GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 02.04.2020, svátek má Erika
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ

Stát zruší silniční daň na osobní auta


ilustracni fotoŽivnostníci by mohli ušetřit až desetitisíce korun ročně. Zatím není jasné, zda se úleva bude vztahovat i na velké firmy.


Nečasova vláda chystá daňovou úlevu pro drobné a střední podnikatele: od začátku roku 2012 jim chce totiž úplně zrušit silniční daň na osobní auta. "Návrh na zrušení silniční daně na osobní automobily bude součástí daňové reformy, kterou chceme prosadit od ledna roku 2012," řekl včera HN ministr financí Miroslav Kalousek.


Pro živnostníky, ale i malé a střední podniky by znamenalo zrušení silniční daně na osobní auta docela velkou úlevu. "Máme šest aut, takže bychom ročně ušetřili kolem 20 tisíc. Bylo by to příjemné," říká například Pavel Klimeš, který vlastní stejnojmennou stavební firmu.


Jen pro představu: za jedno osobní auto s objemem 1900 kubických centimetrů, které firma používá pro své podnikání, stát vybírá roční daň tři tisíce korun. A například za dodávku, která má objem 2200 kubických centimetrů, pak zaplatí podnikatel 3600 korun.


Jistotu, že jim vláda zruší silniční daň na osobní auta, mají zatím jen živnostníci a menší firmy s několika auty a několika desítkami zaměstnanců. Podniky s mnoha desítkami aut a stovkami zaměstnanců si už ale tak jisté být nemohou.


Vláda totiž zatím ještě neurčila, kde přesně udělá hranici mezi "střední" firmou, která už silniční daň z osobních aut platit nebude, a "velkou" firmou, která ji bude platit i nadále. Třeba drobní podnikatelé by byli rádi i za to, kdyby vláda zrušila silniční daň jen pro firmy, které mají méně než 20 automobilů.


"To by nám stačilo, protože by se to týkalo 90 procent všech firem," říká viceprezident Unie středního stavu Jaromír Schubert.


Třeba ODS ale bude ve vládě prosazovat, aby žádné výjimky mezi podniky nebyly. "Nejlepší by bylo zrušit silniční daň na osobní automobily úplně. Konkrétní návrh bude záležet na rozpočtových možnostech státu," říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS.


Nejde přitom o malé peníze. Stát totiž loni na silniční dani vybral 4,8 miliardy. Téměř polovinu z toho tvořila právě silniční daň na osobní auta. Stát by tak musel skoro 2,5 miliardy najít jinde, což nebude v napjatém rozpočtu vůbec jednoduché.


Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Petr Vašek, Michaela Mužíková
22.07.2010 - 09:24:36Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 9 plus 7 je
 

PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

26.12.2009 -

reklama:
všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.