GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 12.07.2020, svátek má Bořek
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » ALKOHOLICKÉ NÁPOJE

Británie chce omezit pití, zdraží alkohol

 

Anglický pub, foto Aleš Dočkal, Pivovarský klubHospody přijdou o hry a soutěže, podporující konzumaci alkoholu. Minimální ceny alkoholu plánují Skotové, britská vláda zatím váhá.

 

Nezřízené pití alkoholu dosáhlo v Británii pandemických rozměrů. Víkendové večery proudí ulicemi zástupy podroušených Britů, s jediným cílem. Opít se v co nejkratším čase.

Vláda se proto rozhodla jednat. Po letech bezzubých kampaní chystá zákon, který by měl omezit nejrůznější pobídky, které svádějí k pití.

Hospodám ordinuje tvrdá pravidla. Zakáže soutěže ve stylu "vypij co můžeš za deset liber", v rychlosti pití či konzumace pro dámy zdarma. Na problematické nápoje, silná piva či alcopops - sladké míchané drinky pro mladé konzumenty, se zvýší daň.

Zpřísní se také kontroly, zda v hospodách nepopíjejí teenageři. Pubům přibude povinnost nabízet i čistou vodu. A nabízet alkoholické nápoje rovněž v menších sklenicích.

Za porušení pravidel budou tučné pokuty. Majitele čeká v krajním případě i vězení či uzavření podniku.

S tím vším odpůrci alkoholismu vřele souhlasí. Jenže: postrádají v návrhu to nejdůležitější. Zavedení minimálních cen alkoholu.

"Bylo by to nejlepší řešení, protože by nejcitelněji zasáhlo těžké pijáky a nezletilé konzumenty," vysvětlil v listu Independent Ian Gilmore, mluvčí protialkoholického sdružení Health Alliance on Alcohol.

Britský ministr vnitra Alan Johnson argumentuje, že minimální ceny by poškodily odpovědné konzumenty s nízkými příjmy.

Zdravotníci ale poukazují na příklad Skotska. Tamní vláda už minimální cenu prosazuje. Od loňska tam navíc musí mladí lidé prokázat v pubu, že dosáhli 18 let. Odpůrci alkoholu doufají, že podobně jako v případě zákazu kouření v restauracích se nechá Anglie inspirovat.

Nový zákon dráždí hlavně hospodské. Upozorňují, že levný alkohol v supermarketech je hlavním důvodem, proč alkohol tolik svádí nezletilé pijáky.

"Většina alkoholu se prodá v supermarketech, opatření ale zasáhne jen puby, navíc v době doznívající recese," stěžovala si Brigid Simmondsová z asociace britských hospod.

Pití odčerpává miliardy

Kultura pití se v Británii vždy lišila od zjemnělého jihu Evropy. V londýnských pubech tečou hektolitry piva, chuť opít se je u mnoha hostů nepřehlédnutelná.

"Británie přispěla ke kultuře pití asi stejně jako Island ke světové finanční stabilitě," soudí James Kneale z londýnské univerzity.


reklama:


Následky jsou devastující. Alkohol každoročně zabije ročně jen ve Walesu a v Anglii na 40 tisíc lidí. Za posledních 15 let se počet obětí zdvojnásobil. A provětrá státní kasu - zločiny a výtržnosti spojené s alkoholem vyjdou Brity až na 13 miliard liber ročně. Většina Britů proto nová opatření podporuje.

Milovníci pátečních pijatik argumentují, že jde o jednu z cenných tradic. Odpůrci namítají, že zákaz kouření byl také obtížně představitelný a dnes je oceňován. Stanovení minimálních cen alkoholu by podle nich mělo stejný osud. Dnes je považováno za novátorský nápad.

Jeho zastánci chtějí stanovit minimální cenu každého alkoholického nápoje, odvozenou od jednotky alkoholu. Považují za lichotivé, že by Británie byla první zemí s takovým schématem.

Ceny nejlevnějších alkoholických nápojů by se podle nich měly přinejmenším zdvojnásobit. Například balení šesti piv by v obchodě vyšlo na šest liber (asi 179 korun), tedy čtyřikrát více než nyní.

Zdražení zapůsobí

Návrh ještě musí schválit poslanci. Měl by začít platit začátkem dubna. Už nyní ale ilustruje novou pozici labouristů, kteří dosud měli k pravidlům konzumace alkoholu poměrně uvolněný vztah. Nyní říkají, že ohledy na zdraví Britů převážily.

"Nevyhýbáme se nesnadnému rozhodnutí, které sleduje veřejný prospěch," vysvětlil Andy Burnham, šéf resortu zdravotnictví, listu Daily Telegraph. Burnham je přesvědčen, že třeba zvýšení cen silných piv zapůsobí.

Také spotřebu cigaret vždy v minulosti spolehlivě omezilo zvýšení cen. Je to podle všeho mnohem účinnější prostředek než veškeré kampaně či omezování kouření na veřejnosti.

 

zdroj: www.ihned.cz

 

 

reklama:

 

Hlavní strana   Články od nejnovějšího   Aktuálně   Alkoholické nápoje   Pivo   Víno   Nealkoholické nápoje

 

Káva/Čaj  

Potraviny/Kuchyně  

Technologie/Zařízení   

Hotel/Wellness/Spa  

Restaurace/Inspirace  

Podnikání/Užitečné 

 

 

Akční nabídky

Nové výrobky

Publikace •

Recepty

Kalendář akcí

Inzerce •

Databáze dodavatelů Nápoják

                 

 

 

        

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Jiří Sládek, foto Aleš Dočkal, Pivovarský klub
21.01.2010 - 06:59:16Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 8 plus 1 je
 

ALKOHOLICKÉ NÁPOJE
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.