úmyslem, že toto odstupné vyplatit nechce, zašle vedoucímu pracovníkovi v době jeho dovolené "výpověď č. 2", kde je dotyčnému oznámeno, že z důvodu "hrubého porušení pracovní kázně" je s ním okamžitě zrušen pracovní poměr, kdy ho tímto označí za fluktuanta, že nechodí do práce. Tím ruší "výpověď pro nadbytečnost", aby nemusela vyplatit odstupné dle platných právních předpisů. Takovémuto zaměstnanci nezbývá nic jiného, než se obrátit na soud pro neplatnost "výpovědi č. 2".


Když se takto "zbaví" nepohodlného vedoucího pracovníka, jenž jim už nestojí v cestě a který vždy stál za svým týmem, tak mají většinou volné "pole působnosti" v likvidaci zbylého personálu daleko horším a ještě více nevybíravým způsobem, než když se zbavovali jejich šéfa. Jedná se o nátlakový způsob chování, který je již daleko za hranicí slušného chování, opírá se o vulgarismy, hrubost, aroganci, kdy se tito "manažeři" uchylují k tomu nejhoršímu, aby se těchto lidí zbavili. Jako odstrašující příklady slušného chování a profesní manažerské etiky mohou sloužit následující řádky.


Žena, která převzala dopis od bývalého manažera a potvrdila převzetí svým podpisem a razítkem společnosti, že pro něj společnost již nemá práci, kdy byl poslán před svědky domů, byla za toto převzetí vyhozena z práce. Obdobným případem donutili ženu, která přišla do práce po dlouhodobé pracovní neschopnosti, zapříčiněné uklouznutím na mokré podlaze pracoviště, kde předtím pracovala s těžkým pohmožděním kolenního kloubu a následné operaci. Tato žena projevila zájem a chtěla nastoupit zpět na své místo. "Vedení" ji chtělo donutit, aby podala sama výpověď. Když žena odmítla a trvala na svém zájmu nastoupit do práce, řekl jí jeden manažerů, že jí dají kancelář v 10. patře, nesmí používat výtah a musí chodit po schodech. Pod tímto tlakem žena raději podala sama výpověď.


Konečně poslední ukázkou, kterou bych chtěl zmínit, je věc, nad kterou zůstává rozum stát a je příkladem spíše úsměvným. V dějinách lidských se tento jev již několikrát objevil a vždy je používán tehdy, když už lidé opravdu neví kudy kam. Jedná se o to, že vedení společnosti z důvodu "zlepšení klimatu ve společnosti" a zajištění si lepších ekonomických výsledků najalo "šamana", aby vymítil zlé duchy, kteří dle jejich přesvědčení ovládli jejich společnost. Ano, opravdu se nemýlíte, do této společnosti byl opravdu pozván "šaman", který začal "vymítat ďábly". V kanceláři vedení "odhalil" tři negativní duchy, což byli tři předcházející vedoucí pracovníci před stávajícím, toliko již zmiňovaným vedením, které se tak hrubě chovalo ke svým zaměstnancům a likvidovalo je jednoho po druhém. Dalším místem, kde se tento "šaman" objevil, byl bar, kde shledal nějaké další "ezoterické" negativní vjemy. Když se jeden z obsluhujícího personálu nad tímto konáním pousmál, byl za to vyhozen. Aby tento další vyhazov byl dostatečně "omluven", bylo řečeno, že tento zaměstnanec neobsloužil ředitele společnosti dostatečně rychle při servírování jeho oběda.


Všechny tyto kratičké příběhy se opravdu udály a jediným cílem chování těchto pseudomanažerů bylo snížení nákladů. Náklady se dají snížit různými způsoby. Způsoby, které jsem uvedl se, ovšem vymykají slušnému chování, dobrým mravům a hovoří o lidské malosti. Jak jsem již uvedl v začátku tohoto článku, není tajemstvím, že koncentrace psychopatů na manažerských postech bývá tak vysoká, že uvažování o etice chování patří spíše do oblasti science fiction. 5

 

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Marek Merhaut, Vysoká škola hotelová v Praze
27.04.2012 - 06:18:04

PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

26.12.2009 -

reklama:
všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.