GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 30.03.2020, svátek má Arnošt
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PIVO

Bernard volá "do zbraně!" Vyzval Prazdroj na souboj nealko piv

 

ilustracni fotoPodle šéfa Bernardu vede Prazdroj neetickou reklamu na nealkoholické pivo. Chce proto v souboji porovnat kvalitu svého a plzeňského nealka.

 

Spolumajitel humpoleckého pivovaru Stanislav Bernard tvrdí, že Plzeňský Prazdroj vede neetickým způsobem reklamu na svůj nealko Birell a chce v nezávislé degustační soutěži ukázat, že nealkopivo z Humpolce je minimálně stejně kvalitní.


Lidem z Pivovaru Bernard prý dochází trpělivost. Spolumajitel Stanislav Bernard považuje za neetické, když Prazdroj v minulých dnech prezentoval svůj Radegast Birell jako „chutí převyšující ostatní".


Jde prý o podobně nefér tvrzení jako když Plzeňští před nedávnem využili testu v MF Dnes, který prokázal u části konkurence Prazdroje používání zpevňovače pěny tetrahopu a Prazdroj okamžitě spustil kampaň ve smyslu - Jen v Plzni se vaří kvalitní pivo.


„Zástupci Prazdroje na valné hromadě pivovarnického svazu slíbili, že takto konfrontační kampaně už nebudou pokračovat. Jejich prezentace Birellu je ale to samé," říká Bernard.


V dopise už tedy vyzval šéfa Prazdroje Douglase Brodmana na souboj. Přesněji degustaci neoznačených vzorků značek Radegastu Birellu a Bernardu s čistou hlavou Free. Nezávislé Sdružení přátel piva by mělo pro tento účel vybrat 25 degustátorů. Která z obou značek získá víc hlasů, ta vyhrála.


V případě, že uspěje Bernard, měl by se Prazdroj podle něj veřejně zavázat, že s podobnými kampaněmi přestane. Pokud vyhraje Prazdroj, Bernard prý uzná, že Birell je lepší.


Prazdroj už svůj Birell prezentuje dávno jako nejlepší nealko pivo na českém trhu. A odnesl si v z oficiálních soutěží i několik prvních cen. První místa při oficiálních degustacích ale obsazuje i nealko od Bernarda i další značky jako je nealko Zubr či Litovel ze skupiny PMS nebo Zlatopramen od Heinekenu.

 
Co na to Prazdroj?
Podle Prazdroje se v Česku nealkoholická piva utkávají v mnoha pivních soutěžích, z nichž Birell vychází jako nejúspěšnější. "V českém pivním světě, stejně jako v zahraničí, probíhají spousty pivních anket a degustačních soutěží, ať už jsou v porotě odborní a vyškolení degustátoři, nebo příznivci piva. V mnohých z nich jsou na startovní čáře jak Birell, tak konkurenční nealko piva," uvedl v reakci Brodman.


O výjimečnosti Birellu podle něj svědčí hlavně skutečnost, že je po dlouhá léta nejoblíbenějším a nejprodávanějším nealko pivem s tržním podílem více než 60 procent. Získal první místo v nejuznávanější české degustační soutěži Pivex 2010 i zlatou medaili z prestižních Australian Beer Awards v silné konkurenci mnoha světových nealko piv. "Chuťové pohárky milionů spotřebitelů už daly odpověď," dodal.


Už dříve firma popřela, že by prezentace značek lídra trhu byla neetická a považuje podobné kritiky spíš za snahu konkurence o vlastní zviditelnění.


Souboj nealko piv je jen dalším příkladem vyhrocené konkurence na českém trhu, kde se loni uvařilo celkem 18,6 miliónu hektolitrů všech druhů piv. Ale právě loni zažili pivovarníci šestiprocentní - jeden z největších - propad spotřeby.


Nealko pivo: Jediný rostoucí segment


Přitom nealkoholická piva jsou segmentem, který celé roky rostl ze všech nejvíc. Od roku 2000 se produkce piv s téměř nulovým obsahem alkoholu zvýšila pětkrát, celý trh vzrostl za tu dobu o deset procent. Loni ale poprvé v historii klesla produkce i v případě nealko piv - o jedno procento na 568 tisíc hektolitrů.


Pivovary důsledně tají, kolik hektolitrů jednotlivých značek, tedy i nealkopiv, ročně uvaří. Prý s ohledem na obchodní tajemství. Lídrem nealkoholického pivního trhu v Česku je ale každopádně Birell, který má podle zjištění HN podíl 65 - 70 procent. Prazdroj tedy vyrobí ročně kolem 300 - 350 tisíc hektolitrů téhle své jediné nealko značky. Pro srovnání - nealko piva od Bernarda (světlé a polotmavé) mají zhruba tříprocentní podíl, tedy jde o produkci kolem 18 tisíc hektrolitrů.

 

 Zdroj: www.ihned.cz

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Miroslav Petr
14.07.2010 - 11:31:30Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 4 plus 2 je
 

PIVO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

26.12.2009 -

reklama:
všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.