GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 02.06.2020, svátek má Jarmil
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PIVO

Přátelé piva bojují za lepší kulturu konzumace v Česku i Evropě

 

ilustracni fotoPovýšit kulturu konzumace piva v Česku i Evropské unii, to je hlavní cíl spolku Přátelé pivní kultury, který už druhý rok působí v Libereckém kraji. Odtud vyjíždí na inspekční cesty i do jiných regionů České republiky.


Parta vyznavačů zlatého moku má jen devět členů a je klubem luxusnějším než Svobodní zednáři nebo Rotary club. Zatímco členy výše zmíněných prestižních organizací se totiž při troše štěstí a peněz může stát prakticky každý, Přátelé pivní kultury nové členy vůbec nepřijímají.


Spolek budí rozruch už jen svým příchodem. Když do hospody napochoduje devět mužů v nejlepších letech v elegantních košilích se slušivým motýlkem pod krkem a stylovými kšandami, nelze je přehlédnout. A co teprve, když na stole z černých kufříků vybalí vlastní speciální podtácky a ještě speciálnější pivní sklenice. "Tácky pro nás vyrobil známý liberecký výtvarník Zdeněk Vilém," řekl ČTK výkonný viceprezident spolku, jinak sólista opery Národního divadla v Praze Luděk Vele.


Jedinečné jsou i sklenice, které jsou zároveň členskou legitimací. Stejně jako tácky i každá sklenice je originál a jako správná legitimace má i každá z nich své číslo. Jsou vlastně dvoudílné - z jedné strany je půllitr na velké pivo a z té opačné třetinka na malé, to vše spojeno jedním uchem. "Každá je originál, je to ruční práce a bylo to opravdu dost pracné. Na každé pracovali tři skláři, i tak jich museli udělat několik desítek, abychom vybrali těch devět dobrých," poznamenal člen spolku Vladimír Poupa z kamenickošenovských Skláren Bratři Jílkové.


Spolek se schází na společných akcích třikrát čtyřikrát do roka. "Cílem je se dobře pobavit, nikoli se opít," poznamenal Vele. Dodal, že postupně chce spolek zmapovat české pivovary a pivovarské hospody a nenásilnou formou bojovat proti takovým nešvarům jako je špinavé sklo, špatně ošetřené pivo nebo nepříjemný personál. "Myslím si ale, že za posledních 20 let se kultura konzumace piva v českých hostincích a restauracích hodně zlepšila, takové ty zaplivané špinavé hospody už většinou zmizely," zhodnotil stav bývalý ředitel Pivovaru Svijany a prezident spolku František Horák.


Aby neobjížděli pivovary a hostince jen tak zbůhdarma, rozhodli se členové spolku udělovat certifikát spokojenosti. Připraven by měl být už letos na podzim. Certifikát Pivní pohody dostanou jen tam, kde budou členové spolku navýsost spokojeni nejen s kvalitou piva, ale i s obsluhou, jídlem a prostředím vůbec. Pro hosty bude certifikát zárukou, že se v daném hostinci chovají dobře k hostům i k pivu.

 

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: ČTK
21.07.2010 - 06:36:02Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 9 plus 3 je
 

PIVO
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

20.08.2010 - Jak se loni dařilo pražským hotelům

Společnost Labartt Hospitality ve spolupráci s ...

02.07.2009 - Karlovy Vary - Thriller na kolonádě

Krize tvrdě dopadla na západočeské lázně. Jezdí do nich o ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.