GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 12.07.2020, svátek má Bořek
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ

OSA může vybírat poplatky za televizi i od lázní, řekl soud

 

ilustracni fotoVůbec poprvé u nás soud řekl, že výjimka z placení poplatků, kterou mají zdravotnická zařízení v autorském zákoně, v některých případech neplatí.

Je to precedentní rozsudek. Lázeňská společnost Hotel Paris, zaměřená na zdravotnickou péči o seniory, má podle Krajského soudu v Plzni zaplatit Ochrannému svazu autorskému (OSA) 33 tisíc korun za provozování televizí na pokojích pacientů. Vůbec poprvé tak u nás soud řekl, že výjimka z placení poplatků, kterou mají zdravotnická zařízení v autorském zákoně, v některých případech neplatí.


OSA se původně domáhala od malé mariánskolázeňské společnosti úhrady poplatků z doby mezi roky 2006 až 2008 platebním rozkazem. V porovnání se statisíci, které OSA mezitím začala vymáhat i od dalších lázní, jde o relativně malou částku. Podle majitele společnosti Juliuse Rothbartha jde spíš o princip. Takže nezaplatil, považuje požadavek za natolik absurdní, že nechal věc dojít k důkladnému prošetření soudem. A teď prohrál. I když se může ještě odvolat.

 

"Máme registraci jako nestátní zdravotnické zařízení, má tedy pro nás platit výjimka z autorského zákona. Péči o pacienty nám proplácejí pojišťovny. Je to přece nesmysl, abychom autorským svazům platili za to, že pacienti mají na pokojích televize. V názvu máme sice slovo hotel, ale hotelem ve smyslu toho slova nejsme. Nejsme žádné veřejné prostranství k veřejnému sledování televize," hájí svůj názor Rothbarth.


Soudce Martin Šebek se ale přiklonil spíš k argumentu OSA, že na pokojích Hotelu Paris léčba neprobíhá. "Výjimka pro zdravotnická zařízení není v rozporu s evropským právem. Ale podmínkou není jen, aby šlo o zdravotnické zařízení, ale také, aby léčebná péče byla poskytována i na pokojích. A to v tomto případě prokázáno nebylo," uvedl soudce.


Podle názoru právní zástupkyně autorského svazu Jany Špačkové jde v tomto případě spíše o ambulantní péči o pacienty. "V ubytovacích místnostech jde spíše o pokoje hotelového typu," tvrdí. Lázeňské firmě nepomohlo ani stanovisko ministerstva zdravotnictví, které považuje ubytování a pokoje pacientů za součást léčebné lázeňské terapie.


Zástupci OSA už dříve zpochybnili i samotnou výjimku, která v autorském zákoně pardonuje od poplatků zdravotnická zařízení. Autorské svazy by prý teoreticky mohly vybírat poplatky za televize i od klasických nemocnic. "Výjimka v českém autorském zákonu je v rozporu s evropským komunitárním právem," uvedl už dříve předseda představenstva OSA Roman Strejček.


Většina lázní, včetně těch největších a medicínsky založených, modernizuje ubytování, které dnes už skoro nikde nepřipomíná v minulosti "sparťansky" zařízené pokoje. Lázně však důsledně oddělují hotelové wellnes a pouze relaxační pobyty od těch s vyloženě léčebně orientovaných. Bez ohledu na to už ale OSA zažalovala kromě Hotelu Paris o poplatky i další lázeňské společnosti jako Lázně Velichovky, třeboňské Aurora a Bertiny lázně, Lázně Libverda nebo Velké Losiny. Celkem takto vymáhá už víc jak půl druhého miliónu korun.

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Miroslav Petr
12.08.2010 - 09:16:45Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 2 plus 1 je
 

PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.