GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 06.07.2020, svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ

Desítky tisíc lidí přijdou o nemocenskou

 

 

Verdikt soudu rozbil zažitou praxi: Jednatelé firem nesmějí být jejich zaměstnanci

 

 

ilustracni foto

 

 

Desítky až stovky tisíc šefů malých i velkých českých firem nemají nárok na nemocenskou a při vypočítávání důchodů přijdou o řadu let, které ve svých funkcích odpracovali. Bez ohledu na to, že řádně platili sociální pojištění.


Vyplývá to z průlomového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten nedávno potvrdil, že statutární zástupci společností, jednatelé či členové představenstev, nesmějí být v těchto podnicích zároveň zaměstnáni na pozicích, jejichž náplň by byla se statutárními posty podobná nebo shodná. Tedy například ve funkci ředitele. Takový souběh funkcí je přitom ve většině z 350 tisíc českých firem naprosto běžný.


Soud v klíčovém rozsudku z prosince 2010 rozhodl, že Česká správa sociálního zabezpečení správně nevyplatila jednateli společnosti nemocenskou. Na tu měl mít nárok jako zaměstnanec, podle soudu se jím však z hlediska práva ani stát nemohl. Proto neměl nárok na pobírání nemocenské.


Podobně jsou na tom desítky tisíc dalších manažerů. Důsledky verdiktu tak mohou být značné a nejde jen o nemocenskou či důchody. "Hrozí, že řada smluv, které lidé s tímto souběhem funkcí podepsali, je neplatná. V důsledku může mít větší pravomoc zavazovat společnost i vedoucí sekretářka," říká Stanislav Servus z advokátní kanceláře Dvořák & Spol.


Další problematickou oblastí jsou daně. Finanční úřady mohou platby mezd šéfům firem nově označit za daňově neuznatelný náklad. Firmy by tak musely doplácet. Finanční úřady mohou firmám doměřit daň z příjmů právnických osob v období tří let od konce zdaňovacího období ," uvádí Jan Spáčil z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.


Jaký bude další postup státu, zejména finančních úřadů a správ sociálního zabezpečení, jichž se nové rozhodnutí nejvíce týká, není nyní jasné. Ministr financí Miroslav Kalousek i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek včera na dotaz HN neodpověděli s tím, že se nejprve musí se situací seznámit. "Judikaturou se zabývá celý tým, který zjišťuje, jaký konkrétní dopad na správu daní to bude mít," sdělila HN Jaroslava Musilová z Generálního finančního ředitelství.


Reakce šéfů firem, jichž se rozhodnutí týká, jsou zatím zdrženlivé. "Zdá se mi to nelogické. Dva roky jsem platil pojištění, a pokud bych byl nemocný, očekávám, že mi to stát zaplatí. Pokud na to lidé jako já nemají nárok, tak se stát na můj úkor obohatil a peníze by měl vrátit," uvedl Jiří Šída, jednatel firmy Weba Olomouc. "Tento způsob zaměstnávání je u nás zavedenou praxí. Vyjádření soudu mě proto dost překvapilo," řekl Lukáš Chmel, ředitel firmy Chladicí věže Praha.

  

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Petr Býma, Petr Weikert
10.02.2011 - 09:35:07

PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.