GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 02.06.2020, svátek má Jarmil
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ

Cigarety opět zdraží, kuřáci za dva roky zaplatí dvě koruny za krabičku navíc

 

Ministerstvo financí zveřejnilo plán, jak sjednotí daňové sazby s EU. Do státní kasy by díky změně mohlo přitéci v roce 2012 zhruba o 2,4 miliardy korun navíc.

 

ilustrační foto


Ministerstvo financí navrhlo od ledna 2012 zvýšit spotřební daň z tabáku, cena krabičky cigaret by se tak zvýšila zhruba o dvě koruny. Státní rozpočet by měl změnou daně získat v roce 2012 navíc zhruba 2,4 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Další zdražení pak přijde o dva roky později.

 

Ministerstvo uvedlo, že návrh předkládá, aby vyhovělo směrnici Evropské unie. Ta stanovuje nové minimální sazby z tabákových výrobků a dále upravuje strukturu spotřební daně z cigaret a mění i definice tabákových výrobků. Novela je nyní v meziresortním připomínkovém řízení a po vyhodnocení bude předložena Legislativní radě vlády a následně postoupena sněmovně a Senátu k projednání.

 

Od roku 2012 se celková minimální daň z jedné cigarety podle návrhu má zvýšit o devět haléřů na 2,10 koruny. U doutníků a cigarillos má pevná sazba daně vzrůst o deset haléřů za jeden kus na 1,25 koruny a u jednoho kilogramu tabáku ke kouření o 60 korun na 1400 Kč. MF navrhuje zvýšit sazby spotřební daně z tabákových výrobků v postupných krocích, po růstu v roce 2012 by mělo další zvýšení daně následovat o dva roky později.

 

"Další změna je plánována k 1. lednu 2014, přičemž zvýšení se bude odrážet od aktuálního kurzu eura vůči české koruně s cílem dosáhnout minimálních sazeb spotřební daně stanovených směrnicí," uvedlo ministerstvo. Změny se mají podle úřadu dotknout i regulace předzásobení tabákovými výrobky.

 

Od roku 2014 tak vzroste minimální spotřební daň v EU ze 64 na 90 eur za tisíc cigaret. Konkrétně v Česku, kde dnes platí daň ve výši 79 eur, to znamená oproti letošku zvýšit cenu jedné krabičky do roku 2014 v průměru o dvanáct korun. O kolik to bude v budoucnu, bude zálažet na kursu koruny vůči euru.


Podraží i alkohol

 

Ministerstvo financí kromě novely zákona o spotřebních daních předložilo do meziresortního připomínkového řízení i novely zákona o lihu a zákona o správních poplatcích.

 

V oblasti zdanění lihu jsou novelou navrženy úpravy a opatření, které mají zajistit, aby Česko plnilo podmínky pro uplatňování trvalé výjimky od Evropské komise.

 

Tato výjimka umožňuje uplatňovat sníženou sazbu spotřební daně, která není vyšší než 50 procent základní vnitrostátní sazby spotřební daně z lihu, pro líh obsažený v ovocných destilátech z pěstitelského pálení. Uplatnění snížené sazby je omezeno na množství 30 litrů vyrobených na domácnost pěstitele ročně, určených výhradně pro osobní spotřebu.

 

Změnit by se měla i spotřební daň z minerálních olejů, kde se mají změnit podmínky pro příměsi. "Tento krok je v souladu s notifikovaným Víceletým programem podpory dalšího uplatnění biopaliv v dopravě a má zajistit sjednocení národních právních norem, národních technických norem a zjednodušit administrativu správci spotřební daně?" řekl Chrenko.

 

Další navrhované změny z oblasti minerálních olejů spočívají v osvobození výroby tepla na palubách lodí v rámci vnitrostátních i mezinárodních plaveb a nově bude též zajišťována spotřební daň u metylesterů mastných kyselin, které budou dopravovány od výrobce metylesteru k výrobci směsné pohonné hmoty.

 

Cigarety a daně

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

18.06.2010 - 13:59:09Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 7 plus 6 je
 

PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

20.08.2010 - Jak se loni dařilo pražským hotelům

Společnost Labartt Hospitality ve spolupráci s ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.