GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 05.04.2020, svátek má Miroslava
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » HOTEL/WELLNESS/SPA

OSA už soudně vymáhá od lázní statisíce korun

 

 

ilustrační fotoDo právní bitvy s OSA kvůli poplatkům za televize se pustilo již nejméně šest lázeňských firem.

 

Mezi Ochranným svazem autorským (OSA) a lázněmi jako zdravotnickými zařízeními vypukla válka o statisíce korun z poplatků za televize na pokojích.

 

Ještě nedávno se nejmocnější kolektivní správce, zastupující skladatele, textaře a hudební nakladatele, soudil řádově o několik desítek tisíc jen s malou lázeňskou společností Hotel Paris z Mariánských Lázní.

 

Bojovat s vymahači poplatků se teď však odhodlala i další zařízení - například Lázně Velichovky, třeboňská Aurora a Bertiny lázně, Lázně Libverda nebo Velké Losiny.

 

Stačilo několik týdnů a k soudu tak míří kauzy týkající se mnohem větších lázní a teď už i mnohem větší částky peněz - zatím více jak půldruhého miliónu.

 

A vymáhaná suma bude narůstat. I další lázně se totiž hodlají platebním rozkazům bránit právní cestou. Vůbec poprvé se stalo, že si výběrčí autorských poplatků došlápli na zdravotnická zařízení. A to i přesto, že autorský zákon péči o pacienty od placení osvobozuje.

 

"Je to absurdní, aby zdravotnické zařízení platilo autorské poplatky," tvrdí například prokurista třeboňské Aurory a Bertiných lázní Martin Blažek. OSA od nich vymáhá zhruba 600 tisíc za provozování televizí na pokojích v minulých letech.

 

Přes 400 tisíc se pokouší vymoci od Lázní Libverda. "Nemáme žádné hotelové pokoje, jen ty léčebné. A jsme připraveni to celé hnát až k Evropskému soudnímu dvoru," prohlašuje ředitel z Libverdy Tomáš Masaryk. "V této chvíli nám nezbývá nic jiného než se soudně bránit," dodává ředitel z Velichovek Michal Voráček, jehož lázně by měly platit OSA přes 420 tisíc.

 

Lidé z OSA si jsou vědomi, že vymáhání poplatků od zdravotnických zařízení je citlivá věc. Přestože v Evropě takový pardon neexistuje a teoreticky by prý mohli kolektivní správci vybírat za provozování hudebních a jiných uměleckých děl i od nemocnic. Trvají si proto na tom, že český zákon je v rozporu s evropským, případně se u soudu snaží dokazovat, že na lázeňském pokoji žádná léčba neprobíhá.

 

"Výjimka v českém autorském zákonu je v rozporu s evropským komunitárním právem," zdůvodňuje postup své organizace předseda představenstva OSA Roman Strejček.

 

"Dodržujeme české zákony. Ať tedy někdo, třeba nějaký soud, konečně veřejně řekne, že to je špatně," reaguje šéf Svazu léčebných lázní v ČR Eduard Bláha. Spor OSA versus mariánskolázeňský Hotel Paris, ve kterém jde spíš o symbolickou částku víc jak třiceti tisíc korun, je ze všech kauz už nejdál a bude zřejmě jakýmsi precedenčním soudním verdiktem, na který čekají i další lázně.

 

Na rozpor mezi českým autorským zákonem a právem v Evropské unii doplatili loni už hoteliéři. Díky novele autorského zákona, kterou v rozporu s unijním právem schválil v roce 2005 parlament, se mohly hotely na čas platbě poplatků vyhnout. V roce 2008 ale museli poslanci výjimku pro hotely zrušit. Majitelé ubytovacích zařízení se sice bránili, že hotelový pokoj není veřejné prostranství ke zpoplatnění televize, ale většina už poplatky zpětně zaplatila.

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Miroslav Petr
17.05.2010 - 10:57:23Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 8 plus 4 je
 

REKLAMA

banner

Nejčtenější články

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

26.12.2009 -

reklama:
všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.