GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 02.06.2020, svátek má Jarmil
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » ALKOHOLICKÉ NÁPOJE

Mexický národní poklad Češi stále neumí správně ocenit

 

  

 

el jimador Jak poznat kvalitní tequilu?

 

Češi jsou vyznavači tradice i nových chutí. Proto se tequila stala oblíbeným pitím, které nechybí na žádné správné party. Málokdo ovšem umí tequilu opravdu ocenit. Módní vlna vyznává stále tequilu „zlatou", která svou nevalnou úrovní zastiňuje tequily kvalitní. Jak poznat kvalitní mexickou tequilu? Ptejte se po konkrétní značce, studujte etikety a výrobce. Poznáte, že tequilu si lze vychutnat stejně tak jako dobrou whiskey.


Kvalitní tequila dokáže překvapit. Výběr je i u tohoto pití stejně důležitý jako u vína. Kdo si chce užít kvalitní požitek z chuti, jistě nesáhne po obyčejném „krabičáku".


Tequila je skutečným mexickým národním pokladem a její výroba je přísně ošetřena tamním zákonem. Tequila může být vyráběna pouze v pěti oblastech Mexika v okolí města Tequila a pouze z rostliny zvané Agave Tequilana neboli Agave Weber Azul, která má optimální vlastnosti pro výrobu tohoto nápoje.

 

 

Po prvotním zpracování a vykvašení agáve v jedné z palíren, jako je například legendární Casa Herradura, jedna z nejstarších v Mexiku, se z kvasu vymačkaná šťáva až třikrát destiluje. Vzniká tzv. tuba, která se uloží ke zrání a teprve po odležení vzniká pravá průzračná a lahodná tequila blanco.


Tequila blancovýhodně koupit, jinak také známá pod označením stříbrná, je vlastně základ všech druhů tequil a uložená je maximálně 60 dní. Konzumentovi nabízí tu nejčistší chuť a v Mexiku je neoblíbenější. Tato tequila má po dvojí destilaci květinové, bylinné a pepřové aroma, které je zakončeno sladkou chutí agáve.


Z tequily blancovýhodně koupit, která je uložená 60 dní až 12 měsíců v dubových sudech, se po jejím zrání stane tequila reposadovýhodně koupit, která se vyznačuje medovou barvou a jemnější měkčí chutí. Pokud je tequila uložená v dubových sudech více než jeden rok, vzniká tequila s označením añejo. Tequila má pak své jedinečné vlastnosti a vyváženou měkkou chuť, ve které jsou patrné stopy vanilky, skořice a koření. Añejo tequila má tmavě medovou barvu a podává se výhradně v koňakových sklenkách.


Tyto tequily jsou vyrobeny ze 100% šťávy agáve, jsou nejkvalitnější a nesou si na svých etiketách specifické označení - 100 % de Agave, 100 % Puro de Agave, 100 % Blue Agave nebo 100 % Agave Azul. Vybrat kvalitní tequilu není proto tak obtížné, když se budete ptát na konkrétní značky. Pokud v nabídce zazní jméno jako El Jimador nebo Herradura, tak vám tequily zajistí chutný požitek z mexického národního pokladu.

 

 

el jimadorJak zjistit rychle kvalitu tequily?

 


Pro poznání dobré tequily sami Mexičané používají trik s bublinou. Perla nebo Concha (mušle) je bublina, která se po zatřepání lahví objeví na povrchu tequily. Uzavřete lahev, a obraťte ji vzhůru nohama. Měla by se objevit bublina, pokud se neobjeví, tequila s nejvyšší pravděpodobností není ze 100 % šťávy z agáve.


Dalším tipem pro vás ke zjištění kvality tequily je test ve skleničce. Kvalitní tequila nestéká po skle, ale přilne a zůstává na něm. Při letmén přičichnutí je cítit nasládlá chuť upečené agáve, při čichnutí shora alkohol a při čichnutí k protější stěně sklenky vůně dřeva. Kvalitní tequila by neměla štípat a pálit v hrdle nebo v nosu a neměly by vám po napití slzet oči.


Můžete také nalít trochu tequily do dlaní a důkladně promnout. Pokud vám ruce po odpaření alkoholu lepí, vězte, že váš nápoj byl dochucen a dobarven karamelem, rozhodně tedy není zrovna jedna z nejkvalitnějších.


Konzumaci alkoholu v Mexiku tradičně doprovází rčení: „Arriba - abajo - al centro - adentro!" (Nahoru, dolů, doprostřed a dovnitř!)

 

 

 

 

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

27.01.2011 - 10:06:04

ALKOHOLICKÉ NÁPOJE
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

20.08.2010 - Jak se loni dařilo pražským hotelům

Společnost Labartt Hospitality ve spolupráci s ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.