GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 11.07.2020, svátek má Olga
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ

Daně 2009: Daňový formulářilustrační fotoV přiznání se zorientujete snadnoPředtím, než začnete vyplňovat přiznání, zmapujte všechny druhy svých příjmů a shromážděte si k nim patřičné doklady. Většina z nich se k přiznání přikládá. Pro příjmy ze zaměstnání budete potřebovat potvrzení o příjmu, který vám vystaví zaměstnavatel. Jestliže podnikáte, jste povinni vést si evidenci příjmů. Pokud jste tuto povinnost zanedbali, zjistíte své příjmy podle výpisů z účtů či příjmových dokladů, které jste vystavili. Obchodujete-li s akciemi a prodali jste některé dříve než po půl roce, budete potřebovat i výpis z účtu od svého brokera. Neměli byste zapomenout spočítat příjem z pronájmu.Jak spočítat základy daněKlíčové je spočítat dílčí základy daně (políčka 36 - 40) ze všech těchto příjmů. To jsou částky, z nichž se daň počítá. Dostanete se k nim tak, že od všech příjmů odečtete příslušné výdaje.Začíná se příjmy ze zaměstnání v políčkách 31 - 36. Tyto údaje stačí jednoduše opsat z potvrzení o příjmu. Dílčí základ daně se vpisuje na řádek 36. Je to v podstatě superhrubá mzda, tedy hrubá mzda navýšená o zaplacené sociální a zdravotní pojištění.Ostatní základy daně se počítají v přílohách kromě příjmů z kapitálového majetku, který se píše přímo na řádek 38. Příloha č. 1 (str.8) obsahuje příjmy z podnikání. Dílčí základ daně (příjmy po odečtení výdajů z podnikání) vepíšete do kolonky 113, pak se vrátíte a opíšete částku na řádek 37. Výdaje můžete odečíst i "paušálem", u většiny živností to je 60 procent, ale například zemědělci nebo řemeslníci mohou odečítat až 80 procent. Přehled najdete na straně 8 této přílohy.Stejně to funguje u příjmů z pronájmu v Příloze č. 2. (str.10). Zde se často vyplatí počítat výdaje paušálně jako 30 procent z celkové částky inkasované na nájemném. Od příjmů stačí odečíst 30 procent, vepsat do políčka 206 a pak znovu zpět na 39. Příloha č. 2 obsahuje i "ostatní příjmy", kam patří právě příjmy z akcií. Nejsnazší je opsat je z výpisu od svého brokera. Výsledek vepište na řádek 209 a pak znovu zpět na řádek 40. Pokud vám v poli 209 vyjde ztráta, do řádku 40 ji nepřenášejte.Poté dílčí základy sečtěte a snižte o případnou ztrátu z podnikání z předchozích pěti let a vepište částku do kolonky 45. Ztrátu můžete uplatit maximálně do částky na řádku 41a. Odčitatelné položky v podobě darů na dobročinné účely, úroků z úvěrů na bydlení a příspěvků na penzijní připojištění a životní pojištění se vypisují do 3. oddílu na str. 2 formuláře.Jak vypočítat výslednou daň


reklama:Součet odčitatelných položek ze třetího oddílu vepište na řádek 54. Odečtěte je od částky v řádku 45, zaokrouhlete na celé stovky dolů a výsledek napište do políčka 56. Získáte tak základ daně, z níž už můžete spočítat patnáctiprocentní daň. Ta se vepisuje do políčka 57. Tuto částku ještě ponižte o slevy na dani v 5. oddílu. Jejich přehled najdete na straně 6 nebo v § 35 zákona o dani z příjmů. Částku dále snižte o případné zaplacené zálohy na daň z příjmů. Výsledek patří do kolonky 91 v 7. oddílu. Je to částka, kterou máte doplatit finančnímu úřadu, případně přeplatek, jejž vám úřad vrátí.Daň zaplaťte včas. Zatímco dříve stačilo poslat peníze do 31. března, letos je nutné, aby měl úřad peníze do tohoto data na účtu. Do jednoho měsíce po vyplnění přiznání byste měli ještě podat přehledy příjmů a výdajů správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.


Vyplňte formulář krok za krokem(S příkladem pana XY v článku Jak vyplnit daňové přiznání snadno a rychle)Pan XY je zaměstnán v České republice a jezdí pracovat do Německa. U českého zaměstnavatele vydělal za celý rok 300 tisíc korun hrubého, v Německu 4500 eur. Má živnostenské oprávnění na překladatelskou činnost, překlady si loni přivydělal 36 tisíc korun. Vlastní dva byty. Jeden pronajímá za 8 tisíc korun měsíčně, ve druhém bydlí a platí na něj hypotéku (na úrocích z úvěru zaplatil 42 320 korun).Protože loni vydělal na akciích 35 tisíc a mezi jejich nákupem a prodejem neuběhlo půl roku, musí přiznat i tento příjem. Je ženatý a má dvě děti. Jeho manželka měla příjem nižší než 68 tisíc, může na ni tedy uplatnit slevu. Daňový základ si sníží i tím, že přispíval 1500 korun měsíčně na penzijní připojištění a věnoval 20 tisíc korun místnímu hospici.

 

Zdroj: www.ihned.cz

 


  

Související články:

 

 

Daně 2009: Náklady na auto

 

 

Daně 2009: Jak vyplnit daňové přiznání snadno a rychle

 

 

Daně 2009: Většina změn pomůže. Sníží daně 

 

 

Daně 2009: Daň z příjmů fyzických osob

 

 

Daně 2009: Neplaťte, když nemusíte

 

 

Daně 2009: Výdělky z ciziny

 

 

Daně 2009: Změny daní v roce 2010

 

 

Daně 2009: Odkaz na daňové formuláře

 

 

 

 

 

reklama:

 

Hlavní strana   Články od nejnovějšího   Aktuálně   Alkoholické nápoje   Pivo   Víno   Nealkoholické nápoje

 

Káva/Čaj  

Potraviny/Kuchyně  

Technologie/Zařízení   

Hotel/Wellness/Spa  

Restaurace/Inspirace  

Podnikání/Užitečné 

 

 

Akční nabídky

Nové výrobky

Publikace •

Recepty

Kalendář akcí

Inzerce •

Databáze dodavatelů Nápoják

                 

 

 

        

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

16.02.2010 - 08:38:46Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 4 plus 8 je
 

PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.