GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 04.12.2020, svátek má Barbora
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » NEALKOHOLICKÉ NÁPOJE

U limonád by mohla být daň

 

V celé Evropě přibývá zemí, které uvalují daně na nezdravé potraviny. Daň z limonád šetří zdraví, státní kase ale moc nepomůže.

 

ilustrační foto

 

Nejen benzin, cigarety, lihoviny a pivo. Daní "za škodlivost" by mohly být v Česku zatíženy i potraviny, jako jsou slazené limonády nebo tučné jídlo.

Debata na tohle téma vypukla právě teď, krátce před volbami. Podle vyjádření ekonoma, bývalého člena NERV a spolutvůrce ekonomického programu zelených Miroslava Zámečníka by mělo zdanění škodlivých potravin význam - je lepší než zdaňovat lidskou ekonomickou aktivitu. "Vyšší zatížení daněmi je vlastně forma malusu zdravotního pojištění, jednodušeji administrovatelná," vyjádřil se Zámečník v on-line diskusi na serveru ihned.cz.

Zelení mají zdanění potravin s vysokým obsahem rafinovaného cukru a živočišných tuků přímo ve svém volebním programu. "Například v Dánsku tato opatření prokazatelně vedla ke snížení nemocnosti a v důsledku toho i ke snížení výdajů ve zdravotnictví. Je to navíc velmi spravedlivý princip - proč by měli nést náklady nezodpovědného chování jednoho člověka všichni ostatní?" reaguje šéf zelených Ondřej Liška.

Slazené nápoje, limonády, tučná jídla už zdaňují země jako Dánsko, Finsko nebo Lotyšsko. V některých zemích Evropy podléhá spotřební dani kromě tradičních komodit, jako jsou benzin, líh či cigarety, také káva, čaj, čokoláda nebo i zmrzlina.

Podle Zámečníka má zavedení spotřební daně z vysoce slazených nebo tučných potravin význam spíš pro ovlivnění chování spotřebitelů v zájmu jejich zdraví. Tedy jakýsi trest za nezdravý životní styl. Nejde o nějaký výrazný finanční přínos do státního rozpočtu. "Účinné to je: spotřeba cigaret se s růstem ceny třeba v Anglii opravdu snížila, a existují moc pěkné studie na to, jak lidé zvýší spotřebu jídla ve fastfoodech, když se sníží ceny," argumentuje ekonom.

Například Lotyšsko, které zavedlo daň z nealkoholických nápojů už v roce 1991, inkasuje podle zdrojů z Evropské komise z každé stovky litrů limonády v přepočtu zhruba 150 korun (čtyři laty). Česká roční spotřeba jen v případě limonád (bez méně slazených minerálek, balených vod a ostatních nápojů) převyšuje ročně podle údajů Českého statistického úřadu miliardu litrů. Přesto by se daň kvůli vysokým nákladům na správu nemusela vyplatit.

Ministerstvo financí se podle informací HN už loni v tichosti myšlenkou zdanění slazených nápojů zabývalo, ale bez konkrétního závěru. "Nic takového není na pořadu dne, je to kachna," vyjádřil se minulý týden ministr Janota. I podle ekonomických expertů velkých stran jde zatím spíše o sporný nápad. "Základem musí být odlehčení daně z práce a v žádném případě nezvyšovat celkovou daňovou zátěž. Daň z limonád vyloženě nezatracuji, ale řešme nepřímé daně koncepčně," reaguje poslanec ODS Michal Doktor.

Ani pro TOP 09 nebo ČSSD není zdanění slazených limonád a tučných jídel na pořadu dne. "Bylo by to spojeno s neúměrnými náklady na správu další daně, kolkování. Nová vláda bude muset především zajistit důsledná opatření proti daňovým únikům z obchodů s pohonnými hmotami. V nich přichází stát o miliardy," soudí místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zákonodárci by se museli k prosazení nových spotřebních daní utkat i se silnou lobby výrobců, pro které je jakékoliv další zdanění nemyslitelné.

"Věřím, že to nemyslí vážně. Nechápu, proč by se Česká republika měla vystavovat v Evropské unii žalobám za diskriminaci na volném trhu," reagoval výkonný tajemník Svazu výrobců nealkoholických nápojů Zdeněk Huml.reklama:Spotřební daňPříklady některých výrobků, které v EU kromě benzinu, lihu, piva a cigaret podléhají dani

Nealko a slazené nápoje
Spotřební daň z nealkoholických nápojů se už od roku 1991 vybírá v Lotyšsku - 4 laty (asi 150 korun) ze stovky litrů. Slazené nápoje zdaňuje od roku 1994 Finsko, od loňska zdaňuje cukr Dánsko.

Živočišné tuky
Zdanění tučných potravin připravuje od příštího roku Dánsko, diskuse o této spotřební dani se vede ve Finsku a mimo Evropu například v USA.

Káva
Spotřebu kávy zdaňují v Evropě státy, jako jsou Belgie, Bulharsko, Dánsko, Lotyšsko. V Dánsku kromě toho podléhá spotřební dani i zmrzlina a čokoláda.


HROZÍ ŽALOBY?
Lobby výrobců zůstává co se týče návrhů na zdanění limonád klidná. "Snad to nemyslí vážně. Nechápu, proč by se Česko mělo v EU vystavovat žalobám za diskriminaci na volném trhu," říká tajemník Svazu výrobců nealkoholických nápojů Zdeněk Huml.

 

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

reklama:

 

Hlavní strana   Články od nejnovějšího   Aktuálně   Alkoholické nápoje   Pivo   Víno   Nealkoholické nápoje

 

Káva/Čaj  

Potraviny/Kuchyně  

Technologie/Zařízení   

Hotel/Wellness/Spa  

Restaurace/Inspirace  

Podnikání/Užitečné 

 

 

Akční nabídky

Nové výrobky

Publikace •

Recepty

Kalendář akcí

Inzerce •

Databáze dodavatelů Nápoják

                 

 

 

        

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Miroslav Petr
29.03.2010 - 14:49:07Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 2 plus 1 je
 

REKLAMA

banner

Nejčtenější články

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

26.12.2009 -

reklama:

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

07.06.2010 - Výsledky mezinárodní soutěže Vinoforum 2010

Tři tituly šampionů zůstávají v České republice.

Devatenáctý ročník mezinárodní ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.