GastroTrend

GastroTrend - odborný portál pro gastronomii
Dnes je 06.07.2020, svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
GastroTrend

banner

 

RUBRIKY/ČLÁNKY » PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ

Stalinovy slzy nepomohly, Trul krachuje

 


likerka trulDluhy v řádu desítek milionů potopily jednu z předních likérek v zemi. Vodka Stalinovy slzy a další lihoviny z Mikulovic mizí z trhu.


Dluhy za desítky milionů korun stojí za pádem výrobce lihovin Stalinovy slzy, Napoleon Roland nebo likérů Amaretto Smaragd či Priessnitz liqueur. Mikulovické společnosti Trul, objemem produkce sedmičce tuzemského trhu, celní správa zastavila statut daňového skladu. V praxi to znamená, že nemůže dál vyrábět a prodávat své výrobky na trhu. Trul nyní čeká insolvenční řízení nebo urychlené pátrání po někom, kdo převezme závazky. Podle lidí z branže však není druhá možnost příliš reálná.


Trul dluží především na spotřební dani a je jednou ze tří firem z oblasti výroby a distribuce lihovin, kterým celní správa v minulých dnech odejmula status daňového skladu. V případě zbylých dvou se jedná o malé neznámé producenty, kteří nejsou členy Unie výrobců lihovin. "Nemůžeme se k tomu v tuto chvíli vyjadřovat," uvedl mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.


Skvrna na dobré pověsti


Situací kolem mikulovické firmy se zabývají i členové Unie výrobců lihovin, jíž je Trul členem. Unie sdružuje nejvýznamnější producenty a zakládá si na prestiži svých členů. Zásah celní správy u mikulovické firmy potvrdili pod podmínkou anonymity manažeři oslovených členských firem. "Je to pro nás nepříjemná situace. Dlužit na spotřební dani tak obrovské částky poškozuje dobré jméno celé unie. Na nejbližší valné hromadě bychom chtěli slyšet od majitele, jak chce celou situaci řešit," říká manažer jedné z oslovených předních likérek na trhu.


Majitel Trul Destillers Jan Babják nechtěl nyní situaci komentovat. "Zavolejte někdy později," uvedl pouze. Z osmi členských firem, které dnes unie sdružuje a které ovládají naprostou většinu české produkce, patří Trulu sedmé místo s podílem na prodejích ve výši kolem čtyř procent. Za rok se přitom v Česku prodá přes oficiální výrobce zhruba 700 tisíc hektolitrů lihovin - v tom jsou nejen domácí produkce, ale likérkami distribuované zahraniční značky.


Likérkám rostou náklady


Šéf Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner o situaci v Trulu také ví, ale o podrobnostech nechtěl mluvit. "Letos je na trhu s lihovinami obtížnější situace především kvůli zvýšené spotřební dani, a tedy zhruba sedmiprocentnímu zdražení. Tomu odpovídá i pokles spotřeby - firmám narůstají fixní náklady, a to nemusí každý ustát," říká Steiner.


Podle některých lidí z oboru ale nejde v případě konce výroby v Trulu ani tak o vliv ekonomické krize, ale spíš o vysoké zadlužení podniku. Krize pád likérky jen urychlila. "Trul se může pokusit najít někoho, kdo by pro něj vyráběl, ale všichni v branži to vnímáme spíš jako konec," uvádí manažer další z oslovených firem. Výsledky za rok 2009 Trul nezveřejnil, v roce 2008 podnikal podle údajů ČTK s necelou dvacítkou zaměstnanců při obratu víc než 376 milionů se ziskem 11 tisíc korun.


Potíže neměl jen Trul


Do finančních potíží se zhruba před rokem dostala i tehdy čtvrtá největší likérka v Česku: Palírna u Zeleného stromu - Prostějovská Starorežná. Po měsících postupného propadu prodeje a hrozícího krachu koupil letos na jaře Starorežnou majitel ústecké likérky Granette (dříve KB likér) Milan Hagan. Dnes tedy patří na trhu spojenému celku Granette a Starorežné druhé místo se zhruba dvaceti procenty prodejů za jedničkou, božkovským Stockem.


Celý lihovarnický trh se zahušťuje fúzemi už delší dobu. Před lety koupil dominantní výrobce sektů Bohemia sekt od švédské společnosti V & S firmu Dynybyl a vinaři ze Starého Plzence tak vstoupili na lihovarnický trh značkami, jako je třeba Pražská vodka.


Zatímco letos mluví likérky o výrazném propadu spotřeby, koncem loňského roku prodaly tolik lihovin jako dosud nikdy. Podstatný vliv na tom měli obchodníci, kteří se potřebovali ještě před letošním růstem spotřební daně, a tedy i prodejní ceny co nejvíc předzásobit nákupem za co nejnižší cenu. Například jednička trhu božkovský Stock prodal za celý loňský rok o pět procent více - skoro 28 milionů litrů fernetů, vodek, tuzemáku a dalších lihovin. Je to rekord nejen samotného Stocku, ale i historický rekord mezi českými výrobci.


Spotřeba lihovin v Česku přitom neroste, spíše stagnuje, až mírně klesá.

 

Zdroj: www.ihned.cz

 

 

 
zpětzpět  tisktisk  poslat e-mailem

Autor: Miroslav Petr
06.09.2010 - 10:10:13Diskuze k článku
Jméno*
Text*
Kontrola*: 5 plus 7 je
 

PODNIKÁNÍ/UŽITEČNÉ
REKLAMA

banner

Nejčtenější články

21.10.2008 - IQ tipy pro gurmetský zážitek

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. ...

04.06.2009 - DAŇOVÉ ŘÍZENÍ - Obrana proti daňové kontrole

Při sporech s finančním úřadem vám potřebné argumenty dodají judikáty.

13.09.2011 - Postmixy šetří váš čas, prostor i peníze

Pokud řešíte zajištění přísunu chutných, čerstvých a osvěžujících nápojů pro ...

04.08.2010 - Nejlepší bary v Česku

Bugsys Bar zařadil časopis Newsweek mezi dvacet nejlepších barů světa. ...

18.06.2017 - První boutique hotel na Šumavě láká na delikatesy francouzského šéfkuchaře

Restaurace Nebespán v Kašperských Horách je synonymem špičkové zážitkové gastronomie ...

všechny nejčtenější články

REKLAMA

GastroTrend na e-mail

Přejete si zdarma zasílat novinky, články či zpravodajství GastroTrendu na Váš e-mail? Vyplňte, prosím, následující údaje.

(zasílání lze kdykoliv odhlásit)


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
 
Copyright © 2008 - 2020 LEONN promotion s.r.o. | Publikování obsahu bez písemného souhlasu vydavatele je zakázáno.