GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 05.06.2020, svátek má Dobroslav
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PIVO

Výsledky pivovarů bude nově zpracovávat nezávislá firma

 

řada sklenic s pivemVýrobní výsledky tuzemských pivovarů bude do budoucna zpracovávat nezávislá firma, ne jako doposud Český svaz pivovarů a sladoven. Ten však bude moci jako dříve následně agregované výsledky celého oboru každý měsíc publikovat. Individuální výsledky jednotlivých výrobců získá svaz a následně oni až s půlročním zpožděním. ČTK to dnes řekl výkonný ředitel svazu Jan Veselý. Nový systém prý lépe vyhovuje soutěžnímu právu, byl prý konzultován s antimonopolním úřadem.
    Největší tuzemské pivovary, Plzeňský Prazdroj, Pivovary Staropramen a skupina Heineken, přestaly od srpna svazu dodávat údaje o své výrobě, údajně kvůli strachu z postihu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. To svazu znemožnilo zpracovávat pravidelnou měsíční statistiku, kterou mu pivovary zasílaly až do letošního července každý měsíc od roku 1991.
    Hlavním problémem podle pivovarů byla skutečnost, že firmy v oboru mohou každý měsíc vidět, jak se v tom uplynulém dařilo ostatním výrobcům. Zástupci menších pivovarů, kteří si nepřáli být jmenováni, uvedli, že lídři trhu nechtějí publikovat své aktuální výsledky, neboť se jim letos nedaří jako v uplynulých letech, ti to popřeli.
    Pivovarníci chtějí do konce letošního roku vybrat nadnárodní společnost, která by pro ně výsledky zpracovávala, řekl ČTK Veselý. Té pivovary následně předají své výsledky od srpna do konce letošního roku. Dosud chybějící údaje doplněné o prosincová čísla, budou tedy známy až v novém roce.
    Podle antimonopolního úřadu zaběhlý systém pravidla hospodářské soutěže neporušoval. Problém ale nevidí ani v novémkeramické pípy systému. "Podle informací, jež má úřad o současném stavu k dispozici, nemáme z hlediska ochrany hospodářské soutěže výhrady proti zveřejňování informací," řekl ČTK mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa.
    "Jsme rádi, že se situace vyřešila ke spokojenosti všech pivovarů. Je důležité, že nový systém sběru dat nepředstavuje soutěžně právní riziko," řekl ČTK mluvčí jedničky tuzemského pivovarského trhu, Plzeňského Prazdroje, Jiří Mareček.
    Výroba tuzemských pivovarů v pololetí meziročně klesla o 6,81 procenta na 9,201 milionu hektolitrů piva. Na domácím trhu prodaly pivovary 7,527 milionu hektolitrů, což bylo o 5,41 procenta méně než loni. Dle neoficiálních výsledků za červenec pokles výroby zrychlil téměř na deset procent. Lídrovi trhu Plzeňskému Prazdroji o více než 13 procent, pražskému Staropramenu téměř o osm procent, pivovarům ze skupiny Heineken přibližně o 11 procent.
     V Česku, tradiční pivní velmoci, stále pokračuje koncentrace výroby do rukou několika nadnárodních skupin. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven z celkového loňského výstavu pivovarů v Česku (19,8 milionu hl) vyrobila pětice největších producentů téměř 86,2 procenta.

 

 

reklama:
 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: ČTK
14.12.2009 - 07:11:15Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 6 plus 8 je
 

PIVO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

20.08.2010 - Jak se loni dařilo pražským hotelům

Společnost Labartt Hospitality ve spolupráci s ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

26.12.2009 -

reklama:
všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.