GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 30.07.2021, svátek má Bořivoj
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PIVO

Nejsilnější pivo světa je z Bavorska, má víc alkoholu než whisky nebo vodka

 

 

ilustracni fotoMusí se pít po malých sklenkách a jedna lahev vyjde zákazníka v přepočtu na tisíce korun. Nejsilnější pivo světa má 57,5 procent alkoholu a vzniklo z trumfování bavorského sládka se skotskými kolegy.


Nejsilnější pivo na světě obsahuje 57,5 procenta alkoholu, tedy víc než běžná whisky nebo vodka. Vaří ho minipivovar Schorschbräu v bavorské obci Oberasbach, jehož majitel a sládek v jedné osobě Georg Tscheuschner se specializuje právě na výrobu velmi silných chmelových moků.


Udělat jednu várku světového rekordmana mu trvá půl roku. Tomu také odpovídá cena; třetinka vyjde na 200 eur, tedy v přepočtu zhruba 5000 korun.


"Kupují si ho většinou znalci, sběratelé, prostě pivní blázni v tom dobrém slova smyslu," říká s úsměvem zavalitý čtyřicátník. Právě tací podle něj dokážou toto pivo ocenit, protože vědí, "do čeho jdou".


"Když si ho někdo koupí jen tak ze zvědavosti a čeká klasický ležák, tak se pak lekne, vždyť to není pivo, ale likér," líči reakce některých zákazníků na jeho unikátní Schorschbock 57.


"Musí se pít po malých sklenkách jako tvrdý alkohol, ale člověk pozná, že je to pivo, protože si zachovává chuť sladu a chmele. Obsahuje také oxid uhličitý, takže se liší od klasického šnapsu," dodal Tscheuschner, který se na pomyslný pivovarnický Olymp dostal díky své soutěživosti.


Metoda hlubokého zmražení


Piva s vyšším podílem alkoholu začal původně vařit, aby pronikl na nadregionální trh a odlišil se od konkurence. "Moje piva s 13 a 16 procenty alkoholu se dostala do televize, načež jeden berlínský pivovar vyrobil pivo s 27,6 procentem alkoholu. Měli jsme pak udělat takový televizní souboj," popsal impulz pro své snažení.


Výsledkem bylo pivo s 31 procenty alkoholu, kterého dosáhl náročnou metodou hlubokého zmražení s následným odstraněním ledových krystalků. Tímto způsobem dovedl vyrobit vysoce koncentrovaný nápoj s velkým obsahem alkoholu. V případě Schorschbräue se jedná o takzvaný icebock, neboť jako základ používá silné pivo typu bock.


Nová výzva se poté objevila ze Skotska, kde tamní pivovar Brew Dog uvařil pivo s 32 procenty alkoholu. "Na to jsem odpověděl pivem se 40 procenty. Oni pak udělali pivo s 41 procenty, já se 43 procenty. Skotové nakonec přišli s pivem End of History s 55 procenty, na což já jsem zakontroval těmi 57 procenty," zrekapituloval Tscheuschner souboj na dálku se skotskými vyzyvateli.


Dvě lahve pro Česko


S jeho pokračováním už příliš nepočítá, protože se prý dostal na samou hranici, jak je možné vyrobit extrémně silné pivo bez umělého přidávání cukru nebo alkoholu. Německé nařízení o čistotě piva to navíc zakazuje. Na internetu sice lze nalézt jistý nizozemský pivovar, který prý vytvořil pivo s 60 procenty alkoholu, dosáhl toho ale údajně přilitím whisky. Nejedná se tak o pivo v pravém smyslu.


Pokud by Skotové nebo někdo jiný přesto jeho rekord trumfl, je prý Bavor připraven hozenou rukavici znovu zvednout. A to i navzdory faktu, že výroba icebocku je velmi zdlouhavá a nákladná - zvlášť pro minipivovar s jediným stálým zaměstnancem a čtyřmi pomocníky, jako je Schorschbräu.


"Pro vyrobení jednoho litru 57procentní piva je potřeba 30 až 50 litrů velmi silného piva se 16 procenty alkoholu. Začínám tak s 300 až 350 litry a na konci zůstane nějakých deset až patnáct litrů," přiblížil Tscheuschner náročnost vymrazovací metody, která umožňuje vyrobit vždy jen limitované množství piva. Toho rekordního je tak na světě zatím jen něco přes 60 lahví, z nichž dvě podle pivovarníka putovaly do nedalekého Česka.


Pivo s nádechem whisky


Schorschbräu funguje od roku 1996 a jeho malý provoz se skrývá na dvoře oberasbašského hostince. Na silná piva se specializuje až posledních pět let. To nejslabší má 13 procent alkoholu. Pro srovnání klasická "dvanáctka" ho obsahuje okolo pěti procent.


Tscheuschnerovo pivo také není běžně k dostání v obchodech nebo v restauracích, ale zájemci si ho musí objednat přes internet. "Prodávám i v zahraničí: Kanada, Čína, Itálie, Belgie, teď možná Norsko," vyjmenoval svá odbytiště Georg Tscheuschner, který svůj pivovárek pojmenoval po bavorské zkomolenině svého křestního jména "Schorsch".


Novou várku Schorschbocku 57 se chystá "umrazit" znovu až příští rok. Nyní chce zaútočit na vyznavače několikrát zmiňované whisky. Ve speciálních dubových sudech bude nechávat zrát své čtyřicetiprocentní pivo, aby získalo nádech proslulého skotského destilátu.

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: ČTK
05.06.2012 - 13:49:55

PIVO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

11.05.2018 - Naši vinaři přivážejí 57 medailí z New Yorku

Moravští a čeští vinaři uspěli na mezinárodní soutěži Great American ...

11.05.2018 - Hibernal z Vinařství Jan Plaček je absolutním vítězem soutěže Festwine

Šampionem čtrnáctého ročníku mezinárodní soutěže vín Festwine se stal Hibernal ...

11.05.2018 - Japonský pivní hit jde na trh v Česku

Když před třemi desítkami let japonská společnost Asahi uvedla na ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2021 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.